İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Melisa Çayını Doğru Demleme Teknikleri ve Püf Noktaları

Last updated on

Doğru demleme teknikleri hem melisa çayının lezzetini arttırmaya yardımcı olur hem de içerdiği uçucu yağları ve vitaminleri en doğru şekilde almanızı kolaylaştırır.

Melisa Çayı Demleme Yöntemleri 


Melisa çayı nasıl hazırlanır?

Halk arasında limon balsamı, oğul otu ve kovan otu olarak da bilinen melisa, Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen nanegillerden bir bitkidir. İsmi Yunanca’da arı çeken anlamına gelen bitki özellikle beyaz çiçekler açtığı dönemde bal arılarını kendine çeker. Uykusuzluk, anksiyete, stres, mide sağlığı ile ilgili şikayetler de tıbbi olarak da kullanılmaktadır. Fakat yanlış demleme işlemlerinde içindeki enzim, vitamin ve asitler değerlerini yitirmektedir. Bu yüzden hazırlanacak çaylarda bazı küçük püf noktalarına dikkat etmek büyük önem taşır. Taze ve kuru yaprakları çay olarak demlenebilir. 

Taze Melisa Yapraklarından Çay Hazırlama

Taze oğul otu yaprakları uçucu yağ asitlerine sahiptir. Bu yüzden demleme işlemi kesinlikle kaynatılarak yapılmamalıdır. Taze yaprakları kaynatmak bu yağ asitlerini kaybetmeye neden olur. Demleme yaparken; 

 • Öncelikle taze yaprakları soğuk su ile yıkayın. 
 • 3 bardak kaynamış su içine yaklaşık 15 ile 20 adet taze oğul otu yaprağını ekleyin. 
 • İdeal bekleme süresi 10 dakikadır. 
 • Daha az ya da daha çok bekletmek uçucu yağların havaya karışmasına neden olur. 
 • Tatlandırıcı olarak 1 kaşık bal ilave edebilirsiniz. 

Kuru Melisa Yapraklarından Çay Hazırlama

Kurutulmuş oğul otu yaprakları ile yaz sıcaklarında buzlu çay hazırlayabileceğiniz gibi, uyku sorunlarında kullanmak istiyorsanız kurutulmuş papatya yaprakları ile oğul otunu karıştırarak akşam çayı hazırlayabilirsiniz. Bunun için: 

 • 1 bardak kaynar su içine 1 tatlı kaşığı oranında oğul otu ekleyerek tahta bir kaşıkla karıştırın. 
 • 15 saniye kadar kaynatmaya devam edin. Fakat daha uzun süre kaynatmayın. 
 • 15 dakikalık demlenme süresinde tüketebilirsiniz.
 • Tatlandırıcı olarak 1 kaşık bal ekleyebilirsiniz. 

Ayrıca 4 ya da 5 bardak ile hazırlayacağınız melisa çayını 24 saati geçmemek üzere buzdolabında bekleterek soğuk ve buzlu çay hazırlamak için kullanabilirsiniz. 

Melisa ve Papatya Çayı Demleme

Melisa ve papatya birlikte çay olarak demlendiğinde rahatlatıcı kokusuyla stresi azaltır. Cilt yenilenmesine yardımcı olur. Düzenli tüketimde hafızayı güçlendirir ve damar tıkanıklıklarını önler.

Özellikle hafif ve orta derecede alzheimer rahatsızlığı olan kişilerde anksiyete ataklarını önlemeye yardımcı olur. Çayı hazırlamak için: 

 • 1 çay bardağı kaynar su içine 2 çay kaşığı kurutulmuş oğul otu ve 1 çay kaşığı kurutulmuş papatyayı ekleyin. 
 • Daha büyük bardaklar için hazırlayacaksanız her zaman melisa ve  papatyayı 2’ye 1 oranında kullanın. 
 • 10 dakika demlendikten sonra bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. 

Ayrıca bu karışım ile hazırlayacağınız demlenmiş bitki yaprakları ile yorgun dönemlerde göz altlarına 20 dakikalık soğuk kompres uygulaması yapmak, gözlerinizi dinlendirmeye ve yorgun görüntünün atılmasına yardımcı olur. 

Elmalı Melisa Çayı Demleme 

Kurutulmuş ya da taze elma dilimlerini kullanarak yaz günlerinde serinlemek ve rahatlamak için elmalı melisa çayı hazırlayabilirsiniz. Bunun için: 

 • Bir demlik kaynamış su içine  kabukları ile birlikte 1 adet taze elma ve 1 tatlı kaşığı melisa ekleyin. 
 • 20 dakika sonra demlenmiş çayı buz dolabına alın. 
 • En az 1 saat buz dolabında bekletin. 
 • Buz ve taze limon dilimleri ile servis edebilirsiniz. 

Faydaları 

Uykusuzluk sorunlarını giderir: Maryland Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre melisa çayı uykuyu düzenlemek için reçeteli olarak satılan Halcion ilacı kadar etkili bulunmuştur. Ayrıca reçeteli uyku ilaçları gibi ciddi yan etkiler içermediği düşünüldüğünde birçok insan için alternatif bir tedavi yöntemi olarak denenebilir. Özellikle papatya gibi bitkiler ile karıştırılarak içildiğinde etkisi daha da artmak, uyku kalitesinde ciddi artış sağlamaktadır.

Anksiyete, aşırı stres ve kaygı durum bozukluklarına bağlı uykusuzlukta akşam saatlerinde 1 bardak papatyalı melisa çayı içmek sinirleri rahatlatarak uykuya dalmayı kolaylaştırır. 

Hazmı kolaylaştırır: Limon balsamı halk arasında sindirimi kolaylaştırmak, kronik gastrit, safra kesesi iltihabı ve reflü gibi gastrointestinal hastalıkların tedavisinde mideyi rahatlatmak için uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. 

Uçuk yaralarında iyileşme sağlar: Georgetown Üniversitesi Tıbbi araştırmalar bölümünün yaptığı çalışmalarda melisa bitkisi içinde yer alan flavonoid ve fenolik asitlerin herpex simplex virüsüne karşı savaştığı ve uçuk yaralarında hızlı iyileşme sağladığı görülmüştür. Uçuk lezyonlarında hafifçe demlediğiniz bitki yapraklarını yara üzerinde masaj yaparak gezdirin. Günde 3 defa tekrar edin. 2 gün içinde kızarıklık yanma, şişkinlik ve ağrıyı azalttığını görebilirsiniz. Radyasyonu vücuttan atmaya yardımcı olur. 

Düşük tansiyonu olan kişilerde melisa çayı tansiyonu daha da düşürebileceği için uzman doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Ayrıca  tiroid ilaçları ve HIV ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza danışmadan kullanmanız önerilmez. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir