Bitki Çayları

Mekke Gülünün Faydaları, Zayıflamaya Etkisi ve Demlenmesi

Mekke gülü yani hibuskus çiçeğinden hazırlanacak olan çay özellikle kilo verme sürecinde insanlara olumlu faydalar sağlar. Bu dönemde düzenli kullanım yapılması çok önemlidir.

Faydaları

Kan Şekerini Düşürür

Mekke gülü çayının diğer adı hibuskus çayı olarak da adlandırılmaktadır. Çayı kan şekeri seviyesi için faydalı olabilir. Yüksek kan şekeri sinirleri, gözlerin ve böbreklerin işleyişini etkileyebilir. Hatta kalp hastalığınızdaki şansınızı artırabilir. Yalnız bir hayvan çalışmasında, yirmi bir gün boyunca bir Hibiskus rosa sinensis çiçek özü almanın kan şekeri düzeylerini kırk bir ile kırk altıya düşürdüğü bulunmuştur. Çayın düzenli şekilde içilmesi de şarttır.

Kolesterol Düşürür

Araştırmalara göre, Mekke gülü kolesterol seviyelerini düşürebilir. Arterin tıkanması kolesterol kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Ağızdan alınan hibiskus çiçek ekstrelerinin toplam kolesterol seviyelerini yüzde yirmi ikiye indirebileceğini göstermiştir. Ayriyeten HDL kolesterol seviyelerini de arttırır. Hibiskusta bulunan saponinlerin (bitkilerde bulunan kimyasal bileşikler) kolesterole bağlandığı ve vücutta emilimini önlediği düşünülmektedir.

Kan Basıncını Düşürür

Hazırlanan çayı içmenin kan basıncını kontrol etmesine yardımcı olur. Yapılan çalışmalar sonucunda on iki gün boyunca ekşi çayın sistolik kalp atışınız sırasında uyguladığı basıncı düşürdüğü, kan basıncının % 11,2 ve diyastolik kalp atışlarınız arasında kaldığı zaman basınç uygulandığı bulunmuştur. Orta derecede hipertansiyonu olan kişilerde % 10,7 oranında baskı oluşur.  Hibiskusta bulunan saponinlerin bu yararlı etkiden sorumlu olduğu düşünülür.

Saç Büyümesini Geliştirir

Geleneksel olarak, hazırlanan Mekke gülünün ezilmiş yaprakları saçları temizlemek için sabunlu bir macun olarak kullanılır. Saçı güçlendirmek ve sağlıklı saç gelişimini teşvik etmek adına düzenli şekilde kullanılmalıdır. Bilimsel çalışmalar hazırlanan Mekke gülünün  yaprak özlerinin saç gelişimini destekleyebileceğini de göstermiştir.  Kalın, güçlü, parlak ve canlı saçlar için düzenli kullanım gerekir.

Yaraları İyileştirir

Bir bardak Mekke gülü çayı, sahip olunan herhangi bir yara veya benzeri durumları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yaprakların özü ve çiçek özütü ağızdan çay şeklinde alındığı zaman yara iyileşmesini hızlandırır.  Yapılan çalışmalarda hibiskus özütü verilmeyen kontrollere kıyasla sıçanlarda daha hızlı bir cilt büyümesine yol açmıştır.

Cilt Kanserine Karşı Koruyabilir

Güneşin meydana  çıkardığı  zararlı UV ışınlarına ve bazı zararlı kimyasallara (örneğin, benzoil peroksit) maruz kalmak sonucu cilt kanserini teşvik ettiği bilinir. Ancak  çay şeklinde hazırlanan Mekke gülü koruyucu bir etkiye sahip olabilir. Bir çalışmaya göre, UV ışınlarına ve toksik kimyasal benzoil peroksite maruz kalmadan önce hibiskus ekstresinin topikal uygulaması, hücresel hasarı önleyen koruyucu enzimlerin seviyelerini kısmen geri kazanmıştır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemi vücudun her türlü hastalığa karşı savunması için güçlü olması gerekir. Yapılan araştırmaya göre, hibiskus çiçeklerinin özleri, enfeksiyonla mücadele eden hücreleri (T ve B hücreleri olarak bilinir) uyarabilir. Böylece vücudun doğal savunmasını güçlendirmek için günde bir bardak içilmesi yeterli olur.

Zayıflama

Mekke gülü uzman diyetisyenler tarafından da beslenme düzeni içine dâhil edilir. Günde 3 bardak içilmesi metabolizmanın hızlanmasını sağlayan etkilere sahiptir. Düzenli olarak içildiğinde kilo verme sürecinin daha hızlı hale gelmesine olanak sağlar. Aksi şekilde tüketildiğinde ise kesinlikle zayıflama konusunda istenilen destek alınmaz. Ayrıca çayın egzersiz ile desteklenmesi sürecin hızlanması için birebirdir.

Zararları

Her bitki çayının kullanımında olduğu gibi bu çayın tüketiminde de aşırıya kaçılması belli başlı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bundan dolayı kullanımında mutlaka dozajın en doğru şekilde kullanılması gerekir. Bu sayede sağlık açısından önemli faydaları elde etmek mümkün hale gelir. Aksi takdirde yan etkilerin ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelir.

Çay Nasıl Demlenir?

Mekke gülü yani hibuskus çayının hazırlanması oldukça basittir. Özelikle her kullanımda taze şekilde demlenmesi insan vücuduna sağlayacağı faydalar için gereklidir. Özellikle zayıflama sürecinde olan kişiler için bu çayın taze şekilde içilmesi gerekir. Klasik demleme;

  • 1 tatlı kaşığı Mekke gülü
  • 1 su bardağı kaynar su

Çiçeklerin üzerine hemen kaynar su dökülür ve 8 dakika kadar bekletilir. Bu bekleme sürecinde faydalı bileşenler direkt olarak kaynar suyun içine geçer. Süzülen çay bardağa alınarak tüketilmeye başlanır. Düzenli alınması sindirimi kolaylaştırırken metabolizmanın hızlanmasını da sağlar.

Limonlu

  • 1 tatlı kaşığı Mekke gülü
  • 1 su bardağı kaynar su
  • Yarım limon suyu

Klasik demleme usulü ile demlenen çay süzüldükten sonra bir su bardağına alınır. Ardından içine sıkılan yarım limon suyu eklemesi yapılmalıdır. Günde 2 defa tüketilmesi sağlık açısından gerekli olan faydayı sağlar. Ayrıca düzenli olarak içilmesi de önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı