Meyveli Çaylar

Limonlu Mersin Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Kandaki şeker düzeyinin dengelenmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda da dolaşım sistemine de faydalı olan mersin limonlu çayın faydaları, tarifleri ve demlenme şekli.

Limonlu Mersin Çayının Faydaları

Mersin limonlu çayının sağlığa olan faydalarının saymakla bitmeyecek bir çay olmaktadır. Çayın sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede de çayın depresyon gibi ruhsal sorunlara da faydası olacaktır. Ruhsal sorunları olan kişilerin rahatlamasını sağlayacağı gibi aynı zamanda da çayın en büyük etkilerinden bir tanesi de dolaşımın hızlanması olacaktır. Kan dolaşımını hızlandıracak olduğu için kalp ve damar sağlığına da faydalı olması ile bilinmektedir. Çayı demleyeceğiniz zaman içerken kandaki şeker oranının da dengelenecek olmasını sağlayacağı için diyabet hastalarına da önerilmektedir.

Limon ile demleyecek olduğunuz için çayın içerisinde bol miktarda C vitamini de bulunmaktadır. Bu sayede çayı içen kişilerde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Böylelikle de soğuk algınlığı başta olmak üzere hastalıklara karşı da koruması ile de bilinecektir. İltihap kurutucu özelliğinin olduğu bilinen bu bitki ile yapacağınız çayın idrar yolları enfeksiyonlarını da önlemesi ile bilinecektir.

Böbreklerin ve karaciğerin de temizlenmesinde de etkilidir. Karaciğerin zararlı toksinlerden arınmasını ve sağlıklı olmanızı da sağlayacak şifalı bir çay olmaktadır.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 yemek kaşığı mersin bitkisi
 • Çeyrek limon
 • 200 gram su

Faydalı olan şifalı bitkilerden bir tanesi olmaktadır. Demleyerek yapacağınız çayda bol miktarda C vitaminin bulunması sayesinde sizlerin gribal enfeksiyonlardan korunması konusunda yardımcı olacaktır. Demlenmesi ve içiminin kolay olması ile bilinmektedir. Sağlığa olan faydaları sebebi ile düzenli olarak içilmesi tavsiye edilen bir çay olmaktadır. Fakat çok aşırı tüketilmesinden kaçınmak gerekiyor. Bazı bünyelerde içilmesi ile birlikte alerjik reaksiyonların gelişmesi söz konusu olabilir. Bu durumda çayın içimi hemen bırakılmalıdır. çayı demlemek için mersin bitkisinin meyvelerinden bir yemek kaşığı kadar suyun içerisine konulmalı ve çekirdeklerinin çıkartıldığı limon küçük dilimlere kesilerek kabuğunun soyulmadan suyun içerisine konulması ve suyun kaynaması beklenmelidir. Suyun kaynaması ile birlikte ocağın altını kapatın ve ağzı kapalı şekilde beklenmelidir. Demini alması ile birlikte süzülerek içilmesi tavsiye ediliyor.

Ballı Mersin Limonlu Çayı

 • 1 yemek kaşığı mersin bitkisi
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Limon kullanarak demleyeceğiniz ve faydalı olan çayın tadının bir miktar ekşi olması sebebi ile içmekte zorlanan kişilerin tavsiye edilen içerisine tatlandırıcı olarak bal ilave etmek olacaktır. Bitkisel çayların içerisine tatlandırıcı olarak sadece organik bal ilave ederek içmeniz gerekmektedir. Çayın faydalarının şeker ya da kimyasal olarak üretilmiş herhangi bir tatlandırıcının kullanılarak demlemeniz önerilmemektedir. Tat vermesini istiyorsanız sadece organik bal ilave ederek tatlandırmalısınız. İlk olarak çekirdekleri çıkartılmış limonu küçük parçalar halinde keserek suyun içerisine atmalı ve birkaç dakika sonrasında ise mersin bitkisinden bir yemek kaşığı kadar konulmasının ardından ağzı kapalı şekilde kaynaması beklenmeli ve kaynadıktan sonra da ocağın altı kapatılarak demini alması için 10 dakika boyunca bekleyin. Süzüldükten sonra içerisine organik bal ilave ederek içmeniz tadının daha tatlanmasında etkili olacaktır.

Zencefilli Mersin Limonlu Çayı

 • 1 yemek kaşığı mersin bitkisi
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • Çeyrek limon
 • 1 Çay kaşığı organik bal
 • 200 gram su

Zencefil bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan şifalı bitkilerden bir tanesi olmaktadır. En etkili çaylardan bir tanesi olarak zencefil gösterilmektedir. Birçok hastalığın tedavisinde faydalı olması ile bilinmektedir. İlk olarak suyun içerisine limon konularak birkaç dakika kaynatılmalıdır. İçerisine mersin bitkisinden ilave edilerek birkaç dakika kaynatılmasının ardından suyun içerisine zencefil de eklenerek tam olarak kaynaması için kısık ateşte ağzı kapalı şekilde beklenmesi gerekiyor. Suyun kaynaması ile çayın demini alması için ocağın altı kapatılır ve ağzı kapalı şekilde en az 10 dakika boyunca demini almasını bekleyin. Süzülmesinin ardından suyun içerisine bal ilave ederek içilmelidir.

Papatyalı Mersin Limonlu Çayı

 • 1 yemek kaşığı mersin bitkisi
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • Çeyrek limon
 • 200 gram su

Strese çok iyi gelen çaylardan bir tanesi de papatya ile demleyecek olduğunuz papatya ve mersin bitkisi kullanarak yapacağınız çay olmaktadır. Depresyon ve stres gibi ruhsal sorunların üstesinden gelmek için etkili olan çayı demlemek adına kır papatyası kullanmanız gerekiyor. Suyun içerisine limonu küçük parçalara bölerek kesmeli ve suyun içerisine atarak kısık ateşte kaynatmalı ve suyun kaynaması ile birlikte içerisine papatya ve mersini bitkisi konularak demini alması beklenmelidir. Suyun demini alması ile birlikte süzerek içilmesi sinirlerin yatışmasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı