Diğer Çaylar

Matcha Çayı Faydaları, Zararları ve Çay Çeşitleri

Matcha çayının kökeni Japonya’dan gelmektedişr. Bu çay sağlık bakımından oldukça zengin olan besin kaynaklarını içeridiğ için düzenli tüketilmesi gerekir.

Matcha Çayı

Bu çay bir tür yeşil çaydır. Antik çağlardan beri Japonya’da aktif olarak kullanılmaktadır. Çayın ana ayırt edici özelliği görünüştür. matcha oldukça hoş bir aromaya sahip, parlak yeşil rengin ince bir pudrasıdır. Bu, ganpauder ve sencha gibi çayların yapıldığı kadife yapraklarından elde edilir. Ancak farkı son iki çayın doğrudan güneş ışığı altında yetiştirilebilmesi ve maçın gölgede dikkatlice gizlenmesidir. Yapraklarında gerekli olan her şeyi solumasını ve emmesini sağlayan özel kafesler bulunur ancak fotosentez işlemini sınırlamak için güneşten gizlenirler. Yapraklar toplandıktan sonra antioksidanları korumak için buğulanırlar. Daha sonra saplar çıkarılır ve kalan kısımlar iyi havalandırılmış alanlarda kurutulur. Kurutulmuş yapraklar özel taş değirmenlerinde toz haline getirilir. Tüm süreçlerde çayın ve sulu meyvelerin yararlı bileşenleri maksimum seviyede korunur.

Faydaları

Bileşimi, normal çaydaki yararlı bileşenlerin sayısından birkaç kat daha fazla yararlı maddeler içerir. Üstelik tüm yiyecekler bir eşleşme kadar çok antioksidan içermez. Faydaları arasında;

 • Vücudun direncini arttırma özelliği bulunur.
 • konsantrasyonun geliştirilmesi konusunda etkilidir.
 • Bilgi algısı ve ezberleme konusunda fayda sağlar.
 • Antioksidan seviyesini arttırmak konusunda fayda sağlar.
 • Kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etkiler yaratır.
 • Kandaki kolesterolü düşürmede fayda sağlayacaktır.
 • UV ışınlarının cildin yaşlanma gecikmesi ile etkilerini nötralize etmek adına çalışır.
 • Etkili kilo kaybı için enerji tüketimini arttırmak için çalışır.
 • Kum ve böbrek taşlarının oluşumunun önüne geçer.

Zararları

Organizmalar birbirinden farklıdır ve bu nedenle bunların üzerindeki etki seviyeleri farklıdır. Birisi için, kafein aktif yaşam için ideal bir madde haline gelmiştir ve birisi için bir zehir olabilir. Çay eşleşmesinin ne kadar harika olursa olsun, faydaları ve zararları her zaman birbirinden uzak değildir. Çayın dezavantajı  kurşun içeriğidir. Büyüme ve olgunlaşma esnasında tabakaları çevre unsurları tarafından emilir. Toplam kütlesi, hem hayati bileşenler hem de zararlı olanlardan oluşur. Japon çay eşleşmesinde hazırlık ve konsantrasyon yolunu seçerek, kişisel bir zararın olmadığından emin olarak, sağlık güvenli bir şekilde gençleştirip güçlendirebilir, neşelenebilir ve refahı artırabilirsiniz.

Çay Demleme İncelikleri

Çayın demlenmesi için belli başlı hazırlıkların yapılması gerekir. Belli başlı hazırlıklar için gerekli olan malzemeler arasında;

 • Gerekli sıvı miktarını hesaplamak için bir ölçüm kabı
 • Demleme için seramik kap (porselen ile değiştirilebilir)
 • Yeşil bir toz için bir ölçüm kaşığı (tercihen bambudan)
 • Eleme için kompakt elek
 • Bambudan çay için özel bir çırpma teli de arzu edilir.

Yukarıdaki malzemelerin hepsi temiz ve kuru olmalıdır Demleme için kase ısıtılıe. Bir porsiyon çay almak için 4 gram toz ve 50 gram suya ihtiyaç vardır. Toz hazırlanan bir elek kullanılarak elenir, bundan sonra su ile doldurulur ve bir çırpıcı ile hafif şekilde karıştırılır. Sıvının topaklar bırakmamasını ve kaynağın kasenin duvarlarına bulaşmamasını sağlamak önemli bir detaydır. Geleneksel tarife doğru bir şekilde hazırladıktan fındık ve tatlı kuru meyvelerle bir araya getirmek de mümkündür. Bu şekilde mükemmel bir tada sahip olunur.

Klasik Çay

Özellikle çayın hazırlanması için bambu sopa  denilen bir fincan alınır. Arıtılmış suyu 80 dereceye kadar ısıtmak önemlidir ve biraz soğumaya bırakılması gerekir. Bir bardağa döküldükten sonra yeşil çay tozunu eklenir. Daha sonra bir bambu corolla kullanarak, homojen bir kıvama gelinceye kadar iyice karıştırılır. Özel eşyaların yokluğunda normal fincan ve kaşık yapılabilir. Bu çay özellikle zayıflama konusunda faydalıdır.

Japon yeşil çay iki çeşit olabilir;

 • Birincisi kuvvetli kabul edilir ve standart dozajı 80 ml subaşına yaklaşık 5 gramdır.
 • Aynı zamanda zayıf olan ikincisi 50 ml su içinde seyreltilmiş 2 gram kullanımını içerir.

Her bir organizmanın benzersizliği ile bağlantılı olarak, dozajın tek tek seçildiği ve bu oranların zorunlu olandan daha fazla tavsiye edildiği belirtilmelidir.

Süt 

Bazı kişiler sütle bir çay eşleşmesi hazırlamak için, standart olarak hazırlanan içecek ek katkı maddelerine ilave ederek tozu denemeyi sever. Bu durumda hem gerçekte hem de başkalarında orantıları korumak gerekir. Çünkü çayı çok kuvvetli yapmak yerine ona süt eklemek kişinin kendini şımartması anlamına gelir. Bir latte maç çayının tarifi için;

İstenirse sıcak süt, bal, şeker veya başka bir tatlandırıcı ilave edilebilir. İçecek kahve latte benzer, ancak çok daha büyük bir fayda ile karakterizedir. Demleme çayının seçilen oranlarına, yaklaşık ¾ fincan sıcak süt eklemek gerekir. Sonra her şeyi karıştırılmalı ve katmanlar halinde içilmelidir.

Krem ​​Frappe

Yetişkinler ve çocuklar için süt ve dondurma ile harika bir tatlıdır. İçecek için aşağıdaki detayları sırasıyla uygulamak gerekir.

 • Matcha 6 gram
 • Dondurma  50 gram
 • Süt 200 ml
 • Çırpılmış krema
 • Buz küpleri

Bir kapta süt, birkaç buz küpü, çay tozu, eğer arzu edilirse, şeker eklemesi yapılır. Ardından mikser yardımı ile pürüz kalmayacak şekilde çırpılır. Servis yapmadan önce krem ​​şanti veya dondurma topu ile süslemek lezzetinin artmasına olanak sağlar. Düzenli şekilde günde bir defa içildiği zaman sağlık açısından yararları ortaya çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı