Meyveli Çaylar

Limonlu Çayın Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Limonlu suyun zarar ve yan etkiden çok faydası bulunur. Özellikle düzenli kullanımda kış ayında meydana gelen hastalıkları ortadan kaldırmaya fayda sağlar.

Faydalı Özellikleri

Limonlu çay, geleneksel bir Rus içeceğidir. Bu içecek tadı sebebiyle insanlar için oldukça çok popülerdir. Sitrik asit, çayın büzülmesiyle mükemmel bir şekilde birleşir ve şeker ilavesi daha fazladır. İnsanlar çok fazla çay içerler. Çünkü gücü serbest bırakıyor ve verimli çalışmasına destek olur. İçilmesi gereken çok şey olmasına rağmen, sabahları içilen bir fincan çay bile mükemmel şekilde ılıktır ve tamamen uyanmaya yardımcı olur. Bu içeceğin faydaları ve zararları kullanılan çayın türüne göre değişir. Limonlu siyah ve yeşil içecek iki farklı içecektir. 

Çayın limonla düzenli kullanımı, vücudun koruyucu işlevlerini artırmaya yardımcı olur. Bunun nedeni limonun içinde bulunan askorbik asit sayesindedir.

 • C vitamini kan damarlarının, eklemlerin ve kemiklerin duvarlarında optimum kollajen düzeyini destekler.
 • Sindirim sürecini geliştirir. Vücudu çeşitli enfeksiyonlardan korumaya olanak sağlar.
 • Amino asitler ve proteinler  açısından zengindir. İyi metabolizma için gerekli olan olanakları sağlar.
 • Sinir sistemini yatıştırır, performansını arttırır.

Limonlu şekilde hazırlanan içecek artrit, iskorbüt, hipertansiyon ve diğer hastalıklar için mükemmel bir ilaçtır. Bu içecek öksürük, burun akıntısı ve astım ataklarına destek olur. Mukoza zarının iltihaplanmasını rahatlatır. Susuzluk hissini mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır. Dehidrasyon sırasında da içmek tavsiye edilir.

Zararları

Limonlu çayın zarardan daha fazla faydası vardır. Vücut üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Limonlu çayın narenciyesine alerjisi olanlara kontrendike olduğunu tahmin edebilir. Ayrıca mide suyu veya peptik ülserin artan asitliğinden muzdarip olanlara da bu çayın tüketimine devam ederse vücutta rahatsızlıklar yaşamaya başlayabilir. Bu tarz rahatsızlıkların sağlığa zarar verme riski oldukça büyüktür. Limonlu çay, mide asiditesini arttırır. Bundan aşırı düzeyde içilirse gastrit gelişimini destekler. Yalnız bu tür bir sonuç olası değildir. Fakat sorun detay olarak unutulmamalıdır. Limonun desteği ile hazırlanacak olan siyah çaylarda ölçünün ötesinde içmek oldukça  zararlıdır. 6 bardaktan fazla içecek tüketilirse o zaman canlılık ve dayanıklılık yerine, uyuşukluk ile yorgunluk ortaya çıkar. Depresyon ve sinir sistemi ile ilgili sorunlarda meydana gelebilir.

Nasıl Hazırlanır?

Bu tarif oldukça basit bir tariftir. Tercihe göre siyah veya yeşil çay kullanımı yapılması gerekir.

 • Ocak üzerine su alınır ve kaynayana kadar beklemek gerekir.
 • Çaydanlık içine tercih edilen içecek türü alınır ve demleme sağlanır.
 • Su ısıtıcısı bir kapakla kapatılır ve çay demlenmesi için yaklaşık olarak 6 dakika bekletilir.
 • Son olarak çay bardaklara döküldüğü zaman limon eklenir ve sonra şeker ilave edilir. Limonu ince dilimler halinde kesmek gerekir.

 Ballı Limonlu Çay

Az sayıda insan bir limonun çok fazla sıcak çay ya da çoğu zaman olduğu gibi kaynayan suya dökülmemesi gerektiğini bilir. Taze kaynamış suyun etkisi altında, askorbik asit yok edilir ve bu durumda içecek soğuk algınlığı ile diğer hastalıklar için yararlı olmaz. Bundan dolayı biraz soğutulmuş bir çayın içine bir dilim limon koymak daha faydalı olacaktır. Uzmanlar soğuk algınlığı konusunda  terlemeyi arttırmak için sıcak çay içmek daha iyi bulur. Bu durumda limon bir atıştırmalık olarak kullanılmalıdır. Limon kesilir, şekere serpilir ve çay içmeden önce bir parça yenildiği zamanda oldukça faydalıdır. Sadece bu durumda faydası maksimize edilecektir. Ayrıca limon ve ballı çayın vücut için iyi olduğunu hatırlamayı unutmamak gerekir. Bal da bakterisidal özellikleri vardır ve içeceği kullanımını iki katına çıkarır.

 • Yarım limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 bardak su

Kaynatılan bir bardak su ocaktan alındıktan sonra ilk sıcaklığını atması adına birkaç dakika bekletilir. Ardından içine bal ilavesi yapılır ve erimesi için iyice karıştırılmalıdır. Suyun içine limonun suyu da eklendikten sonra içmeye hazır hale gelir.

Zencefilli

 • 1- 2 dilim limon
 • 200 ml su
 • Zencefil 2- 3 parça
 • Bir çay poşeti siyah ya da yeşil
 • Nane 2-3 adet yaprakları
 • Biraz şeker

Siyah ya da yeşil çay 1 su bardağı kaynar suyun içinde demlenerek hazır hale getirilir. Suyun içine atılan poşet çayın ağzı kapatılır ve 5 dakika bekletildikten sonra demlenmiş olur. Limon akan suda yıkanır. Onu yarım daire şeklinde kesilir. Soyulan ve doğranan zencefil ince parçalara ayrılmalıdır. Ardından  Geriye kalan kaynar suyun içine zencefil atılır ve 5 dakika kaynatılarak süzülür. Limon ile demlenen diğer çay da eklendikten sonra içecek hazır hale gelir. Günde 2 bardak içilmesi yeterlidir.

Limonlu Su Tarifi

Saf formda meyve yiyemeyenler için limon suyu ilave edilerek içme suyu önerilir. Elde edilen içecek, narenciye meyvesinin tüm yararlı özelliklerini korur. Limonlu su soğuk algınlığının önlenmesi için kullanılabilir. Suyla karıştırılmış limon suyunun faydaları şunlardır:

 • Sindirim ve metabolizmayı artırır
 • Kilo azalır
 • Genel sağlığı geliştirir

Bir bardak limon suyu canlandırıcı bir etki yaratır ve tüm güne enerji verir. Ayrıca limonlu su diş ağrısı konusunda da yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, pamuklu çubuğu sıvı içinde nemlendirmek gerekir. Böyle bir prosedür ağrıyı hafifletmeye, kanamayı durdurmaya, hoş olmayan bir kokuyu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Düzenli şekilde kullanım yapılması da çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı