Bitkisel Tedavi

Nezleye İyi Gelen Çayların Tarifleri ve Demlenmesi

Nezle belirtileri olduğu zaman önlem alınmadığı zaman hastalığın belirtileri daha da ilerleyecektir. Hastalığın hızla iyileşmesini sağlayacak olan şifalı bitkilerle yapacağınız çaylar.

Nezleye İyi Gelen Çaylar

Nezle olan bir insanın iyileşmesini hızlandıracak ve viral olarak bulaşan enfeksiyondan hızla kurtulmasını sağlayacak birçok bitki çayı bulunmaktadır. Nezleden kolaylıkla kurtulmak ve kişilerin nezle olduğu dönem içerisinde halsiz düşmeden günlük hayatına devam etmesi için yapacağı bitki çayları sayesinde enerjik hissetmeleri de sağlanacaktır. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, nefes almada zorluk gibi belirtileri olan nezle önlem alınmadığı zaman kişilerin daha da kötü hissetmesine neden olacaktır. Nezle dönemi içerisinde olan bir hastanın günlük sıvı alımına çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Zencefil Çayı

 • 1 çay kaşığı zencefil
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Zencefil bitkisi içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde nezle gibi hastalıklar olduğunda hızla iyileşmesini sağlayacaktır. Çayı demlerken üst solunum yollarında gelişen hastalıkların hızla iyileşmesi için tedavi edici özelliği ile bilinen zencefil çayının bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bol C vitamini olduğu için limon da eklemeniz gerçekleşen hastalığın daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Çayın tadının acı olması sebebi ile bazı kişiler içmekte zorlanmaktadır. Bu durumda içerisine tatlandırıcı olarak bal ilave ederek karıştırmanız sonucunda daha içimi kolay olacaktır. İlk olarak suyun içerisine taze limon çekirdekleri çıkartılmalı ve konularak kaynaması beklenmelidir. Su kaynadığı zaman içerisine toz zencefil konularak 5 dakika demini alması beklenir. Süzmeli ve daha sonra çayın içine organik bal ilave edilerek içilmelidir.

Ahududu Çayı

 • 1 yemek kaşığı ahududu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 fincan su

Viral yollarla bulaşan hastalıkların çok hızla iyileşmesini sağlamakta olan vitamin deposu olan bir çay olmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olacaktır. Çayın etkili olması için hastalığın iyileşene kadar günde 1 defa mutlaka taze olarak demlemeniz ve içmeniz önerilmektedir. Suyun içerisine 1 yemek kaşığı miktarında ahududu konulmalı ve ocağın altı kısıkta olacak şekilde kaynatmalısınız. Kaynaması sonucunda hemen ağzı kapalı şekilde suyun ağzı yakmayacak kadar ılıması beklenmeli ve ılık olduğunda süzülerek içerisine tatlandırması için bal ilave edilmelidir. Karıştırılmalı ve aç karnına içilmelidir.

Enerjik olmanızı sağlayacağı gibi gün içerisinde nezle sonucunda ortaya çıkan belirtilerin de azalmasını sağlayacaktır.

Yeşil Çay

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • Çeyrek limon
 • 2 su bardağı su

Bağışıklık sistemini hem güçlenmesi için ve ortaya çıkan hastalığın belirtilerinin yok olmasını sağlayacaktır. Hastalığın gelişmesi ile birlikte enerjik hissetmenizi sağlayacağı gibi mide bulantısı gibi veya nefes problemleri olması durumunda bunları da kolaylıkla tedavisinde yardımcı olacaktır. Çayı demlerken mutlaka kullanacak olduğunuz limonun taze kesilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Limonun kabuğu soyulmadan, çekirdekleri çıkartılmasının ardından küçük parçalara bölünerek suya atılmalıdır. Suyun kaynamaya yakın ılıdığı zaman içerisine yeşil çay konulur. Su tam olarak kaynadığı zaman ise nane ilave edilerek ağzı kapalı şekilde 10 dakika demlenmesi beklenmelidir. Demini tam olarak aldığı zaman süzüldükten sonra içilmesi uygun olacaktır. İsteğe göre içerisine bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.

Ihlamur Çayı

 • 1.5 yemek kaşığı ıhlamur
 • 2 su bardağı su

Uzun yıllardır soğuk algınlığı ya da nezle gibi viral yollarla gerçekleşen hastalıkların tedavisinde ıhlamur bitkisinden yapılmakta olan çay tavsiye edilmektedir. Boğazı yumuşatmasının yanı sıra aynı zamanda da hastalığın hızla iyileşmesini de sağlayacaktır. Çayı demlerken ve içerken içerisine isteğe göre bal ilave ederek daha talı içmeniz de mümkün olacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve ortaya çıkacak olan hastalığın kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Su kaynadığı zaman içerisine ıhlamur bitkisi atılarak 10 dakika demlenmesi beklenmeli. Süzülerek hastalık belirtileri yok olana kadar her gün düzenli olarak içilmesi fayda sağlayacak bir bitki çayı olmaktadır.

Nane Limon Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane
 • Yarım limon
 • 2 su bardağı su

Ağrı kesici ve nefes açıcı özelliğinin yanı sıra aynı zamanda da bağışıklık sistemi üzerinde de güçlenmesini sağlayacak olan bu çayı demlemek için her zaman taze limon keserek ve çekirdeklerini çıkardıktan sonra kabuğunu soymadan küçük parçalar halinde suyun içerisine atınız. Kaynamaya yakın içerisine kuru nane ilave edilerek 10 dakika boyunca demini alması için kabın ağzı kapalı şekilde beklenmelidir. Demini aldıktan sonra süzülerek içilmesi hızla iyileşmenizi sağlayacak olan bir bitki çayı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı