Meyveli Çaylar

Muşmula Yaprağı Çayı Faydaları ve Hazırlama Yöntemleri

Muşmula Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Muşmula ve muşmula yaprağı çayı nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir, vücutta ne tür etkiler meydana getirir, hangi şekillerde tüketilebilir hakkında makale.

Muşmula Çayı Faydaları

Özellikle son yıllarda kullanım alanları ve sıklıkları artan bitki çaylarından birisi olan muşmula çayı içerdiği çeşitli etken maddelerle vücuda birçok açıdan faydası bulunan bir içecektir. Döngel olarak da bilinen bu meyvenin tadı ekşimsi türdedir. Doğrudan meyve olarak tüketilebildiği gibi, bahsettiğimiz şekilde çay olarak da içilebilir.

Besleyici ve tok tutan bir besindir ve kalorisi oldukça azdır. Bu nedenle özellikle zayıflama diyetlerinde meyvesi ve çayı sıklıkla kullanılmaktadır. Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde yoğun şekilde üretilmekte ve tüketilmektedir.

Muşmulanın vücuda olan faydalarını sıralamak gerekirse:

 • Lifli olan yapısı sindirim aısından oldukça faydalıdır, sindirim sorunu çekenler rahatlıkla kullanabilirler.
 • Yüksek oranda c vitamini içerdiği için hastalıklara direnç konusunda destekleyici bir özelliği vardır.
 • Böbrek hastalıklarında iyileştirici özelliği vardır. Özellikle böbrek taşı konusunda taş oluşumunu engelleyen etkisi oldukça yüksektir. Ayrıca böbreklerde iltihap oluşmasını da engeller.
 • Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Vücuttaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Metabolizmayı hızlandırarak ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek kilo verilmesine yardımcı olmasından dolayı diyetlerde sıklıkla kullanılır.
 • Kas, kemik ve eklem rahatsızlıklarında tedavici özelliği vardır. Özellikle ağrılara iyi gelir ve aynı zamanda kas gevşetici özelliği bulunmaktadır.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Özellikle yaprağı astım ve bronşit rahatsızlıklarında kullanılır.
 • Yaprağının kaynatılarak içilmesi şeker hastalığını önlemede ve tedavi etmede etkilidir.
 • Düzenli olarak kullanılmaya devam edilirse kolesterol düzeyinde yüksek oranda gerilemeye sebep olur.

Muşmulanın kendisi gibi yaprakları da kaynatılarak çay olarak içilmektedir. Yaprakları birçok hastalık açısından iyileştirici özelliğe sahiptir. Boğaz ağrısında gargara yapılarak tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.  Aynı zamanda yapraklar şeker hastalığının tedavi edilmesi için de kullanılmaktadır. Bunun dışında şeker hastalığını engelleyici olarak önleme amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Toplumun genelinde çok fazla yaygın olarak bilinip tüketilmese de bu meyvenin kendisinin, çekirdeklerinin ve yapraklarının sağlığa faydalı birçok özelliği bulunmaktadır.

Muşmula Çayı Hazırlama Yöntemleri

Sağlık açısından faydalı birçok özelliği bulunan muşmulanın meyveleri ve yaprakları kaynatılarak çay şeklinde tüketilebilmektedir. Bu sayede hem sağlık açısından faydalı olarak tüketim yapılmakta, hem de gündelik olarak keyif amaçlı çay kullanımı gerçekleştirilmektedir. Çay olarak tüketimi özellikle kurutulmuş meyvelerinin kaynatılmasıyla elde edilmektedir.

Döngel Meyve Çekirdeği Çayı

 • 100 gram muşmula çekirdeği
 • 10 gram muşmula çekirdek tozu
 • 600 ml su

Muşmula çekirdeği ve toz halindeki çekirdek un kıvamına gelinceye kadar kavrulur. Un haline geldikten sonra suya katılarak on beş dakika boyunca kısık ateşle birlikte kaynatılır. On beş dakika sonra ateşten alınarak soğumaya bırakılır.

Elde edilen karışım bir süzgeç yardımıyla süzülerek başka bir kaba alınır. Süzülen bu sıvı günde üç kez öğün aralarında bir çay bardağı olacak şekilde tüketilir.

Rezene – Muşmula Çayı

 • 35 gram rezene tohumu
 • 40 gram muşmula çekirdek tozu
 • Bir litre şarap

Çekirdek tozu kavurulur. Kavrulduktan sonra rezene tohumuyla birlikte karıştırılarak un haline gelinceye kadar dövülür. Elde edilen toz bir litre şaraba ilave edilerek beş gün boyunca dinlendirilir.

Muşmula Çayının Kullanımı

Beş gün boyunca dinlendirilen karışım süzülerek ayrı bir kaba alınır. Elde edilen karışım her gün öğün arasında üç defa fincana dökülerek tüketilir.

Her türlü faydalı gıda da olduğu gibi muşmula meyvesinde de aşırı şekilde tüketim gerçekleştirerek vücuda fazla miktarda almak bir takım olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

Muşmula Çayının Yan Etkileri

Muşmula meyvesinin ve çekirdeklerinin kullanımının bir takım yan etkileri görülebilmektedir. Bunlar:

 • Çekirdeklerinin aşırı derece tüketilmesi hazım sorunlarına yol açabilir ve vücutta su kaybına neden olabilir.
 • Meyvesinin çok kullanılması vücutta şişkinlik meydana getirebilir ve aynı zamanda su kaybına sebebiyet verebilir.
 • Kimi kişilerde alerjik tepki oluşturabileceği için ilk başta ufak miktarlarda tüketilmelidir.

Bunların yanında özellikle hamilelik döneminde vücuttaki etkilerinin meydana getirebileceği etkiler göz önüne alınarak tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı