Bitki Çayları

Mercan Köşk Çayının Faydaları ve Demlenme Çeşitleri

Mercan köşk bitkisi kekik ailesinden gelen bir bitkidir. Bu bitki düzenli şekilde kullanıldığı zaman kısa sürede sağlık açısından faydalı etkilerin elde edilmesine olanak sağlar

Faydaları

Nane ailesinin bir üyesi olan mercanköşk, yaygın olarak kullanılan Kekik’in bir kuzeni olarak kabul edilir. Uçucu yağlar, kurutulmuş yapraklar ve toz gibi farklı formlarda mevcuttur. Bu geleneksel Akdeniz otu, pek çok sağlık yararı için antik çağlardan beri kullanılmaktadır.

Kan Şekerini Düşürme

Diyabetiklerin karşılaştığı  birçok komplikasyondan sorumlu olan bir grup bileşik olan Advanced Glycation End’in oluşumunu azaltır.

Sindirim Sistemini Geliştirir

 Mercanköşk çayı, sindirim sisteminde sindirim enzimlerini artırır. Bu daha hızlı sindirim ile sonuçlanır. Bu çayı tüketmek de kabızlığı yönetmede yardımcı olabilir.

Yaygın Hastalıklara Karşı Korur

Çayı da gıda zehirlenmesine karşı mücadelede yardımcı olabilir. Bitki ayrıca, soğuk algınlığı, ateş, baş ağrısı vb. Hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan anti bakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.

Kalp Sağlığı

Kardiyovasküler sistemin işleyişini artırır. Kan dolaşımına iyi gelir ve kan basıncını düşürür, böylece hipertansiyon riskini azaltır. Kan damarlarındaki kolesterol birikmesini azaltarak arterlerin sertleşmesini de önler.

Toksinleri Vücuttan Çıkarır

Mercanköşk yağı, terlemeyi veya terlemeyi indüklediği anlamına gelen bir terletmendir. Bu, zararlı toksinleri ve aşırı sodyumları kaldırarak vücudu sağlıklı tutar. Yağ aynı zamanda bir diüretiktir ve dolayısıyla vücuttan geçirilen idrar miktarını arttırır. Bu, ürik asitin çıkarılmasına, kan basıncının düşürülmesine, böbreklerin temizlenmesine ve vücuttaki yağ içeriğinin azaltılmasına yardımcı olur.

Stres ve Anksiyete

Mercanköşk yağının kullanımı, vücudu rahatlattığı için aromaterapide popülerdir. Teneffüs etmenin yanı sıra, ayak veya vücut üzerinde de ovma işlemi yapılabilir. Ayrıca, uykusuzluktan kurtulmak ve stres ve endişe ile baş etmek için de yararlıdır.

Çay Nasıl Demlenir?

  • 1 tatlı kaşığı mercanköşk
  • 1 kupa kaynar su

Kaynar bardak içine alınan mercan kökün üzerine dökülür ve 10 dakika boyunca bekletilir. Ardından süzülecek olan içecek içmeye hazır hale gelir. Alternatif olarak yapraklar bir çay kabına koyulur ve miktarı potun büyüklüğüne uyacak şekilde arttırmak gerekir. . Tencere kaynar suyla doldurulmalıdır. Ne kadar sürdüğü çayın ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak değişir. Fazla kaynatmak lezzetin daha yoğun olmasına olanak sağlar. Normal demleme aralığı 5 ile 10 dakikadır.  Az miktarda tatlandırıcı ajan bitki çayı çok daha lezzetli hale gelir. Bal, şeker veya şeker alternatifleri eklemesi de yapılabilir.

Limonlu Karışım

  • 1 tatlı kaşığı mercanköşk
  • 2 kupa kaynar su
  • Yarım limon

Ocak üzerine alınan su kaynatılır ve içine bitki atılır. 5 dakika sürecinde kaynatılmalıdır. Tadını yoğun seven kişiler kaynama süresini 10 dakikaya çıkartmalıdır. Ocaktan alınacak olan faydalı çay süzüldükten sonra 5 dakika bekletilir. Bu bekleme süresinin dolması ile birlikte yarım limonun suyunun eklemesi yapılmalıdır. Bekletilmeden içilir. İçeceğin gün içinde 2 defa içilmesi ve her seferinde taze şekilde hazırlanması oldukça önemli bir detaydır.

Taze Yapraklı

  • 1 tutam taze mercan köşk
  • 1 su bardağı kaynar su
  • 1 tatlı kaşığı bal

Kaynar suyun içine atılan mercan köşk 5 dakika bekletilmelidir. Bekleme süreci zarfında yarar sağlayan faydalı bileşenler suyun içine katılmalıdır. Bu sayede içecekte sağlık açısından faydalı hale gelir. Süzüldükten sonra içine bal ilavesi yapılarak hemen tüketilmesi gerekir.

Soğuk Suda Demleme

  • 1 kaşık bitki
  • 1 bardak soğuk su

Soğuk suyun içine 1 kaşık bitki atılır ve ocak üzerine alınarak 6 dakika kadar kaynatılır. Kaynama süresinin dolması ile birlikte hemen içecek süzülür. Damak tadına bağlı olarak içine bal ya da şeker eklemesi yapılabilir.

Yan Etkileri

Mercan köşk genel itibariyle güvenli olarak kabul edilmektedir. Bu çayın tüketiminde önemli olan dozajın ayarlanmasıdır. Aşırı düzeyde tüketim yapan kişilerde ishal ile mide bulantısı tarzında sorunların yaşanması ortaya çıkabilir. İçeceğin gün içinde en fazla 3 su bardağı içilmesi gerekir. Uzmanlarda 3 su bardağından daha fazla içilmemesi konusunda uyarıda bulunur. Hastalığı olanlar ve düzenli olarak ilaç kullanımı yapan kişiler bitkiden elde edilen çayı kullanmadan önce oluşabilecek olan yan etkiler konusunda mutlaka araştırma yapmalıdır. Ayrıca uzman hekimleri ile görüşerek bu bitkinin kullanımı konusunda görüş almalıdırlar. Emzirme ve gebelik sürecinde kullanımları sonucunda oluşan yan etkileri konusunda tam olarak detay bulunmaz. Bu süreçte kullanmadan önce mutlaka anne adaylarının uzman doktorlarından görüş alması gerekir. Bu sayede oluşabilecek sorunların önüne geçilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı