Çay ÇeşitleriYeşil Çay

Limonlu Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ve Nasıl Demlenir?

Limon ve yeşil çayın etkileri ile hazırlanan çayın sağlık açısından yararları saymakla bitmez. Özellikle insanlar arasında kilo vermek için fazlasıyla kullanılır.

Faydaları

Basit ve ucuz olan bu içecek sağlık açısından faydalı etkiler ortaya çıkartırken kilo verme konusunda da oldukça faydalıdır. Cidden sadece yeşil çayın kendisi, insanların her gün onu içmesi için o kadar çok sağlık yararına sahiptir. Ne yazık ki pek çok insan yeşil çaydan hoşlanmaz. Tuhaf olarak aynı insanlar, aynı faydaları elde etmek için takviyeler kullanarak tonlarca para harcarlar. Sağlık açısından meydana getirdiği faydaları arasında;

Anti Kanser

Yeşil çay ve limon meme kanseri büyümesini yavaşlattığı, akciğer kanseri hücre büyümesini baskıladığı, prostat kanseri hücrelerini öldürerek vücuda yardımcı olduğu, kolorektal kanserleri önlediği konusunda çalışmalar vardır. Limon doğal olarak meydana gelen limonen de dâhil 22 adet anti-kanser bileşiği içerir. Kanser hücrelerinde hücre bölünmesini durduran hayvanlarda ve flavonol glikositlerde kanser tümörlerinde oluşana büyümeleri yavaşlatmaktadır.

Serbest Radikalleri Nötrleştirir

Yeşil Çay  ve limon suyunda var olan C vitamini ile kombine güçlü antioksidanlar içermektedir. Serbest radikalleri öldürmek için güçlü şekilde çalışır. Serbest radikaller hücre yapısıyla etkileşime girerek mutasyona uğramaya neden olur. Bu sorunların ortadan kaldırılması adına içilir.

Karaciğerler, Böbrekler

Limon karaciğere harika bir uyarıcı olarak çalışır. Ürik asit ve diğer zehirlerin bir çözücüsüdür. Safrayı sıvılaştırma özelliği bulunur. Limon suyundaki sitrik asitler safra taşlarının, kalsiyum birikimlerinin ve böbrek taşlarını eritmeye yeşil çayla birlikte yardımcı olur.

Kilo Vermeye Destek Sağlar

Hazırlanacak olan bu çay özellikle göbeklerde bulunan yağların erimesini sağlar. Tufts Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayda bulunan EGCG’nin, diğer kateşinler gibi, kilo kaybını yüzde 77 oranında hızlandırmak için karnındaki yağ yakan genleri aktive ettiğini göstermektedir. Özellikle diyet ve gezersiz ile birlikte kullanıldığı zaman kilo verdirir. Ayrıca cilde oldukça faydalı etkiler sunar. Kalorisi düşük olan çayın düzenli olarak günde 3 defa tüketilmesi gerekir.

Limonlar Vücut İçin Alkalileştiricidir

Limonlar asidiktir ama vücut sıvıları üzerinde vücudun pH’ına dengeyi geri kazandırmaya yardımcı olan alkali oluştururlar. İşlenmiş gıdalar, şeker, rafine karbonhidratlar ve alkol alımları kişiyi daha asidik yapar. Alkalifiye edici gıdalar tüketerek sağlıklı bir kiloya sahip olmak onu korumak olası hale gelir. Asit üreten gıdaların sık şekilde tüketilmesi bir kilo problemine katkıda bulunması daha olasıdır.

Bakterilerden Korur

Yapılan araştırmalarda bilim adamları, EGCG’nin Streptococcus mutans denilen ağızda bulunan bakterilere karşı etkilerini test etmiştir. Limonlu yeşil çayında bu konuda etkili olduğunu ortaya çıkartmıştır. Limonlar güçlü anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Yapılan deneyler sonucunda limon suyunun kolera, sıtma, tifo, difteri ve farklı ölümcül hastalıkların bakterilerini yok ettiği bulunmuştur.

Mükemmel Tadı

Bu içecek hem sıcak hem de soğuk şekilde tüketilebilir. Bazı kişiler içine tatlandırıcı eklemek isteyebilir. Bunun içinde doğal bal kullanımı yapılmalıdır. Özellikle aile içinde soda yerine tüketilebilecek harika bir içecek olarak kullanılabilir.

Zararları

Yeşil çay ile alakalı olan yan etkiler oldukça sınırlıdır. Aşırı yeşil çayın içilmesiyle bildirilen tek olumsuz yan etki kafein içeriğine bağlı olarak  meydana gelen uykusuzluktur. Yalnız yeşil çay kahveden daha az kafein içerir. Hazırlanan bu çayı K vitamini içerir ve warfarin ilaç ( kalp hastalığı hastalarında kan pıhtılaşması için kullanılan ilaç ) müdahale edebilir. Kafeine duyarlı olan hasta kafeinsiz olan çayı daha iyi seçer. Limonun gastroözofageal reflü hastalığı veya GERD ile ilgili problemi olan kişiler tarafından tüketilmesi gerektiği düşünülmelidir. Limon asit reflüsü olan ve limondaki asit içeriğiyle alışamayan insanlarda mide yanmasının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çay Nasıl Demlenir?

Klasik Çay

  • 2 su bardağı sıcak su 
  • 1 adet bitki çay poşeti
  • 1/2 sıkılmış limon

Öncelikli olarak su kaynatılır ve ocak üzerinden alınır. Ardından antioksidanların salınması için en az 20 dakika boyunca ılık suyun içinde çay poşetinin bırakılması gerekir. Daha sonra iki bardak suyun içine 1/2 limon suyu eklemesi yapılması gerekmektedir. Özellikle kilo vermek ve cilde fayda sağlamak adına gün içinde 3 kez içilmesi uygundur.

Soğuk

Yeşil çay ve limonun faydalarını elde etmek için sadece yeşil çayı sıcak veya ılık suyun içinde hazırlamak gerekir. Ardından limon dilimi eklenir ya da limonun 1 / 8’lik kısmının suyu bir bardak çayın içine eklenir. Her sabah bu tonik içildiği zaman bütün gün sağlıklı kalmaya olanak sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı