Bitki Çayları

Nar Çiçeği Çayının Faydaları, Zararları ve Demlenmesi

Nar çiçeği çayı insanların zayıflamasında etkili olan ve kan şekerini düzenlemesi ile bilinen diyabet hastalarının sağlıklı kilo vermesinde etkili olan bir bitki olmaktadır.

Nar Çiçeğinin Faydaları

Nar çiçeği çayının vitamin ve mineral açısından çok zengin olmaktadır. İçerisinde çok miktarda asit içermektedir. Antioksidanlar açısından da zengin olması sayesinde birçok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde iyileştirici özelliği sayesinde yardımcı bitki çayı olarak kullanılabilir.

Nar çiçeğinin çayı yapılarak içilmesi durumunda metabolizmanın hızlanmasında oldukça etkili olacaktır. Bu sayede de kilo sorunu olan hastaların rahat bir şekilde kilo vermesinde etkili olacaktır. İçerisinde potasyum bulunmaktadır. Bu madde kalp ve damar sağlığı için oldukça etkili olmaktadır. Antiseptik özelliği sayesinde diş ve diş eti sağlığı içinde çok etkili olmaktadır.

İçilmesi ile birlikte bağışıklık sisteminde güçlenme sağlayacaktır. Bu sayede viral yollarla bulaşacak olan hastalıkların tedavisinde yardımcı olacaktır.

Hemoglobin düzeyini arttıracak ve kişilerin mide sağlığına da faydası olması ile bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde kansızlık tedavisinde etkili olmaktadır.

Emziren anneler nar çiçeği ile yapacak olduğu çayı içmesi durumunda emziren annelerde süt yapması ile bilinmektedir. Çok aşırı tüketilmemesi şartı ile bebeğin sağlığına da gebelikte tüketilmesi ile birlikte iyi gelir. Hamilelikte ya da emziren anneler nar çiçeği çayını demleyip içtikleri zaman bebeğin kemik gelişiminde etkili olmaktadır. Hamilelikte faydalı olması ile biliniyor olsa bile kararında içilmesi gerekmektedir. Çok aşırı tüketilmesi durumunda alerjik reaksiyonların gelişmesine neden olabilir.

İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde antioksidan özelliği ile birlikte nar çiçeğinin çayının kemiklere de faydalı olmaktadır. Kemikleri güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Sinir sisteminde etkili olmaktadır. Kalp kasının güçlenmesinde etkili olmaktadır.

Nar Çiçeği Zayıflama

Nar çiçeğinin en önemli özellikleri arasında metabolizmayı hızlandırmak olmaktadır. Metabolizmanın hızlanması ile birlikte insanların vücudunda olan aşırı yağın yanmasında düzenli olarak içilmesi sonucunda etkili olacaktır. Yapılan çalışmalar sonucunda içerisinde ki özel maddeler sayesinde karbonhidratları emmesi ile bilinmektedir. Bu sayede de fazla kilosu olan kişilerin düzenli olarak tüketmesi ile birlikte kilo azalmasında etkilidir.

Nar Çiçeği Çayı

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş nar çiçeği
 • 200 gram su

Nar çiçeği çayını demlemek için klorsuz ve kireçsiz olan su kullanmanız metabolizmanın hızlanmasında daha etkili olur ve zayıflamaya iti gelir. Bir su bardağı kadar kaynamış olan suyun içerisine kurutulmuş nar çiçeği atılarak 5 dakika boyunca demlenmesi beklenmelidir. Nar çiçeği çayını demlerken zayıflatma konusunda ise yarar fakat içerisinde tatlandırıcı ya da herhangi bir madde koymadan içmeniz durumunda faydalı olacağı unutulmamalıdır. Nar çiçeği çayını hamile bayanların çok aşırı tüketmemesi gerekmektedir.

Yeşil Çaylı Nar Çiçeği

 • 1 yemek kaşığı nar çiçeği
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 • 250 gram su

Çaydanlık içerisine bir su bardağından biraz daha fazla olan su konulur. Kaynamaya yakın içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında yeşil çay atılarak birkaç dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Ocağın altı kapatılmasının ardından üzerine nar çiçeği çayı eklenerek çaydanlığın ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi beklenmelidir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayacak olan bu çay sayesinde kilo vermeniz daha hızlı olacaktır. Su ılık olana kadar demlenmesi için beklenmelidir. Sonra süzülmesinin ardından içerisine bal ya da başka bir tatlandırıcı konulmadan içilmelidir.

Limonlu Nar Çiçeği Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nar çiçeği
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Çaydanlığın içerisine bir su bardağı su konularak içerisine çeyrek limon atılarak kısık ateşte kaynatılmalıdır. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır ve içerisine nar çiçeği eklenir. 10 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Daha sonrasında limon çayın içerisinden çıkartılır ve nar çiçekleri süzülerek su elde edilir. İçerisine bal ilave ederek içilmelidir. Emziren anneler içmesi durumunda süt yapmaya yarar ve bebeğin gelişiminde bol C vitamini içerdiği için oldukça etkili olmaktadır.

Tarçınlı Nar Çiçeği Çayı

 • 1 yemek kaşığı nar çiçeği
 • 1 tane çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Su kaynarken içerisine çubuk tarçın atılmalı ve kısık ateş üzerinde kaynatılmalıdır. Ocağın altı kapatılmalı ve nar çiçekleri suyun içerisine konularak ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakılır. Demlenmesi ve suyun ağzı yakmayacak kadar ılık olması durumunda süzülerek suyun içerisine bal ilave edilir ve karıştırılarak içilir. Sindirim sistemine faydalı olması ve yarar sağlaması ile bilinmektedir. Ortaya çıkan kabızlık sorununu gidermekte etkili olacaktır. Üst solunum yollarında oluşan hastalıkları önler.

 Soğuk Nar Çiçeği Çayı

 • 3 yemek kaşığı nar çiçeği
 • 1 litre su
 • 1 çay bardağı nar suyu
 • 2 yemek kaşığı bal

Sıcak yaz mevsiminde sağlığa faydalı olan nar çiçeği suyunu yaparak buzdolabında saklayabilir ve serinlemek için içebilirsiniz. İlk olarak 1 litre suyun kaynatılması gerekmektedir. Suyun kaynaması ile birlikte nar çiçekleri suya atılır. Demlenmesi için beklenir. Süzüldükten sonra üzerine 1 çay bardağı miktarında nar suyu süzülmüş suya eklenerek içerisine tatlandırması için bal ilave edilir. Soğuduğu zaman cam bir kavanoz içerisine konularak buzdolabında saklanarak soğuk içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı