Bitki ÇaylarıMelisa Çayı

Melisa Çayının Bebeklerde Kullanımı ve Demlenmesi

Melisa bitkisinden hazırlanacak olan çaylar özellikle bebeklerde uyku sorunu ile huzurluk gibi etkileri ortadan kaldırmaya olanak sağlayan özelliklere sahiptir.

Bebeklerde Melisa Çayı

Genelde bu bitkiden yapılanı ekleyen hoş kokulu bir şifalı bitkidir. Tıbbi özellikleri sayesinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çayın çok yönlülüğü hoş tadı için takdir edilmektedir. Bitki hemen hemen hiçbir yan etki göstermeden hem çocuklarda hem de yetişkin vücudunda yararlı bir etkiye sahiptir. Sağlıklı, güçlü bir uyku, sadece bebeğin değil, annesinin refahıdır. Uyuyan bebek aktif, uyanık ve onun için yenidünya ilgisini öğrenmeye hazır hale gelir. Bebeklerin uyku düzeninin oluşmasına, komik kahkahalar atmasına, huysuzluğunun ortadan kalkmasına ve kaprislerinin yok olmasına olanak sağlamaktadır. Bu sorunları yaşayan bebekler genelde uyku ile alakalı problemi olan bebeklerdir. Bu konuda yardım etmek adına doğal uygulamalar arasında akla ilk gelen bitki melisa çayıdır.

Bitkisel hammaddelere dayanan çocuk çayları sıklıkla pediatride kullanılır ve güvenli kabul edilir. Bu da özenli anneler için çok önemlidir. Melisa ve çayların doğal bileşimi, granül ve tatlandırıcılar kullanılmadan, küçük çocuklar için bile çay kullanımını mümkün kılar. Bitki tüketildiğinde aşağıdaki olumlu etkilerin meydana gelmesine olanak sağlar.

 • Sakinleştirici bir etki sağlayan sinir yapılarında uyarım süreçlerinin yavaşlaması
 • Hücre yapısı rejenerasyonunu arttırmak için yeteneği
 • Bakterisidal ve antiviral etki
 • Sindirim sistemini geliştirir
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Uyku bozuklukları ile savaşır.

Melisa büyük miktarda karotenoid ve askorbik asit içerir, bu nedenle, başka herhangi bir tıbbi bitki tarafından suistimal edilmemelidir. 

Yan Etkileri

Ne yazık ki bu bitkininde yan etkileri vardır. Bu yan etkilerin oluşmaması adına aşağıdaki kişilerin kullanım yapmaması gerekir.

 • Sinir sistemi hastalıkları
 • 4 yaşın altındaki çocuklar
 • Karaciğer ve mide patolojisi
 • Arteriyel hipotansiyon

Melisanın bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük sorunu olan kişiler kesinlikle kullanım yapmamalıdır. Bu genellikle hem yetişkinlerde hem de çocuklarda gözlemlenebilir.

Çay Nasıl Hazırlanır?

Doktorlar melisanın çiçeklerinin sıcak ve soğuk bir biçimde kullanılmasını engellemezler ancak bu istismar edilmemelidir. Melisa ile yapılan çayın kullanımı özellikle hiperaktivite ile karakterize olan çocuklar için mükemmel bir çare olacaktır. Çocuklar ve bebekler  için yararlı bir içecektir. Çay kullanımı ile çocuk sakinleşir, konsantrasyonu ve hafızası gelişir, düşünce süreçlerinin aktivasyonu gerçekleşir. Çocuklar bu bitki ile yapılan çayı rahatlıkla içebilir. Çayın hazırlanması için;

 • 1 tutam melisanın çiçekleri
 • 250 ml su

Öncelikli olarak çiçekler  iyice ezilmelidir. Ardından su ocak üzerine alınır ve kaynatılır. Kaynayan suyun ilk sıcaklığının gitmesi için birkaç dakika beklenir. Ezilen otlar içine atılır ve 15 dakika kadar bekletilir. Tatlandırma yapmak için şeker veya bal eklenebilir. Çok küçük çocuklar için daha düşük konsantrasyonlu bir içecek hazırlanması gerekmektedir. Çocuğa küçük porsiyonlarda çayın verilmesi de önemli bir detaydır. Sıcak kullanımı daha faydalı olur.  Küçük porsiyonlarda bu içecek gün boyunca içilir. Taze ot kullanılıyorsa, kupa içine bir çift küçük melisanın yapraklarının konulması yeterli olur. Küçük çocuklar için 1 tutamın yarısı kadar bitkinin kullanılması önemlidir.

 Melisa İnfüzyonu

 Bitkinin hem yapraklarını hem de sapları bu uygulamada kullanılabilir. Önemli olan bitkinin iyice ezilmesini sağlamaktır. Bunun için gereken malzemeler

 • 8 tatlı kaşığı melisanın yaprakları ve sapları
 • 250 ml su
 • Termos

8 tatlı kaşığı tıbbi hammadde ezildikten sonra bir termos şişesine konur ve 250 ml’lik bir hacimde kaynamış sıcak su ile doldurulur. 30 dakika süresince demlenmesi adına bekletilir. Ardından termosun içinde bulunan çayın filtrelenmesi yani süzülmesi gerekmektedir. Çocuklar için limon balsamını kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir çocuk doktoruna danışmalı ve ondan iyi tavsiyeler alınması gerekir.

Anne ve Bebekler İçin

 • 1 çay kaşığı kuru melisa bitkisi
 • 200 ml su
 • Bal

Kaynatılan sıcak suyun içine direk olarak melisa bitkisi atılır.  5 ile 10 dakika kısık ateşte pişirilir. Kapağı kapatılan karışım 15 dakika kadar demlenmesi için bekletilmelidir. Ardından süzülen çayın içine bal eklenir ve gün boyunca gergin ve uykusuz olan çocuklarda kullanılır.

Emzirme Esnasında

 • 2 yemek kaşığı bitki 1 litre kaynamış suyun içine dökülür. 10 dakika kadar kısık ateşte pişirilmelidir. Ardından suyu süzüldükten sonra damak tadına bağlı şeker eklemesi az düzeyde yapılır. Sütün yoğunluğunun ve kendinin artması adına günde 2 ile 3 bardak kullanılması uygundur. Düzenli bir şekilde emziren anne tarafından içilirse sütte artış meydana gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı