Zayıflama Çayı

Limonlu Yeşil Çayın Zayıflama Konusunda Etkileri Nelerdir?

Limon desteği ile hazırlanan yeşil çay günde 3 defa düzenli bir şekilde tüketildiği zaman özellikle kilo verme konusunda destek sağlamaktadır.

Zayıflama

Her kadın yaşı ne olursa olsun ince ve çekici olmak ister. Bu yüzden birçok kadın çeşitli diyetleri kullanmaktan vazgeçmez. Bu tarz diyetler yarar sunmanın yanında belli başlı risklerinde yaşanmasına neden olur.  Aşırı kilo aslında erkeklerin artan mortalite nedenlerinden biridir. Sonuçta, birçoğu sağlığını en iyi şekilde etkilemeyen kilolarını ve beslenmelerini düşünmeleri gerekir. Bundan dolayı hem kadınların hem de erkeklerin düzenli beslenmeleri, diyet yapmaları, egzersiz yapmaları ve ek destekler alarak zayıflamaları gerekmektedir. Kilo verme konusunda kullanılacak olan bitkisel destekler arasında yeşil çayla limonda bulunur. Kilo kaybı için bir limonlu yeşil çay aşağıdaki avantajlara sahiptir;

 • Vücutta bulunan zararlı kolesterol içeriğini büyük ölçüde azaltmaya destek sağlar ve yararlı seviyelerine kesinlikle dokunmaz. İnsanların kolesterol ihtiyacı vardır ama makul dozlarda olması gerekir. Bu konuda hazırlanan içecek faydalıdır.
 • Hazırlanmış olan içecek Özellikle insan vücudunda var olan zararlı yağlar ile baş etmeye olanak sağlar.
 • Vücutta onkolojiye kadar çeşitli hastalıklara sebep olan serbest radikalleri yok eder.
 • Limonlu şekilde hazırlanan çay sadece kilo vermekle kalmaz, aynı zamanda sağlığın asıl sorunu olan kötü durumlarda bağışıklığı güçlendirir.
 • Spor, yürüyüş ve sadece aktif aktiviteler için ekstra enerji verir. Ne kadar hareket edilirse edilsin daha hızlı kalori tüketmeye destek olur. Bu faydalı içecek ile kilo verme daha az enerji harcayarak ortaya çıkmaktadır.
 • Termojenezi uyarır. Genelde ince insanlar yüksek bir termojenez düzeyine sahiptir. Kanlarındaki yağlar, yağ olanlardan çok daha hızlı ve daha iyi bölünür.
 • Kandaki şeker seviyesini düzeltir, bu da tekrar yağ oluşumunu engeller.

Çay Nasıl Hazırlanır?

Limonlu yeşil çay yapmanın birçok yolu vardır. Ama bu durumda kilo vermekten bahsediliyorsa aşağıda bulunan tarifler dikkate alınmalıdır. Çünkü bu içeceği yapmak için en ideal seçenekler arasında;

 • 1 çay kaşığı yeşil çayın yaprakları
 • 1 kupa sıcak su

1 kupa içme suyu iyice kaynatıldıktan sonra direk olarak yaprakların üzerine dökülür ve 10 dakika boyunca bekletilerek süzülmelidir. Bu sayede yaprakların etkisi direkt olarak suyun içine geçecektir. Yapılan içecek yemeklerden yarım saat sonra günde tam olarak 3 defa tüketilir.

Limon Zayıflama

 • 1 çorba kaşığı yeşil çayın yaprakları
 • Yarım limon suyu
 • Zencefil – 20 gram
 • Su – 250 ml
 • Nane

250 ml içme suyunun içine öncelikli olarak zencefil atılır ve yarım saat boyunca kısık ateş üzerinde bekletilir. Zencefilin pişirme süresi bittiği zaman ortaya çıkan sıvı ile yapraklar demlenmelidir. 5 dakika boyunca yaprakların suyun içinde bekletilmesi yeterli olur. Yarım limon suyu da yeşil çayın içine eklenir. Kabuk kısmı da küçük bir rende ile sürtüldükten sonra çayın içine eklenir. Limonlu olarak hazırlanan çayı bir termos içine dökmek gerekir. Bu şekilde 40 ya da 50 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra çay süzülür. Nane yaprakları eklenerek servis edilmesi gerekir. Hazırlanan zencefilli bu çay özellikle kilo kaybı konusunda sıkıntı çeken kişiler için oldukça idealdir. İçeceğin düzenli alınması ve dozajının aşılmaması çok önemlidir. Bir günde 3 kupadan daha fazla içmek kesinlikle tavsiye edilmez. Kilo kaybı için bir içecek yapmak adına taze zencefil kullanmak gerekir. Zencefil rendelenir veya küçük parçalar halinde kesilmelidir. Taze olması kilo verme konusunda daha etkili çözüm olanaklarının elde edilmesini sağlar.

Nane İle

Nane ile yeşil çay, gastrointestinal fonksiyonu iyileştirir ve mide rahatsızlıkları konusunda kullanılır. Nane yaprakları A, C ve B12 vitaminleri, mentol ve diğer yararlı elementleri içerir. Bu sayede içecekle kilo vermeye karar verilirse diyetisyenlere göre bu içecek nane yapraklarından hazırlanmalıdır. Böyle bir çay demleme yolu için;

 •  1 ile 2 çay kaşığı kuru nane yaprakları 1 su bardağı kaynar suyun içine dökülür ve 10 ile 15 dakika boyunca bekletilerek demlenmesi sağlanır. Ardından bir su bardağı kaynar suyun içinde 1 çay kaşığı yeşil çay yaprakları eklenerek demlenir. İki karışımda süzüldükten sonra birleştirilerek içilmesi gerekir. Günde 3 defa kilo vermek adına tüketilir.

Maden Sulu

 • 1 çay kaşığı yeşil çay yaprakları
 • 1 kupa kaynar içme suyu
 • Yarım maden suyu
 • Yarım limon suyu

Öncelikli olarak yapraklar 1 kupa sıcak suyun içinde 10 dakika boyunca demlendikten sonra süzülür. Ardından cam sürahi içine alınan suyun içine maden suyu ve limonun suyu eklenir. 10 dakika bu şekilde bekletildikten sonra içilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı