Bitkisel Tedavi

Öksürüğe İyi Gelen Çayların Tarifleri ve Demlenmesi

Akut ya da kronik olarak gelişen öksürüğün tedavisinde etkili olan ve hızla geçmesini sağlayacak olan bitki çaylarının kullanımı ve demlenmesi ile öksürükten kurtulabilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Çaylar

Öksürük başladığı zaman akut ya da kronik şekilde devam edecektir. Öksürüğün kolay kolay geçmemesi ve daha çoğunlukla kişilerin uyku esnasında öksürük krizinin tutması ile birlikte yaşam kalitesinin bozulmasına da neden olur. Bu durumda hastaların tedavisine ek olarak öksürüğün hızla geçmesini sağlayacak olan bitki çaylarından yararlanabilirler. Bu çayların doğru kullanımı ve düzenli olarak kullanımı sayesinde sizlerde öksürükten kurtulabilirsiniz.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 su bardağı su

Solunum yollarının rahatlamasında etkili olan bitki çaylarından biri olan papatya çayının aynı zamanda da kişilerde kuru öksürük olması halinde öksürüğü kesen bir çay olarak bilinmektedir. Bu çayın daha çok gece içilmesi sonucunda uyku esnasında oluşacak öksürük krizini engellemesi ile bilinmektedir. Boğazın yumuşamasında yardımcı olacaktır. Bebeklerde de öksürük meydana geldiği zaman süt emen çok küçük bebeklere anne sütü ile geçecek olduğu için annenin içmesi tavsiye edilmektedir. 6 aydan küçük olan bebeklere verilmemelidir. Çayın demlenmesi için ılık suyun içerisine kurutulmuş papatya konulmalı ve birkaç dakika kısık ateşte kaynaması beklenmeli sonra süzülerek içilmelidir.

Zencefil Çayı

 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Zencefil uzun yıllardır öksürük tedavisinde kullanılan bir bitki olmaktadır. Bu çayı demleyerek içmeniz iyi gelen çaylar arasında olduğu için öksürük başladığı zaman günde 2 defa içmeniz önerilmektedir. Çayı içerken mutlaka tadından dolayı acı olması sebebi ile içmekte zorlananlar için boğazın daha da yumuşamasını sağlayacak olan bal ilave ederek içmeleri önerilecektir. Öksürük tedavisinde etkili olan ve iyi gelen zencefil çayını demlemek için kaynar suyun içerisine toz zencefil koyup demini alması için ağzı kapalı şekilde beklenmeli, demini alması ile birlikte içerisine bal ilave ederek içmelisiniz. Bu tarifi okuyup yapmanız kısa sürede geçmeyen inatçı öksürüğün geçmesini sağlayacaktır.

Rezene Tohumu Çayı

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 1 tatlı kaşığı kişniş
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 fincan su

Rezene tohumları ile yapacak olduğunuz çayın içerisine mutlaka kişniş otu kullanmanız tarifi yaparken daha etkili olacağı bilinmelidir. Çayın üst solunum yollarında gelişen hastalıkların da tedavisine iyi gelmesi ile bilinmektedir. bitki çayları arasında rezene tohumları ile yapacağınız bu çay için mutlaka tohumları havan içerisinde toz haline gelmeyecek şekilde biraz dövmeniz gerekiyor. Daha sonradan suyun içerisine rezene tohumları ve kişniş konularak bir süre kaynatılmalı ve demini alabilmesi için hemen süzülmeden beklenmesi gerekiyor. Demini alması ile birlikte süzülür ve içerisine boğazı yumuşatacak olan bal ilave edilerek içilmesi kısa sürede öksürüğü kesecektir.

Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 fincan su

Balgam söktürücü özelliği ile bilinen bit bitki olmaktadır. Öksürük tedavisinde daha çoğunlukla ıslak öksürük olması durumunda içilmesi gerekiyor. Soğuk algınlığı gibi hastalıklar sebebi ile başlayan öksürüğün tedavisi amacı ile evinizde yapabilirsiniz. Ayrıca sigara içen kişilerin de yaşadığı öksürüğün hafiflemesini sağlayacaktır. Yatıştırıcı özelliği ile bilindiği için kısa sürede öksürüğün durmasını sağlayacaktır. Bu çayı demlerken iyi gelecek olan çay için öğütülmüş meyan kökünden yapmanız gerekmektedir. Kaynamış suyun içerisine koyacağınız meyan kökünün bir süre demini alması beklendikten sonra içerisine bal ilave edip içiniz. Günde 2 bardak içmeniz öksürük tedavisine iyi gelir.

Meyan kökünü yüksek tansiyon hastalarının içmesi önerilmemektedir.

Çilekli Çay

 • 10 gram çilek meyvesi
 • Yarım litre su

Çilek meyvesini kullanarak yapacak olduğunuz çayın solunumu açarak daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda da ıslak ya da kuru öksürüğün bir türlü geçmemesi durumunda boğazın tahriş olarak daha da öksürmenize neden olacağı için mutlaka bu çayı demlemeniz ve gün boyunca içmeniz önerilmektedir. İnatçı ve bir türlü geçmek bilmeyen öksürüğün tedavisinde etkili olması ile bilinmektedir. eğer içerisine tatlandırıcı koyarak içmek istiyorsanız o zaman organik bal koymanız önerilmektedir. Bal her zaman için boğazın yumuşamasını sağlayacaktır. Bu sebeple de çayın içerisine bir miktar koyup karıştırmanız daha içimini kolaylaştıracaktır. Çilekleri bol su ile yıkadıktan sonra yarım litre suyun içerisine koyun ve kaynatın. Su kaynadığı zaman hemen söndürmemeli ve demlenmesi için kabın ağzını kapatarak 10 dakika bekletin. Demini alınca süzmeli ve içerisine isteğe göre bal ilave ederek içmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı