Bitki Çayları

Mate Çayının Demleme Şekli, Tarifleri ve Vücuda olan Faydaları

Mate çayı oldukça önemli ve sağlıklı bir içecektir. Günümüzde pek çok uzmanın da önerdiği bu çayın hazırlanışı da pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Sizler de bu çayı hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Mate Çayı Nedir?

Kafeinle hemen hemen aynı oranlara sahip olan mate çayı, günümüzde tercih edilen içeceklerden biridir. Çayın yaprakları Güney Amerika ülkelerinde bulunur ve çay yapmak için bu ağacın yaprakları kullanılır. Tadı ise vanilya ve yeşil çayın karışımı arasındadır. Bu anlamda bağışıklık sistemini düzenlediği belirtilmektedir. Ayrıca içeriğindeki elementler ve vitaminler sayesinde insan vücuduna birçok olumlu etkisi vardır. Günümüzde mate çayı hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Yazımızın devamında mate çayı nasıl demlenir konusuyla ilgili bilgiler sunarken ayrıca bu çayın hazırlanışı ve tüketimi hakkında da detaylı bilgiler aktarıyor olacağız.

Mate Çayı Nasıl Demlenir?

Mate çayı nasıl demlenir sorusuyla ilgili olarak öncelikle herhangi bir katkı maddesi kullanabilirsiniz. Buna ek olarak 1 kişilik servis için 300 ml demleme yapmanız yeterlidir. Bu süreçte ihtiyacınız olan malzemeler;

 • Çaydanlık
 • Pişirmek için ocak
 • Yanınızda taşımak için termos
 • Karışımı ilave etmek için çay kaşığı
 • Tatlandırmak isteyenler için tarçın

Çayı demlemek için uygulayacağınız işlemler ise şu şekildedir;

 • Çaydanlıkta su kaynatın
 • 70 ile 80 derece kadar kaynayan suyu, mate yapraklarının üzerine dökün
 • Kullanacağınız bardağın 2/3’ünü kaynamış su ile doldurun
 • Daha sonra mate çayını karıştırın
 • Birkaç dakika bekledikten sonra tüketmeye başlayın

Bu yöntem karışım olmadan tüketilebilir. Eğer süt ile hazırlayacaksanız 500 ml’lik kapta sütü 60 derece sıcaklıkta kaynayabilirsiniz. Daha sonra 2 yemek kaşığı kadar mate çayı ekleyin. Ardından ek tatlandırma kullanabilirsiniz. Bu işlemden sonra yeniden kaynatmaya geçilmemelidir. Son olarak bu karışımı bir bardağa dökün ve tüketime başlayın.

Mate Çayının Vücuda Etkileri

Günümüzde bu çayı önermeye başlayan beslenme uzmanları ve diyetisyenler aynı zamanda tüketimiyle ilgili de fikirler paylaşmaktadır. Mate çayının yararlarına bakacak olursak öncelikle zayıflamaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak kötü kolesterolü dengeleyen bu çayın kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğinde bulunan yüksek oranlı kafein sayesinde uyarıcı etkiye sahiptir.

Manganez, magnezyum ve potasyumu içeriğinde bulunduran bu çay ayrıca iştahı azaltıcı özelliktedir. Günümüzde kilo vermek isteyenler için tavsiye edilir.

Kalp ve damar hastalıklarıyla birlikte romatizmaya iyi geldiği belirtilen bu çayın cildi canlandırıcı bir etkisinin olduğu da aktarılır. Bunun yanı sıra yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sindirim sistemine etki eden bu çay midedeki mukoza zarını düzeltici etkiye sahiptir.
 • Zehir ve toksinleri vücuttan atar.
 • Kan basıncını normalleştirir.
 • Vücudu zararlı bakterilere karşı korur.
 • Uykusuzluk, sinirlilik hali ve kaygı ile mücadelede kullanılır.

Zayıflamak için Mate Çayı

Zayıflamak için mate çayı tüketilebilir. Belirttiğimiz üzere uzmanlar da bu konuda çeşitli tavsiyelerde bulunmaktadır. Vücuda fiziki olarak rahatlık sağlayan bu içeceğin vitamin ve mineral bakımından çok zengin olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak vücutta yer alan enzimlerin aktivitesini engelleyen çayın yağ emilimini minimum seviyeye indirdiği bilinmektedir.

Ağır aktivitelerde çalışan sporcuların bu çayı tüketilmesi öneriliyor. Fakat ciddi oranda kafein içeriği için gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmaması gerekmektedir.

Vücuttaki glikozların hızlı bir şekilde yakımını sağlayan bu çayın çeşitli diyet programlarında uygulanabildiğini söyleyebiliriz. Kötü kolesterole karşı mutlaka tüketilmesi gereken bu çayın içeriğinde bulunan vitaminler A, B1, B2, B3, B5, C ve E vitaminleridir. Buna ek olarak fosfor, kalsiyum ve selenyum gibi önemli mineralleri bulundurmaktadır. Günümüzde bu çayın tüketilmesinin romatizmaya da iyi geldiği aktarılıyor.

Yorgunluğa Karşı Mate Çayı

Sizlerle paylaştığımız bu bilgilere ek olarak mate çayının yorgunluğa karşı çok iyi geldiği de aktarılmaktadır. Tamamen içeriğinden dolayı tüketilmesi gereken bu çayın aşırı iştahlı kişiler tarafından da tercih edilmesi gerekiyor. Vücudun erken yorulmasını engelleyen bu çayın sindirimi kolaylaştırması ve bağırsağı daha uygun bir şekilde çalıştırması nedeniyle tüketilmesi önemlidir. Bununla birlikte ödemleri giderici etkisi vardır ve merkezi sinir sisteminin uyarıcı etkisi çok fazladır.

Son olarak Linosis Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre bitkinin yapraklarının kanser hücrelerinin yavaşlattığı tespit edilmiştir. Bu bakımdan çayın mesane ve gırtlak kanserine karşı olumlu etkilerinin olduğu aktarılmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında sizler de ek araştırmalar yaparak çayın ne kadar etkili olduğunu anlayabilirsiniz. Bununla birlikte çayı satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de öğrenmelisiniz. Çayı satın alırken tercih edeceğiniz internet sitelerinin de güvenilir bir şekilde hizmet vermesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı