Bitkisel Tedavi

Metabolizma Hızlandırıcı Çay Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Hazırlanır?

Metabolizmayı hızlandırmak için spor yapmanın yanı sıra bitkisel olan ürünlerden hazırlanan çaylarda fayda sağlar. Bunların düzenli içilmesi çok önemlidir.

Metabolizma Hızlandırıcı Çaylar

Kilo vermek söz konusu olduğu zaman birçok uygulama, diyet hapı ve takviyelerin kullanımı yapılır. Hepsi kişiye birçok umut verir ancak genellikle sonuç açısından çok az şey üretir ve bazen riskli yan etkiler üretirler. Bununla birlikte, metabolizmanızı güçlendirmek için çay kullanmak, güvenli ve etkili sonuçlar üreten sağlıklı ve doğal bir alternatiftir. Selahattin Dönmez tarafından da metabolizma hızlandıran içecekler tavsiye edilmektedir. Bunlar arasında;

Buzlu Zerdeçal Çay

Ağırlıklı olarak körili bir bitki olan zerdeçal Belgelenmiş bir kilo kaybı sunar. Buzlu çayın içine limon ve zencefil katılabilir.

Yeşil Çay

Yeşil çay tamamen doğal bir kilo kaybı mucizesi içeceği olarak uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Epiogallocatechin-3-gallat gibi yüksek seviyelerde antioksidanlar yavaş metabolizmayı hızlandırır. Metabolik bozukluğu olan katılımcıların kontrollü çalışmasında, yeşil çayın günlük içkisine dört bardak içeceği dâhil edenlerde kilo kaybını hızlandığı gözlemlenmiştir.

 • 1 tutam yeşil çay
 • 1 su bardağı su

Kaynar suyun içinde 10 dakika boyunca demlendikten sonra süzülerek içilir.

Yıldız Anason

Bu çay sindirime yardımcı olur ve mide bulantısını azalttığı bilinmektedir. Aynı zamanda metabolik oranların artmasına yardımcı olur. Yaprak dökmeyen bir çayın meyvesinden elde edilen çay;

 • 1 tatlı kaşığı sıcak suda yaklaşık 10 dakika demlemek suretiyle hazırlanır.
 • Ardından süzüldükten sonra günde 3 bardak içilmelidir.

Oolong Çayı

 • 1 çay kaşığı oolong çayı
 • 1 su bardağı kaynar içme suyu

Çalışmalar bu lezzetli çayın vücutta metabolik oranları ve yağ oksidasyonunu artırdığını göstermiştir. Ayrıca kolesterol seviyelerini azaltır. Hazırlamak için, istenilen güce bağlı olarak çayı 30 saniye ile beş dakika arasında demlendikten sonra günde 2 kez içilir.

 Nane Çayı

Sindirim özellikleriyle bilinen nane çayı, sıcak veya buzlu olarak hazırlanabilir. İçecek iştahı bastırır, endişeyi giderir ve cildi temiz tutar.

 • 1 tutam taze ya da kuru nane yaprakları
 • 1 su bardağı içme suyu

Kaynar suyun içine atılan taze nane yaprakları 5 dakika boyunca demlenir ve süzülerek günde 2 kez içilir. Kuru nane yaprakları da 10 dakika boyunca demlendikten sonra içilmelidir.

Mate

Kanser önleme konusunda oldukça önemli bir yer tutar. Antioksidan bakımından zengin olan içecek, iyi kolesterol seviyelerini arttırır, kardiyovasküler sağlığı artırır ve yağ oksidasyonunu önler.

 • 1 çay kaşığı mate çayı
 • 2 su bardağı kaynar su
 • 3 adet limon dilimleri

Kaynar suyun içine atılan mate 3 dakika boyunca kaynatıldıktan sonra bekletilmeden süzülür. Limon dilimleri eklendikten sonra servis edilir. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden sonra içilmelidir.

Pu-Erh Çayı

Metabolizma hızlandırma ve kilo kaybı için mükemmel bir seçimdir. Kan basıncını düşürdüğü, metabolik oranları arttığı ve sindirime yardımcı olduğu bilinir. Ayrıca, yeni bir diyet programına başlayanlar için popüler bir içecek haline getiren detoksifiye edici niteliktedir.

 • 1 tutam Pu-Erh çayı
 • Sıcak su

Kaynayan su direk olarak bu çayın üzerine dökülerek demlenir. Ardından biraz bekledikten ve çayın rengi çıktıktan sonra günde 3 kez içilir.

Gül Çayı

Bir detoksifikasyon çayı, aromatik bir içecek içeceği için çay tomurcuklarına güller ekleyerek oluşan bir güldür. A, C, D, E ve B3 vitaminleri ile cildin şifa ve yaşlanma karşıtı özellikleri nedeniyle popüler bir güzellik ürünüdür. Ek olarak, vücudun metabolizması üzerindeki etkileri kilo verme çabalarına yardımcı olur.  

Beyaz Çay

Beyaz çay yağ yakma ve vücuttaki yağ hücresi gelişiminin önlenmesi için yararlı bir içecektir. İçeceğin kafein içerdiği göz önüne alındığında, tüketimin bireysel sağlık kısıtlamalarına göre sınırlandırılması önerilir. Bu içecek tamamen doğal olması, antioksidanlarda yüksek ve tüm vücut için sağlıklı olması, onları kilo vermek veya genel olarak sağlığını geliştirmek isteyen herkes için lezzetli ve doğal bir seçim haline getirmektedir.

 • Kaynar su
 • Beyaz çay poşeti

Kaynamış suyun içine sallama poşet çay atılır ve rengi çıkmaya başladıktan 5 dakika sonra poşet çıkartılır. Her öğünden sonra tüketilmelidir.

Goji Çayı

Kurutulmuş goji meyveleri ile çay yapılır. Diyabet ve diğer hastalıklara yönelik geleneksel bir Asya ilaç terapisidir ama aynı zamanda metabolizmayı hızlandırma etkisine de sahiptir. Çayın içilmesinden sonra metabolizma  4 saate kadar hızlanır.  Goji çaylarının çoğu yeşil çay ile karıştırılır ve kalori yanmasını hızlı şekilde arttırır.

Feridun Kunak Tavsiyesi

Bu çayla metabolizma hızlanır, zayıflamaya kısa sürede katkı sağlanır ve sindirim işlevi düzene girer.

 • 2 su bardağı kaynar su
 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 4 adet karanfil

Cam bir kap içine 2 su bardağı su konulur. Bu suyun içerisine kalan tüm malzemeler eklenir ve 2 ile 5 dakika süresinde kaynatılmak üzere ocağa alınır. Kaynayan karışım süzülerek ılıması için kenara alınır. Ardından 2 adet maden suyu ile karıştırılmalıdır. Gün içinde sabah ve akşam hazırlanan bu çayın düzenli şekilde tüketilmesi kısa sürede metabolizmanın hızlanmasına olanak sağlar. Ayrıca karışım sindirim sisteminin düzenli şekilde çalışması adına da fayda sağlayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı