Bitkisel Tedavi

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri

Sürekli olarak mide bulantısı yaşamakta olan ve hastanın sık sık kusma ile sonuçlanmakta olan rahatsızlığını önlemek için iyi gelen bitki çayları ve tarfileri.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitki Çayı

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Bilindiği üzere yeşil çayın insan sağlığına oldukça faydalı olması ile bilinen bitki çayları arasında olmaktadır. Bu sebeple de kişilerin mide bulantısı yaşaması durumunda bu sık sık tekrar ediyorsa o halde bunun için yeşil çay tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Çayın etkili olması için ve bulantıyı bastırabilmesi için mutlaka yapmanız gereken hazır su ya da klorsuz su ile çayı demlemek olduğuna çok dikkat etmelisiniz. Sindirim sisteminde etkili olan bu çay aynı zamanda da insanların daha hızlı kilo vermelerini sağlayacak olan metabolizmalarının hızlanması konusunda da etkili olan bir çay türüdür. Çayın demlenmesi için ilk olarak suyun ılıması ve ardından da çayı atarak kısık ateşte 2 dakika kaynamalı ve ocağın altı kapatılmalıdır. Çayın demini tam olarak alabilmesi için ağzı kapalı olacak şekilde demlendirmeli ve süzdükten sonra içilmelidir.

Nane Çayı

 • 1 yemek kaşığı nane
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Mentol özelliği sayesinde nanenin mide bulantısını da bastırma özelliği bulunmaktadır. Sık sık midesi bulanan ve daha çoğunlukla hamilelerde meydana gelen mide bulantılarında geçmesi için kullanılan bir bitki çayı olmaktadır. Nane çayını demleyecekseniz o halde kuru naneden yapmanız tavsiye edilmektedir. Bu çayı demlerken isterseniz limon koyabilir ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini bol C vitamini alarak sağlayabilirsiniz. Nane çayının faydaları arasında ortaya çıkacak olan bulantıyı da rahatlıkla önlemek olduğu unutulmamalıdır. Bunun için yapacağınız her zaman ılık suyun içerisine atacak olduğunuz kuru nanenin en az 10 dakika demini aldıktan sonra süzmek olacaktır. İçerisine de bal ilave edilmeli ve karıştırıldıktan sonra içilmelidir.

Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Zencefil çayının mideyi bastırma özelliği olması ile bilinmektedir. İçerisinde var olan maddeler sayesinde kişilerin bulantı hissinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu sebeple de kadınların özellikle de gebelikleri sırasında ortaya çıkacak olan mide bulantısının ve kusmanın da önüne geçmiş olacaktır. Toz zencefil kullanarak yapabilirsiniz. Fakat tadının acı olacağı için mide bulantısına iyi gelen bu çayı demledikten sonra içmekte zorlanmamanız için demini almasının sonunda mutlaka içerisine bal koyarak tatlandırmalısınız.Ilık olan suyun içerisine attığınız zencefil kısık ateşte birkaç dakika kaynatılmalıdır. Daha sonradan ağzı kapalı bir şekilde demi alınması için beklenmeli ve demlendikten sonra süzün. Çayın tatlanması için herhangi bir kimyasal olan tatlandırıcı ya da şeker ilave edilmemelidir. Tatlı içmek istiyorsanız sadece bal ilave etmelisiniz.

Kişilerin araba içerisinde seyahat halindeyken yaşanılmakta olan mide problemlerini önlemek için zencefil çayı tavsiye edilmektedir.

Limon Çayı

 • 1 tane orta büyüklükte limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Limonun etkileri arasında en çok bilinen mide bulantılarını bastırması olmaktadır. Limon çayının faydaları arasında bol C vitamini olduğu için kişilerin yapacak oldukları bu limon çayının aynı zamanda da soğuk algınlığı ya da grip gibi sebeplerden dolayı oluşması halinde buna da iyi gelecektir. Limon çayını ister sıcak içebilir ya da soğuk da içmeniz mümkün olacaktır. Fakat daha çoğunlukla mide üşütmesi gibi durumlardan kaynaklanan mide bulantısı için ılık olarak içmeniz önerilmektedir. Çayın demlenmesi için limon ilk olarak bol suyla yıkanmalıdır. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra küçük parçalara bölmeli ve sonrasında suyun içerisine koyup kısık ateşte en az 2 saat boyunca kaynaması gerekmektedir. Ağzı kapalı olan çayın ocağın altı kapatıldıktan sonra da 10 dakika bekletilmelidir. Limonları suyun içerisinde çıkartın ve içerisine sıkın. Çayın hazır olması için en sonunda da içerisine bal ilave edin ve karıştırıp için.

Rezene Çayı

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu
 • 1.5 su bardağı su

Rezenenin sindirim sistemine oldukça faydalı olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de rezene tohumları isteğe göre havanda ezilip küçük parçalara bölünmeli ve çiğnenmelidir. Aynı şekilde mide bulantısına iyi gelecektir. Çayını da demleyerek içmeniz son derece bulantılarının durmasında etkili olur. Bunun için rezene tohumlarını yine havanda dövmeli ve ılık suyun içerisine atarak kısık ateşte olacak şekilde kaynatın. Ağzı kapalı demini alması beklenmeli ve 10 dakika geçince süzmelisiniz. İsteğe göre içerisine bal ilave ederek de içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı