Bitki Çayları

Oğul Otundan Çay Nasıl Yapılır? Hangi Faydaları Sunar?

Oğul Otu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Oğul otu zayıflama dönemi içinde kullanıldığı zaman kilo vermeye olanak sağlar. Ayrıca özellikle adet ağrılarının ortadan kaldırılması içinde insanlardan tarafından sık kullanılır.

Oğul Otunun Faydaları

Oğul otu hoş kokusunun yanı sıra çeşitli tıbbi niteliklere sahip olan bir bitkidir. Bitkinin yaprakları uçucu yağlar, tanenler, acılık, saponinlerstearines flavonoidler içerir. Çok miktarda organik asit bulunur. Bileşiminde limon balsamı, vitaminler B, C vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, bakır, çinko, manganez, selenyum da bulunur.  Bu bitkiden elde edilen içeceğin birçok faydası bulunur.

 • Acıyı hafifletir, belirgin bir tonlama etkisi vardır.
 • Hazırlanan çayın kokusu ruh halini yükseltir ve olumlu düşünmeye başlamaya olanak sağlar.
 • Oğul otunun insan ruhuna sakinleştirici etkisi vardır.
 • Çay nevroz, depresyon ve uykusuzluk için kullanılır.
 • Diyabet, gastrit, çocuk nevrozları ile içilmesi konusunda tavsiye edilir.
 • Doğal bir yatıştırıcıdır ve rahatlama sağlar.
 • Solunum sisteminin üst kısımlarında bulunan hastalıkları tedavi eder.
 • Metabolik süreci iyileştirmeye ve hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Adet sırasında kadınlarda ortaya çıkan çeşitli etyolojilerin ağrısını azaltır.

Erkekler İçin Oğul Otu

Nane gibi, limon balsamı gibi oğul otu da erkeklerde çok kullanılması tavsiye edilmez. Cinsel uyarılmayı zayıflatır.

Kadınlar İçin Oğul Otu

Adet döngüsü normale döndürmek ve adet sırasında ağrıyı rahatlatmak adına sık şekilde kullanılır. Baş dönmesi ve mide bulantısı şeklinde toksisitesi hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırır. Emziren annelerde anne sütü üretimini uyarır. PMS (premenstrüel sendrom), başlangıçtaki menopozun semptomatolojisi ile bu zor dönemde bir kadının artan duygusal kararsızlığını giderir. Ayrıca iyi bir uyku sağlama konusunda faydaları bulunur.

Oğul Otu Çayı Zayıflatırmı?

Oğul otu metabolik süreçleri aktive etme, vücudu temizleme, toksinleri vücuttan kısa sürede atma yeteneği sayesinde aşırı kiloyla savaşmak için kullanılır. Obezite ile mücadelede önemli bir rol oynar. Bitkinin insan sinir sistemi üstünde sakinleştirme tarzında bir yeteneği bulunur. Stresin yokluğunda, gıda maddelerini istismar etme arzusunun olmadığı bilinmektedir. Özellikle zayıflama süreçlerinde düzenli şekilde kullanılması gerekir.

Oğul Otu Çayı Nasıl Demlenir?

 • Kuru oğul otu 30 gram
 • Kaynar su – 1 litre
 • Bal – 2 çay kaşığı

Kaynar suyun içine direkt olarak kuru ot dökülür. Yarım saat boyunca demlenmesi için bekletilir. Ardından bal eklenir ve iyice karıştırılır. Gün içinde 3 defa süzülen bu içecek tüketilmelidir. Bu içecek düzenli tüketildiği zaman metabolizma hızını yükseltir. Sindirimi kolaylaştıran içecek mide sorunlarını da ortadan kaldırır.

Klasik Oğul Otu Çayı Tarifi

 • Kuru oğul otu  2 çay kaşığı
 • Kaynar su 1 bardak

Oğul otu bir cezve içine alınır ve üzerine kaynar olan sıcak su eklenir. 3 dakika boyunca ocak üzerinde kaynatıldıktan sonra ateşten alınır. Ardından kavanoza dökülen içecek bir havlu yardımı ile sarılır. 2 saat boyunca kullanmamak gerekir.  Günde üç kez yarım bardak içildiğinde yararları vücutta ortaya çıkmaya başlar. Özellikle adet dönemleri içinde günde bir defa içildiği zaman ağrıların kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.

Limonlu Oğul Otu Çayı

 • Kuru oğul otu  2 çay kaşığı
 • Kaynar su 2 bardak
 • Yarım limon

Kuru oğul otunun üzerine direk olarak kaynar su döküldükten sonra ağzı kapatılır. Bu şekilde yarım saat boyunca demlenmesi için dinlendirilmelidir. Ardından süzülen içeceğin içine limonun suyunun eklemesi yapılır. Günde 2 defa içilmesi yeterli olur. İsteğe bağlı çay soğuk olarak da tüketilebilir.

Ağrılar için Oğul Otu Çayı

 • Kuru oğul otu  2 çay kaşığı
 • Kaynar su 2 bardak
 • Kakule 1 çay kaşığı

Sıcak suyun içine atılan bitkiler 20 dakika boyunca ağzı kapalı bir kapta demlenir. Ardından süzgeç ile süzülmesi gerekmektedir. Özellikle adet ağrıları ve baş ağrıları konusunda olumlu etkiler yaratır. Ağrıların olduğu günlerde günde 2 su bardağı içilmesi yeterli olur. Bir bardak sabah tok karına içilirken diğeri yatmadan önce içilir. Yatmadan önce içildiği için rahat ve huzurlu uyku konusunda da fayda sağlar. Düzenli tüketim yapılmazsa kesinlikle fayda sağlamaz. Ayrıca her gün yeniden demlenmesi ve hazırlanması gerekir.

Oğul Otunun Yan Etkileri

Oğul otu neredeyse hiç kontrendikasyon içermeyen şifalı bitkilerden bir tanesidir. Bu tür sakinleştiricilerin aksine, bazı inhibisyonları olan kekik veya tentüründen elde edilen cevherdir. Erkekler çayın tüketiminde aşırıya kaçmadığı sürece kalbe yararlı etkiler sunar. Çocukların güven verebilecek bir şey bulması her zaman zordur. Yani bu ot çocuk sinirleri ve histerik için doğal bir ilaçtır. Hatta bireysel bitki tahammülsüzlüğü çok nadirdir. Yine de çocuklarda sadece doktorun rızasıyla tedavi içine katılması gerekir. Ayrıca ilaç kullanımı yapan kişilerinde uzman doktor onayı ile çayı tüketmesi önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı