Diğer Çaylar

Mısır Püskülü Çayının Faydaları, Zararları ve Demleme Şekilleri

Mısır püskülünden hazırlanan çay insanlar arasında en çok kilo verme sürecinde tercih edilir. Bu çayın demlenmesi için belli başlı detaylara dikkat edilmelidir.

Faydaları

Mısır püskülü çayı bir besin olarak kabul edilmez ancak değerli bileşenler içerir.  Özellikle çayın idrar şikâyetlerinin tedavisinde uzun bir geçmişi vardır. Aktif bileşen maddeleri arasında C vitamini, beta karoten, niasin, riboflavin, selenyum, timol, limonen ve mentol bulunur. İçeceğin diüretik, anti-inflamatuar ve demulent özellikleri vardır.  Bir dizi idrar sorununa yardımcı olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlara bağlı inflamasyonu içerenlerde özellikle yararlıdır. İdrar yolu duvarlarının astarını kaplar ve beyaz kan hücrelerini aktive ederek mikroorganizmaları yok eder. İdrar yolu enfeksiyonları ile mesane enfeksiyonları için harika bir ilaçtır. Mısır püskülü aynı zamanda, yaşlıların yaşadığı böbrek taşı, prostat rahatsızlıkları, yatak ıslatma ve idrar problemlerini tedavi etmek için de kullanılır. Mısırın püskülünde faydalanabilecek diğer koşullar arasında;

 • Su tutma
 • Zayıf sindirim
 • Yüksek tansiyon
 • Adet öncesi sendromu
 • Artrit
 • Sarılık
 • Bel soğukluğu sorunları da yer almaktadır. Bunlar konusunda oldukça faydalı etkilerin yaşanmasına olanak sağlamaktadır.

Zararları

Hamile kadınlar veya böbrek hastalıklarından muzdarip olan insanlar mısır ipek çay içmemelidir. Yüksek tansiyon ile alakalı ilaçlar alınıyorsa bu çayı tüketmeden önce mutlaka uzman hekim görüşü alınması gerekir. İlaçlar ile birlikte etkileşim meydana getirebileceği için dikkatli olunmalıdır.

Zayıflamaya Etkileri

Obezite insan popülasyonunun büyük bir bölümünü etkileyen önemli bir sağlık tehdididir. Obezite tek bir faktörden fazla olmasına rağmen, bazı insanlar vücuttaki aşırı su tutma ve toksin birikimi nedeniyle aşırı kilo alırlar. Mısır püskülünden hazırlanan çay, fazla su ve atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olduğundan, birçok insan sağlıklı bir kilo vermesi konusunda destek sağlar. Maksimum fayda için günde iki veya üç kez bu içeceğin içilmesi gerekir.  Bununla birlikte, bunun obezite için bir çare olduğunu varsaymak yanlış olur. Bu çayı içmek, dolgunluk hislerini uzatır, metabolizmayı geliştirir, iltihaplanmayı kontrol eder ve atık ürünlerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. 4 saat boyunca mısırın püskülünden hazırlanan çay istenmeyen sonuçlara neden olmadan, idrar çıkışını birkaç kez artırabilir. Bundan dolayı su birikiminin vücut üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu hastalıklarda özellikle yararlıdır.

Klasik Uygulama

 • Kuru veya taze mısır ipek
 • Su
 • Limon suyu

Kaynayan suyun içine direkt olarak mısırın püskülleri eklenir. İsteğe bağlı olarak taze ya da kuru olan bitkinin kullanımı da yapılır. Birkaç dakika kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır ve tencere içinde bu şekilde birkaç dakika daha bekletilir. Bu kahverengi renkli karamel benzeri bir sıvıya dönüşecektir. Çay süzüldükten sonra servis yapılmalıdır. Hem soğuk hem de sıcak olarak tüketilme imkânı vardır. Bazı insanlar bu çayın tadını değiştirmek adına için limon suyu eklemeyi tercih eder. Artık çay birkaç günlüğüne buzdolabında saklanabilir.

Güneş Çayı

Bu yöntem mısır püskülünden büyük doğal yararlarını elde etmek için idealdir. Bu aynı zamanda antik atalarımızın mısır ipek çayını yapmak için kullandıkları yöntemdir. 

 • Kurutulmuş mısırın püskülleri kıyılmış
 • Su
 • Bal

Kapaklı cam bir kavanoz içine su alınır. İçine kurutulmuş olan püsküller eklenir. Kavanozun kapağı kapatılır ve tüm gün boyunca güneşin üstünde beklenir. Günün sonunda kavanoz içeri alınır ve içine biraz bal eklemesi yapılarak iyice karıştırılmalıdır. Buzdolabında saklanarak ve soğutulur.

Çayın Hazırlanması

Çayın hazırlanması için taze, organik mısır püskülü tercih edilir. En iyi mısır ipi, ipek kahverengileşmeden önce genç mısırlardan gelir. İçeceğin hazırlanması adına;

 • 1 bardak kaynar su
 • 1/4 fincan taze mısırın ipeği

1 bardak kaynar suya 1/4 fincan taze mısır ipeği (veya 2 tatlı kaşığı kurutulmuş mısır ipeği)  5 ile 10 dakika dik boyunca kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 bardak içilmesi gerekir. Yararlarını arttırmak adına 3/4 çay kaşığı taze zencefil kökü eklenmesi gerekir. Küçük ince parçalar halinde kesilerek atılması daha uygun olur. Zencefil kökü çayı lezzetlendirir, iltihabı yatıştırır ve enerji seviyelerini arttırma konusunda fayda sağlar. Çayın yanında püskülün kapsül şeklinde veya ekstrakt şeklinde alınabilir. Lasix (furosemide) alan insanlar bu takviyeleri almamalı veya hazırlanan doğal çaydan içmemelidir.

Ballı Karışım

 • 1 fincan sıcak su
 • 1 tatlı kaşığı bitki
 • Bal

Bir fincan çok sıcak suda bir tatlı kaşığı mısırın püskülü ıslatılır ve 10 ile 15 dakika dinlendirilmelidir. Gün boyunca, birkaç saat eşit aralıklarla en az 5 bardak çay içilmesi gerekir. Hazırlanan içecek konusunda endişe etmeye gerek yoktur. Zararlı bir etkisi yoktur, bu yüzden uzun bir süre güvenli bir çay olarak kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı