Maydanozdan Yapılan Çayın Faydaları ve Demlenmesi

Maydanozun yaprakalrı veya sapları ile hazırlanan çay çeşitleri sağlık bakımından oldukça yararlı bir şekilde insan vücudunda çalışır. tabii ki düzenli tüketim şarttır.

 Faydaları

Maydanozda bulunan K vitamini içeriği vücut için oldukça etkileyicidir. Günlük önerilen besin değerinin belli bir miktarına tekabül eder. İçerdiği C vitamini ise portakallarda bulunan miktarın üç katından fazladır. Aynı zamanda A vitamini, demir, bakır ve folik asit gibi yararlı besinler açısından da oldukça zengindir. Maydanoz ıspanaktan tam olarak iki katı kadar demir içerir. Aynı zamanda hayatı kolaylaştıran uçucu yağlar ve diğer bileşiklerin eşsiz bir kombinasyonunu da içermektedir. Örneğin; öjenol, diş eti hastalığını önlemek için lokal anestezik ve antiseptik olarak vücutta davranır.

Kanserle Mücadele

Bu bitkide karnosol adı verilen bir bileşik bulunur ve kanserin gelişmesini engeller. Bileşik ayrıca göğüs, deri, kolon ve prostat kanserinin tedavisi ile ilişkilidir. Maydanozda apigenin adı verilen başka bir bileşiğin, laboratuvar çalışmalarında akciğer kanseri hücrelerinin % 86’sından fazlasını öldürdüğü bulunmuştur. Isıl işlemin maydanozun en besleyici besinlerini tahrip edebileceğinin belirtilmesi önemlidir. Bu nedenle, her gün, bir tatlı kaşığı ham maydanoz tüketilmelidir.

İnflamasyonla Mücadele

Maydanozdaki apigenin ayriyeten anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Sebzelerdeki flavonoidler, çalışmaya göre, enflamasyon ile mücadele için en iyi doğal maddelerdendir. Maydanoz böbrekler ve mesane iltihabı tedavi etmek adına kullanılır. Taş ve çakıl oluşumuna yol açabilir. Yüksek bir C vitamini seviyesi iltihapla savaşmaya yardımcı olur.

Bağışıklığı Artırır

Bu bitkide bulunan C vitamininin bolluğu, bağışıklık sistemini güçlendirmek için gıdada mükemmel bir destek sağlar. İçerdiği uçucu yağlar aşırı uyarılmış bir bağışıklık tepkisini de baskılayabilir.

Kalbi Korur

Özellikle deniz ürünleri için kullanılıyorsa baharatlardaki düşük tuz içeriği ile iyi bir ek olabilir. Tuz bildiğiniz gibi kalbin sağlığını kötü etkiler. Maydanozun arteriyel hipertansiyonu ve ortaya çıkan kalp hastalığını tedavi etmek adına kullanılabileceği de bilinmektedir.

Sağlıklı Kemikleri Teşvik Eder

Kemik yoğunluğunu korumak ve çatlaklarla mücadele etmek için gerekli olan son derece yüksek bir K vitamini içerir. Bu mineral, kalsiyum, magnezyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte çalışır.

Anemi Tedavisi

Demir bakımından zengindir ve bu da aneminin tedavisinde rolünü açıklar. Beslenme düzenine maydanozun eklenmesi, demir alımını arttırmanın kolay bir yoludur.

Anti bakteriyel Özellikler

Maydanoz özellikle Staphylococcus aureus bakterilerine karşı anti bakteriyel özellikler göstermektedir.  Organik maydanozdaki uçucu yağlar bile anti bakteriyel ve antioksidan özellikler sunar.

Kan Damarlarını Gençleştirir

Yapılan çalışmalar maydanoz suyunun kan damarlarını, özellikle arteriolleri ve kılcal damarları yatıştırdığını göstermektedir. .

Sindirim

Bu bitki dispepsi, gaz ve kolik gibi diğer ilgili durumları tedavi etmek için kullanılır. Maydanozun sindirim kapasitesi hakkında da lif içeriğine atfedilebilir. Lif sindirim sisteminin sindirim yolundan sorunsuz geçmesine yardımcı olur.

Kolesterol Seviyelerini Düzene Sokar

Kolesterol regülasyonu ile başa çıkmasının sebeplerinden bir tanesi de lif içeriğidir. Çalışmalar, maydanozun su ekstraktlarının, otlarda bulunan flavonoidlere atfedilebilecek hipokolesterolemik özelliklere sahip olduğunu gösterir. Flavonoidler kolesterolün biyosentezini azaltma konusunda çalışır. Sonuç olarak kandaki kolesterol seviyesini azaltır.

Böbrek Sağlığını İyileştirir

İdrar söktürücü olduğundan dolayı ve sıvıları vücuttan arındırmaya yardımcı olduğundan mikropları da yıkadığı için böbrekler konusunda kesinlikle yararlı olur.  Maydanoz yağında bulunan iki bileşen ot – apiol ve miristisin diüretik özelliklerine yatırılabilme özelliğine sahiptir.

Karaciğer Sağlığını İyileştirir

Diyabetli hastalarda mükemmel hepatoprotektif etkiler sergiler. Yapılan çalışmalarda maydanoz verilen diyabetik sıçanlarda, kan şekeri düzeylerinin belirgin olarak düşük olduğunu ve karaciğer sağlığının iyileştirildiğini göstermiştir.

Ağız Sağlığını İyileştirir

Bazı çalışmalar, maydanozun enzimatik deodorizasyon denilen bir süreçle kötü nefesi azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya çıkartmıştır. Farklı bir çalışmada da maydanozun ağız kokusu için geçici bir tedavi olabileceği söylenir. Yalnız bu kalıcı bir çözüm getirmeyebilir.

Cide Faydaları

 • Kırışıklıkları azaltır.
 • Yara iyileşmesini artırır.
 • Gözlerin altındaki koyu halkaları giderir.
 • Anti bakteriyel ve antifungal cilt koruması sağlar.
 • Cilt sağlığını hafifletir ve geliştirir.
 • Cildi doldurur.

Çay Nasıl Hazırlanır?

 • 1 su bardağı kaynar su
 • 1/4 fincan taze maydanoz

Bir cam kase içine maydanozlar dökülür ve üzerine 1 bardak süzülmüş kaynar su dökün. 5 ile 7 dakika beklemeye bırakılmalıdır. Ardından karışım filtrelenir. Tadı iyileştirmek için bal ve biraz limon suyu ile tatlandırma yapılabilir. Aynı tarifi maydanozun tohumu için de kullanmak mümkündür.

Karışık Çay

 • 2 litre filtrelenmiş su
 • 4 gevşek su bardağı maydanoz, yaprak ve sapları
 • 1 adet gevşek su bardağı kıyılmış nane yaprakları
 • Limon isteğe bağlı
 • Bal isteğe bağlı

Orta büyüklükte bir tencerede su kaynatılır. İçine nane ile maydanozun eklemesi yapılır. Kapağı kapatıldıktan sonra 10 dakika süresince kaynatılmaya devam edilmelidir. Ardından süzgeçten geçirilir. Bal ve limonla karıştırıldıktan sonra içmeye hazır hale gelir. Gün içinde 2 su bardağı içilecek olan karışım buzdolabında 4 güne kadar saklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir