Bitki ÇaylarıMelisa Çayı

Melisa Çayının Zararları, Faydaları ve Tarifleri

Melisa çayı ruhsal sorunların tedavisinde yardımcı olduğu gibi hazımsızlık konusunda da etkilidir. Gebelikte ve emziren annelerin kullanması bazı yan etkileri nedeniyle önerilmemektedir.

Melisa Çayının Faydaları ve Zararları

Melisa çayı başta depresyon ve uykusuzluk sorunu çeken hastaların tedavisinde etkili olması nedeniyle kullanılmasında yardımcı olmaktadır. Kalbin güçlenmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda da kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Çayın balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Nefes açıcı özelliği bulunur. Çayın kilosu az olan insanların içmesi sonucunda iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Kronik olarak gastrit hastalarının kullanması ile birlikte midesel sorunlar yaşamakta olan hastalara da iyi gelmesi ile bilinen bir çay olmaktadır. Kadınların her ay görmekte olduğu adet düzensizliklerini düzene sokacağı gibi menopoz dönemi içerisinde de oluşan yan etkilerin azalmasında etkili olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile bilinmektedir. Bağırsakların temizlenmesinde ve karaciğer toksinlerinden arınmasında özellikle etkili olması ile bilinmektedir.

Zararları

Çayın yan etkileri arasında tansiyon hastalarının kullanması yan etkilerin oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle de kişilerde yüksek tansiyon varsa kullanması önerilmemektedir. Her zaman için bitki çayını içecek olan kişilerin dozunu iyi ayarlaması ve fazla tüketmemesi önerilmektedir. Fazla tüketilmesi durumunda kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Bu bitkiden yapılacak olan çayı kimler içemez sorusuna en iyi yanıt gebelikte ve emzirme dönemi içerisinde içilmesi uygun olmayacaktır.

Kan şekerini düşürmesi ile bilinmektedir. Bu nedenle de diyabet hastalarının çayı tüketmemesi gerekiyor. Bebeklerde ve çocuklarda kullanımı uygun değildir.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 1 yemek kaşığı melisa bitkisi
 • 400 gram su

2 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 yemek kaşığı miktarında melisa bitkisi atılmalıdır. Suyun demlenmesi için 10 dakika beklenecektir. Bu süre içerisinde suyun ağzı yakmayacak şekilde ılık olacaktır. Bitki çayının sinirleri yatıştırıcı özelliği bulunması nedeniyle yarısı sabah kahvaltısından sonra tok karnına geri kalan yarısı ise akşam yemeklerinden sonra içilmesi uygun olacaktır.

Kekikli Melisa Çayı

 • 1 yemek kaşığı melisa bitkisi
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 400 gram su

Zayıflamak amacıyla bitki çayını kullanmak istiyorsanız melisa çayının bazı kişilerde iştah açıcı özelliği olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle de iştah kesici özelliği olan bitkiler arasında bulunan kekik ile birlikte yapacak olduğunuz çay sonucunda iştah kesecek olması nedeniyle çayın sağlığa oldukça faydalı olması ile bilinmektedir. Kaynamakta olan su ocaktan alınarak üzerine bu bitkinin ve kekik otu konularak 10 dakika boyunca demlenmesi amacıyla beklenmelidir. Sonra süzüldükten sonra 3’e bölünmeli ve yemeklerden 1 saat öncesinde içilmesi sonucunda iştah kesici özelliği sayesinde zayıflama çayı olarak kullanabilirsiniz.

Limonlu Melisa Çayı

 • 1 tatlı kaşığı melisa  otu
 • 3 yemek kaşığı limon suyu
 • 200 gram su

Uykusuzluğa iyi gelmesi ile bilinen ve yatıştırıcı özelliği olan çayı demlemek için mutlaka limon kullanmalısınız. Bunun için taze limon suyu kullanmanız önerilmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine melisa bitkisi konularak üzerine çekirdekleri çıkartılmış olan limonun suyu 3 yemek kaşığı miktarında konulmalıdır. Karıştırıldıktan sonra uyumadan 1 saat öncesinde içilmelidir.

Soğuk Melisa Çayı

 • 30 gram kurutulmuş melisa otu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 litre su

Kaynamış 1 litre suyun içerisine melisa bitkisinden 3 yemek kaşığı ağzı kapalı bir kabın içerisine konularak 1 saat boyunca demlenmesi için beklenmelidir. Bu süre zarfında su soğumuş ve aynı zamanda da çay demlenmiş olacaktır. İçerisine bal ilave edilerek karıştırılır ve suyun soğumasının ardından süzülmesi gerekmektedir. Ağzı kapalı olan kabın içerisine konularak buzdolabında saklanmalıdır. günde 1 defa su bardağında içilmesi ile birlikte çay sayesinde anksiyete ya da ruhsal sorunlara iyi gelmesi ile bilinmektedir.

Papatyalı Melisa Çayı

 • 1 tatlı kaşığı melisa bitkisi
 • 1 tatlı kaşığı kır papatya kurusu
 • 250 gram su

Ilık suyun içerisine kurutulmuş papatya konulmalıdır. Fakat burada kullanacak olduğunuz papatyanın mutlaka kır papatyası olması gerekmektedir. Suyun kaynaması ardından ocağın altı kapatılmalı ve içerisine melisa konulmalıdır. Süzme işlemini yapabilmek için suyun soğuması gerekmektedir. Su soğuk ya da ılık olması ile birlikte süzme işlemi gerçekleştirilir ve ılık olduğu zaman tatlandırıcı koymadan içilmelidir. Sakinleştirici etkisi sayesinde özellikle gece içilmesi ile birlikte uyku sorunu olanların sakin uyumasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı