Zayıflama Çayı

Limonlu Çayla Zayıflama ve Demlenme Şekli

Limon ile yapacak olduğunuz çayın daha çok hücrelerde birikmiş olan yağların vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Limonlu çayla yapacağınız tarifler.

Limonlu Çayla Zayıflama

Limon çayı kişilerin vücutlarında bulunan ödemleri atmalarını sağlayacaktır. Kilo problemi olan hastaların sağlıklı bir şekilde kilo verebilmelerini sağlayacaktır. Gün içerisinde rahatlıkla içeceğiniz limon çayı aynı zamanda da C vitamini açısından da zengin olmaktadır. Bu nedenle de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olur.

Çayı yapmanız durumunda bitki çayları arasında limonun birçok faydası olduğu için bütün bitki çaylarında kullanabilirsiniz. Diyet uygularken normal çay içmek yerine limonlu çay içmeniz durumunda iştahınız kesilecektir. Ayrıca limon metabolizmanın da daha hızlı çalışmasında etkili olur.

Bu nedenle de yapacak olduğunuz bitki çaylarınızın içerisinde birkaç damla da olsa limon sıkmanız ya da çayı limon ile demlemek faydalı olmaktadır.

Tarifleri ve Demleme Şekli

 • 2 tane limon
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Sıcak günlerde soğuk içecek içmek istiyorsanız ve metabolizmanızı da hızlandırıp ödem söktürücü özelliği ile bilinen soğuk limon çayı içmeniz önerilmektedir. Bu çayın yapılmasında 2 tane ya da daha fazla limon kullanabilirsiniz. Bol C vitamini de olduğundan sizlerin bağışıklık sisteminizin de güçlenmesinde özellikle etkili olacaktır. Limonun çekirdekleri çıkartılarak 2 su bardağı suyun içerisine küçük dilimler halinde kesilerek konulmalıdır. En az 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra suyun ılık olması beklenmelidir. İçerisinde ki limonlar çıkartılarak sıkılır. Bütün limonlar çıkarıldıktan sonra içerisine bal ilave edilerek karıştırılmalıdır. Buzdolabına konularak soğuması beklenir ve sonra içilir.

Nane Limon Çayı

 • 1 yemek kaşığı kuru nane
 • Yarım limon
 • 1 su bardağı su

Nane otu ve limon çayı bilindiği üzere evlerde oldukça fazla demlenerek içilen bir çay olmaktadır. Özellikle sindirim sisteminde rahatlamayı sağlayacaktır. Metabolizmanın hızlanmasında etkili olacak ve vücutta oluşacak herhangi bir ödem oluşması ile birlikte ödem söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle de bitki çayları arasında naneli içmeniz hoş aroması ile daha rahat olmasını sağlayacaktır. Bu çayı yapabilmek için kurutulmuş nane kullanarak yapmalısınız. Limon suyu kullanmak için taze sıkılmış olan limonu ikiye bölerek çekirdeklerini çıkarmalısınız. Suyun içerisine küçük dilimler halinde bölerek atınız. Su kısık ateşte kaynatılmalı ve ılık olduğu zaman içerisine nane konularak birkaç taşım kaynaması beklenmelidir. Demlenmesi için ağzı kapalı bir şekilde beklenmeli ve süzülerek içilmelidir.

Limonlu Yeşil Çay

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • Yarım limon
 • 1.5 su bardağı su

Bilindiği üzere yeşil çayın zayıflama konusunda etkisi kanıtlanmıştır. Metabolizmanın daha hızlı çalışarak insanların yapacak oldukları diyet ile birlikte sağlıklı kilo vermeleri bu çay sayesinde etkili olacaktır. Bunun için yeşil çayın yapraklarını kullanmalısınız ve taze kesilmiş limonun çekirdeklerini çıkardıktan sonra küçük dilimler halinde kesilerek suyun içerisine konulmalıdır. Yeşil çayı demlerken suyun sıcaklığının her zaman ılık olması gerekmektedir. 60 dereceye suyun sıcaklığı ulaştığı zaman yeşil çay konularak birkaç dakika boyunca kaynatılmalı ve sonra ocağın altı söndürülerek demlemeye bırakılmalıdır. Çayın demlenmesi ile birlikte süzülerek içilmelidir.

Zencefilli Limonlu Çay

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Zencefilin antioksidan özelliği olması sayesinde kişilerin vücutlarında oluşan ödemin hızla vücuttan atılmasında etkili olacaktır. Ayrıca sindirimi kolaylaştıracaktır. Yemeklerden sonra ortaya çıkacak olan hazım problemlerini de ortadan kaldırma konusunda etkilidir. Bunun için toz tarçın kullanarak yapmanız gerekmektedir. 1 tatlı kaşığı miktarında suyun içerisine konulmalıdır. Üzerine yarım limon suyunun çekirdekleri çıkartıldıktan sonra sıkılmalıdır. Suyun birkaç taşım kaynamasının ardından ocağın altı kapatılarak ağzın yanmayacağı kadar ılıması beklenmelidir. Süzüldükten sonra içerisine bal ilave edilerek içilir.

Tarçınlı Limonlu Çay

 • 1 çubuk tarçın
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı limon
 • 1 su bardağı su

Tarçın zayıflama konusunda etkili olan bitkisel çayların başında gelmektedir. Bu nedenle de yapacağınız çayın limon ile birlikte olması halinde yağ yakımında ve ödem söktürücü özelliği ile daha etkili olacaktır. Tarçınlı çay çubuk tarçın ile yapacağınız gibi aynı zamanda da toz tarçın kullanarak da yapabilirsiniz. Öncelikle suyun içerisine tarçın konulmalıdır. Sonra içerisine yarım limon çekirdeklerinin çıkartılmasının ardından suyun içerisine sıkılarak kısık ateşte 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Süzüldükten sonra içilir.

Papatyalı Limonlu Çay

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • Yarım limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Papatyanın doğal bir sakinleştirici özelliği olması ile bilinmektedir. Bu çayın iştah kesici özelliği ile de bilinmektedir. Bu nedenle de kilo problemi olan kişilerin daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilmeleri adına bu çayı demleyerek içmeleri önerilmektedir. Kır papatyası kullanarak demleyeceğiniz bu çayın yağ yakım ve ödem söktürücü özelliğinin de olduğu unutulmamalıdır. Suyun içerisine limonun çekirdekleri çıkartılmalı ve küçük dilimler halinde kesilerek daha sonradan içerisine kır papatyaları konularak 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Süzüldükten sonra içerisine bal ilave edilerek ılık şekilde içilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı