Bitki Çayları

Maydanoz Limon Çayının Faydaları ve Çay Tarifleri

Maydanoz limon çayı insan sağlığı üzerinde ne tür faydalara sahiptir, vücutta nasıl etkiler meydana getirir, nasıl içilmesi gerekir ve maydanoz limon çayı tarifleri.

Maydanoz Limon Çayının Faydaları

İnsan sağlığına faydalı olan bitki çayları içerisinde günümüzde en popüler olanlardan bir tanesi de maydanoz limon çayıdır. Gündelik kullanım dışında doktorların ve diyet uzmanlarının da kişilere önerdiği sağlık amaçlı içilen karşımların başında gelmektedir. Birçok farklı faydası bulunan maydanoz limon bu faydaları içeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde sağlamaktadır. Maydanozda ve limonda bulunan bu etken maddeler şunlardır:

  • A vitamini
  • C vitamini
  • K vitamini
  • Fosfor
  • Demir

Bu tür etken maddeler sayesinde maydanoz limon çayı birçok sağlık problemlerine faydalı olduğu gibi, hastalık harici vücudun dinç tutulması ve destekleyici olarak da kullanılmaktadır. Bu bakımdan maydanoz limon bitki çayının vücuda sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • İçermiş olduğu yüksek vitamin miktarıyla vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin miktarını fazlasıyla karşılar
  • Karaciğerdeki bakterileri ve fazla suyu temizleyerek karaciğer hastalıklarını ve yağlanmasını engeller
  • Sindirim sistemi açısından da oldukça faydalıdır. Mideyi rahatlatır, ağrıları ve şişkinliği yok eder.
  • İdrar yollarını, böbrekleri ve safra kesesini temizler.
  • Demir eksikliğini giderir
  • Böbrek taşı ve kumunun tedavisinde kullanılır
  • Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Bunların dışından bu bitki çayı sıklıkla zayıflama amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Aslında doğrudan zayıflama etkisi olmasa da bu bitki çayı metabolizmayı hızlandırdığı için yağ ve besin yakımını hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca tok tutma özelliği nedeniyle açlık hissini azalttığı için de fazla gıda alınmasına engel olmasından dolayı zayıflama diyetlerinde de kullanılmaktadır.

Maydanoz limon karışımı özellikle son yıllarda zayıflama konusundaki faydalarından dolayı oldukça popüler olmuştur.

Vücutta ödem oluşmasını engellemesi ve idrar söktürücü özelliğinden dolayı da vücuttaki su miktarı azaltması da zayıflamaya yardımcı olan diğer faydalarındandır. Elbette bu özelliklerinden dolayı sıklıkla kullanılan bu karışımın fazla tüketilmesi uygun değildir. Aksi takdirde istenilen sağlığa olumlu etkisi olan faydalarının yerine vücut açısından sağlıksız olan etkilerin görülmesi de mümkün olabilmektedir.

Maydanoz Limon Çayı Tarifleri

Maydanoz limon çayı çeşitli damak tatlarına ve ihtiyaç duyulan destekleyici özelliğine göre farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Sıcak veya soğuk olarak da içilebilmektedir. 

Maydanoz Limon Çayı

  • 80 gram taze maydanoz
  • Bir bütün limon

Maydanozlar kesilmeden bir bütün olarak dört bardak kaynayan su içerisine atılır. Bütün limon dört parçaya kesilerek suya eklenir. Su yaklaşık on beş dakika boyunca kaynatılır. On beş dakika sonra ateş kapatılır ve beş dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Bu karışımın tadı kimilerine biraz acı gelebileceği için içerisine bal katılarak tatlandırma yapılabilir.

Maydanoz limon çayının hazırlanmasında kullanılacak olan maydanozun miktarı bardak başına yirmi gram (yaklaşık beş – on sap), limon içinse bardak başına çeyrek limondur.

Kullanımı

Gün içerisinde istenilen zamanlarda içilebilir. Sıcak içilmesi daha uygun olacaktır. Bilhassa sabahları kahvaltıdan önce aç karnına bir bardak olarak tüketilmesi vücuttan toksinlerin atılması bakımından daha faydalı olacaktır. Zayıflama amaçlı kullanımda ise akşamları yemeklerden bir saat önce şeklinde içilmesi tokluk hissine sebebiyet vereceği için yenen yemek miktarını azaltacağından zayıflamaya yardımcı bir fonksiyon yerine getirecektir.

Maydanoz –  Limon – Sarımsak Çayı

  • Sarımsak (bir diş)
  • Saplı maydanoz (on iki adet)
  • Limon suyu (iki çorba kaşığı)
  • Su (yarım bardak)

Sarımsak ufak parçalar haline gelinceye kadar kesilir. Maydanozlar ufak parçalara haline getirilir. Mikser veya blendera yerleştirilir. Üstüne sıkılan limonun suyu ve su eklenir. Ortalama olarak bir ile bir buçuk dakika boyunca mikserde karıştırılır.

Kullanımı

Aç olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bir bardak şeklinde kahvaltılardan önce içilir.

Maydanoz limon çayının günde iki bardaktan fazla kullanılması halinde kimi kişilerde mide bulantısına neden olabilmektedir. Bu nedenle günde iki bardaktan fazla içilmemesi uygundur. Ayrınca kalp basıncını düşürme etkisi bulunduğundan dolayı düşük tansiyonlu olanların tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Bunların dışında özellikle hamile veya emziren kadınlarda beslenme bakımından bir takım değişikliklere neden olabildiği için doktor tavsiyesi veya gözetimi olmadan kullanılmaması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı