Bitkisel Tedavi

Migrene İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Migren ağrısı tuttuğu zaman kişilerin çok ciddi rahatsızlık duymasına neden olur. Migren ataklarının yatışmasında etkili olan bitki çaylarının tarifleri ve demlenmesi.

Migrene İyi Gelen Bitki Çayları

Migren hastalığı ataklar içerisinde olan ve atağı sırasında kişinin yoğun olarak baş ağrısı yaşayacağı bir hastalıktır. Hastaların kullandıkları yoğun kimyasal ilaçlara rağmen bir türlü tedavi olmaması durumunda bitki çaylarını içerek rahatlaması mümkün olacaktır. Migren oluşması ile birlikte aşırı yoğun olan baş ağrılarının ışık hassasiyeti ile birleştiği zaman daha yoğun hissedilir. Ortaya çıkacak olan bu ağrıların dinmesi için etkili olan bitki çaylarını içmelisiniz. Böylelikle migren ataklarını da önlemiş olursunuz.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı papatya
 • 1 su bardağı su

Sakinleştirici özelliği ile bilinen papatyanın insanların baş ağrılarını hafifletme konusunda da etkili olmaktadır. Bu çayı demleyeceğiniz zaman strese karşı da iyi gelmesi ile bilinmektedir. Bu nedenle de çayı demlerken ve içerken mutlaka kır papatyası kullanarak yapmanız gerekmektedir. İyi gelir mi tarzında olan soruların yanıtı her zaman için kır papatyası ile gerçekleştirecek olduğunuz papatya çayının ortaya çıkmakta olan ağrıları dindirme özelliği olması ile bilinmektedir. Bitki çaylarının demlenmesi için kaynamakta olan suyun içerisine atacağınız papatya bitkisinin 10 dakika demini alması için beklemeli ve sonrasında süzerek içmeniz her zaman için ağrı dindirici özelliği olacaktır.

Zencefil Çayı

 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 su bardağı su

Migren hastalarının krizinin tutması halinde yapacağınız çayın zencefil bitkisi ile yapmanız sonucunda iyi gelen bir çay olacaktır. Bu bitki ağrı kesici özelliği ile bilinmektedir. Hastalığın tedavisinde etkili olacağı için yapacağınız bu çayın son derece faydalı olmasıdır. zencefil birçok hastalığın iyileşmesinde faydalı olacaktır. Bu sebeple de sık sık migren krizi yaşamakta olan hastaların iyi gelen çaylar arasında olan bu bitki çayını demlemelidir. Ilık suyun içerisine toz zencefil ya da kök zencefil koyup birkaç dakika kaynamasının ardından ocağın altı söndürülür ve demini alması için beklenmesi gerekiyor. İsteğe göre içerisine birkaç damla limon suyu sıkabilirsiniz. İçerisine de bal koyup tatlandırabilirsiniz.

Migren krizi olduğu zaman bu çayı içerek karanlık bir odada durmanız ağrınızın dinmesinde etkilidir.

Lavanta Çayı

 • 1 tatlı kaşığı lavanta
 • 1 fincan su

Yatıştırıcı özelliği ile bilinen bir çay olmaktadır. Bu çayın yapımının kolay olması, lavanta bitkisinin kolaylıkla bulacak olmanız sayesinde son derece faydalı olan bitkiler arasındadır. Lavantanın kendisine has olan bir kokusu olmaktadır. Aynı şekilde aromasının da etkili olması içimini de kolaylaştırmaktadır. Migren hastalarının atak halinde baş ağrısı yaşamaları durumunda lavanta çayı içmeleri durumunda oldukça faydalı olacaktır. Ağrının kısa süre içerisinde geçmesinde yardım eder. Atak olmadan da lavanta çayını içmeniz migren krizlerinin önlenmesinde etkili olacaktır. Lavanta bitkisi kaynamış suyun içerisine koyup bir miktar demlemesi beklenir. Süzüldükten sonra içebilirsiniz.

Melisa Çayı

 • 1 tatlı kaşığı melisa
 • 1 su bardağı su

Migreni olan bir kişinin atakları gelişmesi halinde gün içerisinde bir ya da iki bardak bitki çaylarından içilmesi durumunda bu ağrıların azalması görülecektir. Bu çayı içebilmek için melisa bitkisini tek olarak koyabileceğiniz gibi aynı zamanda da karışım olarak da yaparak çayı demleyebilirsiniz. Melisa çayının tek olarak ağrı kesici özelliği olması ile bilinmektedir. Çayın demini alabilmesi ve etkili olabilmesi için mutlaka hazır su kullanarak yapmanız önerilmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine koyacağınız melisa bitkisinin bir süre suyun içerisinde kalması ve demini alması gerekmektedir. Daha sonradan süzmeniz ve ardından da sade bir şekilde içmelisiniz. Oluşan ağrıların kısa süre içerisinde geçmesini sağlamış olacaksınız.

Nane Çayı

 • 1 yemek kaşığı kuru nane
 • Yarım limon
 • 2 su bardağı su

Uzun zamandır ağrıların dinmesinde etkili olan bitkiler arasında nane limon çayı bulunmaktadır. Nane bitkisinin doğal olan ağrı kesici olarak bilinmektedir. Çayı demlemek için her zaman kurutulmuş nane kullanarak yapmanız gerekmektedir. Bu çayın limon ile tadının daha güzel olmasını da sağlamış olacaksınız. Çayı demlerken ilk olarak suyun içerisine limonun çekirdeklerini çıkartarak kabuğu soyulmadan küçük parçalara bölmelisiniz. Daha sonradan suyun kaynaması beklenmeli ve içerisine nane konularak demini alması sağlanmalıdır. Bu sürede ağzı kapalı olmasına dikkat edin. Nane çayı demlendikten sonra isteğe göre içerisine biraz bal ilave ederek de içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı