Bitkisel Tedavi

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri

Düzensiz beslenme sebebi ile ya da oluşan hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan mide ağrıları insanların huzursuz olmasına neden olabilir. Bu durumda ağrıyı dindirecek bitkisel çaylar.

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Yanlış beslenmekte olan kişilerin ve düzensiz beslenmiş olan kişilerin sık sık mide ağrısı olması görülmektedir. Mide ağrısının olmasının nedenleri arasında daha sıklıkla kişilerin düzensiz beslenmesine neden olmaktadır. Bazı kişilerde kramp tarzında bazı ağrılar olabilir.

Ülser ya da gastrit gibi sindirim sisteminde meydana gelecek olan hastalıklar nedeniyle de mide ağrıları çok şiddetli olabilir. Çok ağır ve sindirimi de çok güç olan yiyecekler yemekten kaçınmalı ve kafein gibi içeceklerden de uzak durulması gerekmektedir.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 yemek kaşığı kuru nane;
 • Yarım limon;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 2 su bardağı su.

Ağrı kesici özelliği olması ile bilinen kuru nanenin sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan ağrıların ya da hastalıkların iyileşmesinde etkili olmaktadır. Bu nedenle de uzun yıllardır kullanılmakta olan nane limon çayını sizlerde kolaylıkla yaparak içebilirsiniz. Soğuk algınlığı ya da grip nedeniyle ortaya çıkacak olan ağrıları dindirmek için yapacak olduğunuz çay için kullanacak olduğunuz suyun musluk suyu olmamasına dikkat edin. Klorlu su midenizin daha da çok ağrımanıza neden olacaktır. Bu sebeple de hazır su ile yapacak olduğunuz çay daha da etkili olacaktır. Limonun ilk olarak ortadan ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkardıktan sonra küçük dilimler içerisinde kabuğu ile suyun içerisine koyun. Kaynamaya yakın içerisine kuru nane de ilave ederek birkaç taşım daha kaynamasını beklemelisiniz. Ardından ise çayın olabilmesi için demini de alabilmesi gerekmektedir. Bu çayın demini alabilmesi için 10 dakika bekleyin. Süzdükten sonra içerisine bal ilave edip, karıştırmanız gerekmektedir. Her zaman çayı ılık olarak içmelisiniz.

Papatya Çayı

 • 1.5 yemek kaşığı kurutulmuş papatya;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 2 su bardağı su.

Bu çayın sakinleştirici özelliği olması ile bilinen bir çay olmaktadır. Özellikle de uyku problemi yaşamakta olan ve stresli bir insanın hayatında daha rahat olabilmesi için papatya çayını demleyerek içmeleri gerekmektedir. Fakat kullanacak olduğunuz papatyanın mide ağrısına iyi gelen olması için kullanacağınız papatyanın kır papatyası olmasına özen göstermelisiniz. Kır papatyası küçük olan papatyalar olmaktadır. Kaynamakta olan suyun içerisine koyup, birkaç taşım kaynamasının ardından ocağın altı kapatılmalıdır. Suyun hemen süzülmemesi gerekiyor. Demini alması için en az 10 dakika boyunca beklemelisiniz. Ardından ise süzmeli ve içerisine bal ilave ederek karıştırıp içilmelidir.

Hem sakinleşecek hem de ağrınızdan kurtulmuş olacaksınız. Bitki çayları arasında mideye iyi gelen bitkisel çaylardan bit tanesidir.

Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 2 fincan su.

Antiseptik özelliği olması ile bilinen bu çayın sağlığa oldukça faydalı olması ile de bilinmektedir. Çayın sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan sorunların da üstesinden gelme konusunda da etkili olacaktır. Mide ağrısı olduğunda bunun iyileşmesi için hastanın mutlaka zencefil içmesi gerekmektedir. Aktarlardan alacağınız zencefilin toz olacağı gibi aynı zamanda da kök zencefil de kullanabilirsiniz. Bu tarifimizde sizlere sadece toz zencefil ile vereceğiz. Eğer kök zencefil kullanacaksanız o halde 1 kök kullanmanız yeterli olacaktır. Kaynamakta olan suya atacak olduğunuz zencefilin bir iki taşım kaynamasının ardından söndürülmelidir. Daha sonradan da içerisine bal ilave edilerek karıştırın. Demini tam olarak aldığı zaman için. Bu çay oluşan ağrıların hızlı bir şekilde dinmesini sağlayacaktır.

Rezene Çayı

 • 1 yemek kaşığı rezene tohumu;
 • Organik bal;
 • 1.5 su bardağı su.

Rezenenin faydaları arasında her zaman için ağrı kesici özelliğinin olması ile bilinmektedir. Bu çayın içilirken tohumlarını kullanarak yapmalısınız. Rezene çayının tam olarak olabilmesi için yapacağınız ilk olarak havan içerisinde tohumları parçalamak olacaktır. Fakat toz haline getirmemelisiniz. Biraz küçülmesinin ardından ılık suyun içerisine koyup kısık ateş üzerinde kaynatın. Ağzı kapalı bir şekilde kaynatmaya özen göstermelisiniz. Suyun kaynaması sonucunda demini alması adına bir süre bekleyin. Demini alırken de mutlaka ağzı kapalı şekilde bekletin. Demini aldıktan sonra süzmeli ve içerisine isteğe göre bal ilave edin. Karıştırdıktan sonra içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı