Bitki Çayları

Okaliptüs Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Okaliptüs Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Üst solunum yollarında oluşan hastalıkların hızla tedavisinde etkili olacağı gibi ağrı kesici özelliği ile de bilinen şifalı bitki çayının faydaları ve demlenme şekli.

Okaliptüs Çayının Faydaları Nelerdir?

Antiseptik özelliği olan özel bir şifalı bitkidir. Çayın insan sağlığı üzerinde etkileri çok fazladır. Bronşların tıkanması sonucunda ortaya çıkan hastalıkları önleyecektir. Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde etkili olacaktır. Balgam söktürücü özelliği ile bilindiği için balgamın vücuttan atılmasını sağlamaktadır. İnsanların daha güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşmalarını sağlayacağı biliniyor. Bu sayede hastalıkların oluşmasını önleyecektir. Bağırsaklarda oluşacak zararlı parazitlerin oluşmasını engelleyecektir. Kan şekerinde etkili olması ile bilindiği için kan şekerinin düzenlenmesinde faydalı olur. Bu sebeple de diyabet hastalarının şekerlerinin dengelenmesini sağlayacaktır. Diş sağlığı ve diş eti sağlığı üzerinde de faydalıdır. Birçok insanın bu bitki ile demledikleri çayın gargara yapılarak kullanılabilir. Bu sayede de insanların ağzı sağlığı bakımından da etkili olur. Bazı kişilerin sindirim sisteminde gelişecek hastalıkların oluşumunu engelleyeceği bilinmelidir. Cilt sağlığı üzerinde etkili olması sebebiyle ortaya çıkacak olan yaraların hızla iyileşmesinde de etkili olacaktır. İnsanların okaliptüs çayının neye iyi geldiği konusunda merakları bulunmaktadır. Bu bitkiyi alarak düzenli olarak içilmesi durumunda insanların cilt hastalıklarını da önleyecektir.

Aktarlardan satın alabileceğiniz gibi aynı zamanda da İnternet üzerinden alışveriş sitelerinden de 10 ile 20 TL arasında bir fiyat ile alabilirsiniz.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 tatlı kaşığı okaliptüs bitkisi
 • 1 su bardağı su

İnsan sağlığına faydalarının bilindiği ve bu şifalı bitkinin kullanılarak demlenecek olduğu çayın her içeceğiniz zaman taze olarak demleyerek içmeniz tavsiye ediliyor. İnsanların normal çay gibi demleyerek içecek oldukları bu çayın mutlaka etkilerini gösterebilmesi için demlemesi sırasında kullanacak oldukları suyun klor içermeyen bir su olmasına özen göstermelisiniz. Çeşme suyu içerisinde klor miktarı çok fazla olacağı için çeşme suyunun kullanılması önerilmemektedir. Kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında okaliptüs bitkisi konularak dem alması için kabın ağzını kapatın ve bir süre boyunca dem almasını bekleyin. Demini aldığı zaman suyun rengi değişecektir. Bunun sonucunda süzülerek ılık olduğu zaman içimi uygun olacaktır.

Naneli Okaliptüs Çayı

 • 1 tatlı kaşığı okaliptüs bitkisi
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane
 • Çeyrek limon
 • 1 su bardağı su

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve ayrıca insanların soğuk algınlığı başta olmak üzere iyileşmesinde etkili olan tedavi edici özelliğine sahip olan bitkisel çayın demlenebilmesi için kurutulmuş nane ve taze limona ihtiyacınız olacaktır. Ocağın altını yakmadan önce limon yıkanarak küçük parçalara bölünmelidir. Çekirdekleri çıkartılmasının ardından suyun içerisine konularak kısık ateşte kaynamasını bekleyin. Kaynaması sonucunda ocağın altı kapatılmalı ve daha sonradan içerisine bitkiler eklenmelidir. Dem alabilmesi için mutlaka kabın ağzını kapatmalısınız. 5 dakika sonra süzerek soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıkların tedavi edici özelliği olan bu bitki çayını içebilirsiniz.

Papatyalı Okaliptüs Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 tatlı kaşığı okaliptüs
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Ruhsal problemleri olan ve sürekli olarak kendisini stres altında hissettiği için uyku problemleri olan insanların içmesi gereken önemli bir çay olarak bilinmektedir. Çayı demleyecek olanların her zaman için kurutulmuş bitkilerin 1 yıl içerisinde kurutulmuş olanları kullanarak demleyebilmeleri gerekmektedir. Özellikle de insanların uyku problemleri yaşaması halinde bunu önleyebilmek için içmeleri tavsiye edilir. Papatyanın sinir sisteminde etkisi olması sayesinde insanların rahatlamasını sağlayacaktır. Bu sebeple de yapmanız gereken kaynamış suyun içerisine bitkiler eklenerek kabın ağzını kapatın. Dem alabilmesi için 5 dakika boyunca beklenmesinin sonunda süzülerek içerisine bal ilave edip karıştırmalı ve daha içiminin kolay olması sonucunda uyumadan birkaç saat önce içmelisiniz.

Okaliptüs Adaçayı

 • 1 tatlı kaşığı okaliptüs
 • 1 tatlı kaşığı adaçayı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Solunum yollarında ortaya çıkacak olan enfeksiyonların engellenmesinde ya da insanların üst solunum yollarına bağlı olarak geçirdiği soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıkların hızla tedavisinde etkili olan bu bitkiler ile demleyecek oldukları çayın faydaları çok olması ile dikkat çekmektedir. Kaynamış suyun içerisine okaliptüs ve adaçayı bir tatlı kaşığı miktarında eklenerek dem alabilmesi için beklemelisiniz. Dem aldığı zaman içerisine isteğe göre bal ilave edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı