Diğer Çaylar

Oolong Çayı Faydaları, Zayıflamaya Etkisi ve Demleme Yöntemleri

Oolong çayı, Çin ve Tayvan’ın geleneksel çay türlerinden biridir. Antioksidanlar açısından zengin vitamin ve minerallerden oluşur. İçerdiği uçucu yağlar ile zayıflamaya yardımcı olur.

Oolong Çayının Faydaları ve Genel Özellikleri 


Oolong çayı nedir, ne işe yarar?

Oolong çayı, Çince’de Wu ve Long kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Kelime anlamı olarak Siyah Ejder anlamına gelir. Üretimi sırasında bambu sepetleri içinde önce güneşte ardından iç mekanda soldurulan bitkiler oksidasyonun ardından poşetler içinde yoğrularak kendine has şekli verilir. Son olarak kurutma işlemi ile birlikte satışa hazır hale gelir. Aromatik bir lezzete sahip olan çayı; tarçın, bal, meyve aroması ve damakta uzun süre etkisini gösteren sütlü bir tada sahiptir. 

Siyah ve yeşil çaydan farklı olarak gün içinde 5 ile 7 defa daha yeniden demlenebilir. İçeriğinde kafein, folik asit, purin, iyot, demir, çinko, A, B,C, E ve K vitaminleri, karbonhidratlar ile çok miktarda uçucu yağ bulunur. Bilimsel çalışmalarda 26 farklı aminoaside sahip olduğu belirlenmiştir. Bu açıdan; 

 • Vücuttaki hücre yenilenmesine yardımcı olur. 
 • Serbest radikal ve zararlı yağların parçalanarak vücuttan atılmasını sağlar. 
 • Tümörlerin küçülmesine olumlu yönde katkısı olduğu bilinmektedir. 
 • Kan damarlarının duvarlarını güçlendirir. 
 • Cildin ihtiyacı olan beslenmeyi sağlayarak kırışıklık oluşumunu geciktirir. 
 • Susuzluğu giderir. 
 • Dişleri güçlendirir. 
 • Obeziteyi önler. 
 • Kan şekerini düzenler ve kolesterolü düzenler. 
 • Depresyonu azaltarak daha canlı ve enerjik hissetmeyi sağlar. 
 • Öğrenme yeteneğini arttırıcı olduğu bilinmektedir. 

Zayıflama 

2005 yılında gıda kimyası dergisinde yer alan bir çalışmaya göre; oolong çayı yağ yakıcı ve obeziteyi önlemeye yardımcı olan polifenol bileşikler içermektedir. Fareler üzerinde yapılan deneyde 10 hafta boyunca aşırı yağlı ve katı gıdalar ile beslenen farelere oolong çayı verildiğinde obezite gelişmediği ve karaciğer yağlanması oluşmadığı gözlenmiştir. Bunun üzerine insanlarla yapılan çalışmalarda oolong çayı içen kişilerde 24 saat içinde metabolizma hızının yükseldiği ve ince bağırsaklarda yağ tutulumunun azalarak aşırı yağın vücuttan dışarı atıldığı ortaya çıkarılmıştır. 

Yemekten önce 1 bardak oolong çayı içmek yemekten sonra yakılan kalori miktarını %10 arttırmaktadır. 

 Günde 2 bardak içildiğinde ise kan şekerini düzenleyerek açlık hissini azaltır. Diyet sırasında düzenli olarak tüketildiğinde zayıflama sürecini hızlandırmaktadır. Yeşil çaya göre iki kat daha etkilidir ve kalori içermez.  Online marketler üzerinden alınabileceği gibi aktarlardan da satın alabilirsiniz. Milk, green, mavi ve champagne oolong olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. 

Diyet sürecinde aşırı tüketim bağışıklık sistemindeki hızlanmaya bağlı olarak uykusuzluğa ve agresyona neden olabilir. 

Farklı Demleme Yöntemleri 


Oolong çayı nasıl içilir?

Oolong çayının rengi demleme süresini etkilemektedir. Yeşil yaprakların daha yoğun olduğu durumlarda çayın fermantesi az olduğundan 80-85 derecelik yani kaynadıktan sonra 5 dakika kadar dinlenmiş çok sıcak olmayan ılığın üzerinde bir su demlenmesi daha doğru olacaktır. Fakat kırmızı ve koyu kahverengi yaprakların fermantesi daha yoğun olduğundan sıcaklığında kaynama sıcaklığına en yakın olan 90- 95 derecede olması içerdiği enzimlerin suya geçmesini kolaylaştıracağından daha etkili olur. 

Demleme yapılırken kesinlikle porselen bir demlik kullanılmalı ve ilk demleme işleminden önce çay sıcak su ile hafifçe yıkanmalıdır. Kullanım sonrası yapraklar buzdolabında saklanabilir. Tadı ve kokusu 3. demleme işleminden sonra daha da net ortaya çıkmaktadır. Genel olarak 1 tatlı kaşığı oolong yaprağı 8 defa yeniden demlenebilir. Yıkama işlemi sadece ilk demlemeden önce yapılmalıdır. 

Milk Oolong Çay Demleme

 • 1 nescafe bardağı kaynamış su 
 • 1.5 tatlı kaşığı milk oolong çayı 

Hazırlama işlemi: Porselen demlik içine çay yapraklarını ekleyin. İlk demleme sırasında 1 yemek kaşığı kadar kaynamış su ile çayı yıkarak suyunu süzün. Ardından kaynamış suyun yarısını demliğe ilave ederek demliği hafifçe sallayın. Bu işlem çayın kokusu ve enzimlerin suya geçişini hızlandıracaktır. Ardından kalan suyu yavaş yavaş demliğe eklemeye devam edin. 1 dakikalık dinlenme süresinin ardından çayınız içime hazır olacaktır. Kalan demlenmiş yaprakları üzeri kapalı olarak buzdolabında muhafaza ederek gün içinde yeniden demleyebilirsiniz. Daha sonraki demleme işlemlerinde çayı yeniden yıkamanıza gerek yoktur. Gün içinde 8 demlemeye kadar yeniden kullanılabilir. Doğal olarak çiçek aromalarına sahip tatlı bir yapısı olduğundan ayrıca bal ya da şeker gibi bir tatlandırıcı eklemenize gerek yoktur. 3 ve 4. demlemede aromatik tatlar daha da yoğunlaşır. 

Kilo vermek için kullanacaksanız her yemekten önce bir bardak oolong çayı içebilirsiniz. Akşam saatlerinde içmek uykusuzluğa neden olabileceğinden gece geç saatte içmek yerine sabah erken saatlerde ve gün içinde çok fazla açlık hissettiğiniz zamanlarda tüketin. Açlık hissini azaltarak enerji verecektir. 

Saklama Yöntemleri

Demlenmemiş çayları kapalı ve serin ortamlarda muhafaza etmek renk ve koku kaybının önüne geçer.

Demlenmiş çayı saklamak içinse porselen ve ağzı kapalı demlik ve kapları buzdolabında muhafaza edin. 3 günden uzun süre buzdolabında kalan çayınızın yerine ise yenisini demleyin. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp hastaları, yüksek tansiyon sorunu olanlar ve anksiyete tedavisi görenler doktorlarına danışmadan zayıflamak için oolong çayı tüketmemelidir. Uzun süreli kullanılan ilaçlar var ise ilaçlarla etkileşime geçebilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı