Bitki Çayları

Meyan Kökü Çayının Tarifleri ve Demlenme Şekli

Meyan kökü çayının sağlığa faydaları çok fazla olduğundan başta ishal olmak üzere boğaz ağrısı ve hazımsızlığın giderilmesinde de etkili olmaktadır. Çayın tarifleri ve demlenmesi.

Meyan Kökü Çayı

 • 5 – 6 gram meyan kökü
 • 200 gram su

Meyan kökünü kullanarak yapacak olduğunuz çayın sağlığa faydaları saymakla bitmez. Bu çayın özellikle de sindirim sistemine faydalı olması ile bilinmektedir. Özellikle de bağışıklık sistemi başta olmak üzere bağışıklığı güçlendirerek kişilerin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu sayede de insanların soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok rahatsızlığa karşı da koruması ile bilinmektedir. Bu çayı yüksek tansiyon hastalarının içmesi önerilmemektedir. Çayın günde 1 fincan içilmesi sayesinde kalp ve damar sağlığı gibi hastalıklara da önlem olması ile bilinmektedir. Her zaman için kaynamış olan suyun içerisine meyan kökü ya da öğütülmüş meyan kökünden 1 tatlı kaşığı eklenerek demini alabilmesi için ağzı kapalı şekilde beklenmelidir. Demini alması ile birlikte süzüldükten sonra içilir.

Rezeneli Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü
 • 1 çay kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 250 gram su

Rezenenin sindirim sistemine faydalı olması ile bilinmektedir. Yapacak olduğunuz bu çayı demlerken rezene tohumlarını kullanarak demlemeniz sindiriminizin daha hızlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca mide bulantısı ve ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşamakta olan kişilerin de daha hızlı bir şekilde rahatsızlığını gidermesini de sağlayacaktır. Bu çayı demlemek için kullanacağınız rezene tohumlarının ilk olarak havan içerisinde bir miktar ezmeniz gerekmektedir. Fakat toz haline getirmemeniz gerekiyor. Çayın tadının bir miktar acı olması sebebi ile içmekte bazı insanlar zorlanacaktır. Bu durumda içerisine organik bal ilave ederek içmeniz sonucunda daha içimi kolay olacaktır. Bir miktar ezmiş olduğunuz rezene tohumlarını suyun içerisine atarak kaynatın. Suyun kaynaması ile birlikte diğer bitkiyi de ekleyin ve demini alabilmesi için bekleyin. Bu sırada mutlaka çayın tam olarak demini alabilmesi için ağzının kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Süzülmesinin ardından içerisine bal ilave edilerek içilir.

Zencefilli Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü tozu
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 250 gram su

Zencefil ile yapacağınız bu çayın iltihaplara karşı savaşacak olduğu ve aynı zamanda da iltihap kurutucu özelliği ile bilinmektedir. Enfeksiyon yaşanması durumunda kişilerin hızlı iyileşmesini de sağlayacaktır. Ayrıca kuru ya da balgamlı öksürük yaşamakta olan insanların ise bu öksürüğün geçmesinde etkili olacak bir çay olmaktadır. Üst solunum yollarında gelişen hastalıkları önleyecek olan çayı demleyebilmek için şifalı bitkilerin öğütülmüş olanını satın almanız gerekmektedir. Her zaman için kaynamış suyun içerisine koyacağınız bitkilerin birkaç dakika kısık ateşte kaynamasının ardından ocağın altını kapatarak demini alabilmesi için beklemelisiniz.

5 dakika sonra süzülmesinin ardından içerisine bal ilave edilerek karıştırılır ve ağzı yakmayacak kadar ılık olması durumunda ise içilir.

Papatyalı Meyan Kökü Çayı

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 250 gram su

Sakinleştirici etkisi olan bu çayın ruhsal sorunlar yaşamakta olan kişilerin içmesi tavsiye edilmektedir. Çayı demleyerek içeceğiniz için gün içerisinde 2 fincan taze olarak demleyip içmeniz etki edecektir. Çayın daha fazla içilmesi özellikle de kan basıncının artmasına neden olacağı için tansiyonunuzun yükselmesine sebep olabilir. Bu nedenle de daha fazla içmeniz önerilmemektedir. Çayı demlemek için ilk olarak kır papatyasına ihtiyacınız olacaktır. Ilık suyun içerisine papatyalardan bir yemek kaşığı konularak suyun kısık ateşte kaynaması beklenmelidir. Ocağın altı kapatılarak içerisine diğer bitkiyi de ilave ederek en az 10 dakika boyunca demini almasını beklemelisiniz. İsteğe göre tatlı bitki çayı içmek isteyenlerin içerisine bal ilave ederek içebilir.

Naneli Meyan Kökü Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane
 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü
 • 1 çay kaşığı bal
 • Çeyrek limon
 • 250 gram su

Nane kullanarak yapacağınız çayın etkileri arasında ağrı kesici özelliği ve bağışıklık sistemini hızla güçlendirmesi bulunmaktadır. Demlemek için yukarıda yazmış olduğumuz bitkileri temin etmeniz gerekmektedir. Daha sonradan klorsuz olan bir suyun içerisine limonun çekirdeklerini çıkartıp kabuğunu soymadan küçük dilimler içerisinde suya atıp kaynatmalısınız. Suyun kaynamasının ardından ise içerisine şifalı olarak kabul edilen ve ağrı kesici özelliği başta olmak üzere insan sağlığına çok faydalı olan bu bitkiler konulmalıdır. Demini alabilmesi için beklenmeli ve ağzını yakmayacak kadar ılık olması durumunda süzülerek içerisine bal ilave edilerek içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı