Bitki Çayları

Meyan Kökü Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Başta sindirim sistemi olmak üzere metabolizmanın hızlanmasını da sağlayacak olan şifalı bitkiler arasında olan meyan kökü çayının tarifleri ve demlenme şekli

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayının sindirim sistemine de faydası ile bilinen bir şifalı bitki olması ile bilinmektedir. Aynı zamanda da yatıştırıcı özelliği olmaktadır. Balgam sökücü özelliği ile bilinen ve üst solunum yolları hastalıklarının da iyileşmesinde etkili olacaktır. Sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıkların giderilmesinde etkili olur. Meyan kökünden yapılacak olan çayın metabolizmanın da hızlandıracak bir çay türü olmaktadır. Bu sayede zayıflamak isteyen ve kilo veremeyen kişilerin sağlıklı kilo vermelerinde etkili olur. Hazımsızlığı giderecek ve sindirimin daha hızlı çalışmasını da sağlayacaktır. Üst solunum yolları hastalıkları yaşamakta olan kişilerin viral yollarla bulaşmış hastalıklara karşı koruyacağı gibi aynı zamanda da daha hızlı iyileşme sağlayacaktır.

Öksürük sökücü özelliği bulunan çayı aynı zamanda da düzenli olarak içilmesi grip ya da soğuk algınlığı hastalıklarını da önleyecektir.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 tatlı kaşığı toz meyan kökü
 • 1 su bardağı su

Sindirim sistemi başta olmak üzere faydalarının saymakla bitmeyen ve yararlı olan şifalı bitkiler arasında olan kökü çayını demleyerek birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Çayı demleyerek içebilmek için ilk olarak aktardan toz ya da kök olarak satılan kökünü almanız gerekmektedir. Eğer meyan kökünü aktarlardan kök olarak satın almanız durumunda bir bıçak ile küçük parçalara bölmeniz önerilmektedir. Bu çayı demleyebilmek için mutlaka hazır su ile demleyebilmeniz gerekmektedir. Çayı demlerken ilk olarak suyun kaynaması beklenmelidir. Ocağın altı kısılır ve içerisine bir tatlı kaşığı miktarında kökü ilave edilerek karıştırılır. Kısık ateş üzerinde birkaç dakika boyunca kaynaması beklenmeli ve daha sonradan söndürülerek demini alması için en az 5 dakika boyunca ağzı kapalı şekilde bekleyin. Demini alınca süzmeli ve içmelisiniz.

Ballı Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Çayın demlenebilmesi için meyan kökünü ilk olarak sağlığa faydalı olacağı için günde 2 su bardağından fazla içilmemesi gerekmektedir. Çayıda demlerken mutlaka çok fazla atılmaması gerekmektedir. Tadı acı olacağı için birçok insan sağlığa çok faydalı olan bu çayıda içmekte zorlanmaktadır. Bu durumda içilmesinin daha kolay olabilmesi için içerisine tatlandırıcı olarak bal ilave etmeniz önerilmektedir. Şeker ya da kimyasal olarak herhangi bir tatlandırıcı koymanız önerilmemektedir. Sağlığa daha faydalı olan bal ilave ederek içmeniz daha çok etkilerini göstermekte faydalı olacaktır. Kaynamakta olan suyun içerisine meyan kökü atılarak bir süre daha kaynaması gerekmektedir. Kaynamasının ardından demini alabilmesi için süzmeden önce bir süre beklenmeli ve demini tam olarak alması sağlanmalıdır. Demini almasının ardından süzülmeli ve içerisine organik bal ilave etmelisiniz. İçecek olan kişinin ağzını yakmayacak kadar ılık olduğu zaman ise içilmelidir.

Limonlu Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Solunum yollarında meydana gelen hastalıkların gelişimi ve ilerlemesini durdurabilmek için yapacağınız bol C vitamini almak olacaktır. Çayın içerisine katacağınız limon bilindiği üzere C vitamini deposu olmaktadır. Bu sebeple de içerisine koyacağınız limonun ilk olarak çekirdeklerini çıkartıp küçük parçalara böldükten sonra suyun içerisine koymalısınız. Limonun her zaman için taze kesilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Suyun kaynaması için kısık ateşte bekleyin. Suyun kaynaması ile birlikte suyun içerisine bitki konularak birkaç dakika boyunca beklenmelidir. Ocağın altını kapatmalı ve daha sonradan da süzmeden bir süre demini almasını beklemelisiniz. Çayın tam olarak demini alması ile birlikte süzmeli ve içerisine bir çay kaşığı miktarında bal ilave ederek karıştırıp içmelisiniz.

Zencefilli Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü
 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Antibiyotik etkisi olan ve meyan kökü ile birlikte yapacak olduğunuz çayın insanların daha çok soğuk algınlığı gibi bir hastalığı yaşaması durumunda bunun hızla geçmesini sağlayacaktır. Çayın demini alabilmesi için içerisine koyacağınız zencefilin kök zencefil ya da toz zencefil koyabilirsiniz. Kök zencefil koyacağınız zaman bir serçe büyüklüğünde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kaynamış suyun içerisine koyacağınız bitkilerin birkaç dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan ise demini alacağı için bir süre beklenmelidir. Suyun demini alması ile birlikte süzülmeli ve içerisine bal ilave edilerek karıştırılıp içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı