Bitki Çayları

Ökse Otu Çayının Faydaları ve Hazırlama Önerileri

Ökse otu, Loranthaceae familyasından sarı yeşil yapraklı minik meyveleri olan bir bitkidir. Halk arasında gökçe ağacı olarak da bilinir. Özellikle yaprakları tıbbi olarak da kullanılabilir.

Ökse Otu Çayı Faydaları 


Ökse Otu Çayı Faydaları

Ökse otu, Amerika ve Avrupa ülkelerinde şans getirdiğine inanılan ve 5. yy.’dan bu yana tıbbi olarak da yapraklarından faydalanılmış bitkilerden biridir. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar da antioksidanlar açısından zengin olan bu bitkinin yapraklarından hazırlanan çayların birçok olumlu etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kronik kabızlık şikayetinde bağırsakların çalışmasını düzenler ve safra salgısını normalleştirir. 

Bu yararlarından bazıları şöyle sayılabilir: 

Menopoz belirtilerini azaltır: Menopozal dönemde kadınlar genellikle ateş basması, baş dönmesi, solunum zorluğu, anksiyete, kalp çarpıntısı ve hormonal düzensizlik gibi şikayetlerde bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar bu bitki ile hazırlanan çayların östrojen hormonunu düzenleyici ve menstrual semptomları azaltan enzimler içerdiğini göstermiştir. 

Menstruasyon kanamalarını düzenler: Rahim içi rahatsızlıklardan kaynaklı ağır adet kanamaları ve doğum sonrasında görülebilecek aşırı kanamalarda rahim içi hormonları düzenleyici etki gösterir. Kronik krampları giderir ve doğurganlığı arttırır. 

Hipertansiyon şikayetlerini azaltır: Hipertansiyona bağlı baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetlerini azaltır. 

Diyabet semptomlarını azaltır: Çalışmalar tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarına ökse otu özlerinden hazırlanan çayların pankreastan salınan insülin hormonunu uyardığını göstermektedir. Çalışmalarda 5 gram ölçeğinde ökseotu 500 ml kaynamış su içerisinde 1 gece bekletilerek sabahları aç karna hastalara verilmiştir. 

Uykuyu düzenler: İnsomnia gibi uykusuzluk şikayetine yol açan hastalıklarda güvenilir ve etkili bitkisel yollardan biridir. 

Ökse otu özlerinden hazırlanan çaylar kardiyovasküler sistemi düzenleyici etkileri nedeniyle kulak çınlaması, migren, baş dönmesi, yüksek ve düşük tansiyon şikayetlerine iyi gelir. 

İçerdiği lesitin kanser hücrelerini yok ederek zayıflamış bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Kemoterapiye bağlı olarak ortaya çıkan mide bulantısı, saç dökülmesi, uykusuzluk ve iştahkaybı şikayetlerini azaltarak yaraların hızla iyileşmesini sağlar. 

Tarifler 

Ökse Otu Çayı 


Ökse otu çayı nasıl yapılır?
 • Bir çay kaşığı ökse otu 
 • 1 bardak ölçeğinde (250 ml) kaynamış su 
 • Tatlandırmak için bir çay kaşığı bal 

Hazırlanışı: Bitkinizi kaynamış su içine atarak üzeri kapalı bir şekilde 10 dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. Özellikle sabah saatlerinde ya da akşam yatmadan önce tüketilmesi önerilmektedir. Günde 2 bardaktan fazla içilmesi karaciğeri yorarak yan etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca küçük yudumlar ile içilmeli ve rafine şeker gibi katkı maddesi içeren tatlandırıcılar eklenmemelidir. 

Soğuk Çay 

 • 1 tatlı kaşığı kıyılmış taze ökse otu yaprağı
 • 2 bardak ölçeğinde (500 ml) kaynamış ve soğutulmuş su 
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: Kaynamış ve oda sıcaklığına gelene kadar soğutulmuş suyun içine bitkinin kıyılmış yaprakları atılır. 12 saat boyunca buzdolabında dinlenmeye bırakılır. Daha sonra karışım bir tülbent yardımıyla süzülerek bal ilave edilir. Bu çay özellikle diyabet hastalarına önerilmektedir. Tüketim önerisi sabah ve akşam yatmadan önce bir kahve fincanı ölçeğinde olmalıdır. Böylelikle gün içinde kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. 

Ökse Otlu Kızılcık Çayı 

 • 1 tatlı kaşığı kuru ya da taze kızılcık 
 • 1 çay kaşığı ökse otu 
 • 3 bardak kaynar su 
 • 1 limon dilimi 
 • Tatlandırmak için bal 

Hazırlanışı: Kaynamakta olan su içine kızılcıkları ekleyerek bir dakika boyunca kaynatın. Ocağın altını kapatarak 3-4 dakika boyunca suyun biraz ılımasını bekleyin ve ökse otunu ilave edin. Bu şekilde ağzı kapalı bir kap içinde 15-20 dakika boyunca çayınızı demlenmeye bırakın. Eğer dilerseniz çayınızı buzdolabında 1 gün boyunca bekletebilir ve soğuk olarak da içebilirsiniz. Servis etmeden önce limon ve balı ekleyerek tüketin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Ökse otu bitkisinin özellikle meyvelerinin toksik olduğu ve zehirlenmelere yol açtığı bilinmektedir. Bu açıdan bitkinin sadece taze ya da kurutulmuş yapraklarının kullanılması önerilmektedir. Eğer hazır paket olarak kullanacaksanız ürün içeriğini kontrol ederek meyvelerin kullanılmadığından emin olmanız önemlidir. Ayrıca, hamileler, emziren anneler  ve herhangi bir nedenle ilaç kullananlar herhangi bir şekilde bu bitkiyle hazırlanacak çayları kullanmamalıdır. Bu konuda yeterli çalışma olmadığından tam olarak etkileri bilinememektedir.

Amerika’da HIV ve kanser hastalarına ökse otu ile hazırlanan çaylar doktor kontrolünde verilmekte ve bazı durumlarda hazırlanan özel ilaçlar vücuda direkt olarak enjekte edilmektedir. 

Tansiyon ve şeker hastaları ise kullandıkları ilaçlarla etkileşime geçmemesi açısından öncelikle doktorlarına danışmalıdır. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı