Bitkisel Tedavi

Mide Şişkinliği için Kullanılacak Olan Bitkisel Çaylar

Mide şişkinliklerinden bitkisel çaylar ile kurtulmak mümkündür. Yalnız bitkisel olan içeceklerin tarife göre demlenmesi ve dozajında içilmesi sorun ile alakalı fayda sağlar.

Mide Şişkinlikleri ve Bitkisel Çaylar

Sindirim sistemi patolojisinin karmaşık tedavisinde, tıbbi bitkiler uzun süredir başarıyla kullanılır. Bu tarz çaylar doku yenileme süreçlerinin aktivasyonu normale asansör spazmı, inflamasyon, ağrı kontrolü yardımcı olabilir. Gastrit, ülser, gıda zehirlenmesi, ishal, kabızlık, bağırsak şişliği, bağırsak bozuklukları ve diğer problemlerle birlikte kullanılır. Diyet, hızlı zaten kazanılmış kronik hastalıkların alevlenmesi kaldırmak gastrointestinal sistem birçok patolojilerin ortaya çıkışını engellemek için ve tekrar oluşmasını engellemek adına bitkisel içecekler kullanılmalıdır. Mide çayının eşsiz bileşimi, özel olarak doğal bileşenleri ile dengeli bir çözümdür. Tıbbi bitkiler, ülkenin ekolojik temiz alanlarında toplanır. Demlenmiş çay sadece güzel kokulu değil, aynı zamanda son derece yararlıdır.

Mide için çay yararlı bir etkiye sahiptir. Bu etkiler arasında özellikle şişkinlik sorunlarından kurtulmakta yer alır. Bunun dışında aşağıda bulunan sorunlar içinde kullanılır.

 • İştah ve sindirim süreci için
 • Vücutta metabolik süreçler üzerinde
 • Mide ve bağırsakta ağrıyı hafifletir.
 • Şişkinliği ortadan kaldırır.
 • İyileştirici, iltihap önleyici etkiye sahiptir.
 • Enzimler ve mide suyu üretimini normalleştirir.

Yararlı etkili koleksiyonlar eşsiz bileşiminden kaynaklanır. Değerli tıbbi bitkilerin yaprakları, meyveleri ve çiçekleri içeren içecekler kullanılmalıdır.

Şişlik İçin Çaylar

Mide şişlik çayı, birbirini etkileyecek şekilde iyileştirici özellikleri olan, özenle seçilmiş bitkiden oluşur. Bu çayın hazırlanması adına kullanılan bitkiler;

 • Civanperçemi – gastrointestinal enzim üretim sürecini normalleştirir, metabolizmayı geliştirir.
 • Nergis – bir bakteri öldürücü etkiye sahiptir. enfeksiyöz süreci durdurur; mide ağrılarını giderir, mukozanın rejenerasyon sürecini aktive eder, mukoza zarını geri yükler, bağırsak spazmı gidererek şişkinliği alır.
 • Kuşburnu – anti-enflamatuar etkiye sahiptir, sindirim sisteminin çalışmasını bir bütün olarak geliştirir.
 • Atkuyruğu – ülserlerin iyileşmesini destekler.

Tüm malzemelerden 1 yemek kaşığı bir kabın içinde harmanlanır. Bu karışımdan 1 kaşık alınarak 2 su bardağı kaynar suyun içine atılır ve 20 dakika kadar demlenir. Süzgeç ile süzülen içecek günde 2 defa içildiğinde şişkinliğe neden olan mide sorunlarına iyi gelir.

Mısır Buğdayı

Fitosteroller, tanenler, flavonoidler, alkaloidler ve uçucu yağların bileşiminde ülser iyileşebilir. Ülser yemeklerden sonra midede şişkinlik oluşmasına neden olan etkenler arasında bulunur. Mısır buğdayının sindirim sistemi üzerindeki ana etkisi, bağırsak peristaltizmini güçlendirmek ve sık kabızlık problemini çözme kabiliyetidir. Mide ekşimesi, akut gastrit, şişkinlik için  yardımcı olur.

Pelin Otu

Bitki sindirim bozuklukları, şişlik  ve gastrit tedavisi için ilaç oluşturmak için tıpta aktif olarak kullanılmaktadır. Sadece içinde bakterisit ve yara iyileştirici bir etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda iştahı da uyarır. Uygulama için

 • 1 tatlı kaşığı pelin otu
 • 1 su bardağı kaynar su

10 dakika süresince demlenen içecek süzüldükten sonra şişkinlik olduğu zaman tüketilmesi gerekir. Düzenli kullanımı sonucunda fayda sağlanır.

Nane

omega-3 yağ asitleri, mentol, oleik asit, hesperidin açısından zengin, flavonoidler nane, sindirim sistemini aktive iştahı uyarır, şişkinliği alır, mide bulantısı ve mide ekşimesi ile mücadele eder.

 • 1 su bardağı su
 • 1 tutam taze ya da kuru nane

Sıcak suyun içinde demlenen nane şişkinlik ve diğer sorunlar meydana geldiği zaman içilir.

At Kuyruğu

Bağırsak bozuklukları, enterit, kolit, mide ülseri ile yardımcı olan etkili bir tıbbi bitkidir. Çayın hazırlanması için tüm değerli maddeler bulunur. Toksinleri ve ağır metalleri bağırsaktan çıkarmayı mümkün kılar.

 • Sindirim sistemi fonksiyonlarının normalizasyonu için 5 gram atkuyruğu bir termos şişesine yerleştirilir ve 200 ml kaynar su eklenir. 2 ile 3 saat demlenmesi adına bekletildikten sonra süzülür. Her yemekten önce 100 ml alınmalıdır.

Papatya

 • Eşit oranlarda papatya çiçeği, keten tohumu ve meyan kökü karıştırılır.
 • Bir yemek kaşığı bir bardak kaynar suyun içine atılır ve 5 dakika bekletilir. Kendisi oda sıcaklığına soğumaya bırakıldıktan sonra süzülür. Sabah, öğle ve akşam saatlerinde bir bardak içilmelidir. Düzenli şekilde tüketilmesi ruhsal açıdan sakinleşmeye ve rahatlamaya da olanak sağlayacaktır. Verilen orandan daha fazla tüketilmemelidir.

Anason Çayı

 • Sindirim sisteminde oluşan sorunlar ve mide şişkinliği için 5 gram anason tohumu bir termos şişesine yerleştirilmelidir. Üzerine 200 ml kaynar su eklenir. 2 ile 3 saat demlenmesi adına bekletilen karışım sonra süzülür. Her yemekten önce 100 ml alınmalıdır. Düzenli şekilde tüketildiği zaman kısa sürede kilo vermeye destek sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı