Bitki Çayları

Saçlarda Kullanılan Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

Lavantadan hazırlanan çay sadece sağlık açısından olumlu etkiler sunmaz. Saçlara da fayda sağlayan bu bitkiden saç kremi ve bakım maskesi yapılabilir.

Lavanta Çayı

Gizemli, sıra dışı, parlak, ama aynı zamanda inanılmaz rahat, rahatlatıcı bir bitkidir. Bu müthiş bitki, yıllarca  tıp, kozmetik ve parfüm endüstrisinde kullanıldığı için pek çok yararlı özellikleri ile bilinir. Cilt ve saç bakımı için birçok ürünün en güçlü bileşenlerinden bir tanesidir.

Doğal otlar ve diğer ürünler, cilt ile saç bakımında her daim kullanılmıştır. En yararlı bitkilerden biri elbette lavantadır. Saç için kullanılacak olan lavanta aşağıdaki faydaları sağlar.

  • Saç dökülmesini önler, bitkinin içeriğinde bulunan uçucu yağının yanı sıra saç dökülmesinde son derece etkilidir. Öncelikli olarak stres ve uykusuzluktan kurtulmaya yardımcı olur, anksiyete ve depresyonla başa çıkmaya yardımcı olur. Bunların hepsi saçın dökülmesinde etkili olan ana nedenler arasında yer alır. Lavanta yağı ile saçlara yapılacak olan masaj bu sorun için faydalıdır. Masaj sayesinde ciltteki kan dolaşımını artar, böylece saçların büyümesini hızlanır.
  • Kepeği önler,  kepek sorunu için nemlendirme özelliği taşır. Yani kuru kafa derisini nemlendirir. Ayrıca kafa derisinde bulunan kaşıntıyı ortadan kaldırmak için yardımcı olur. Buna karşılık bu çiçeğin anti bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri küçük yaralar, çizikler ve inflamasyon konusunda oluşabilecek her türlü olasılığını önler.
  • Baş bitinden kurtulmak için yardımcı olur, güçlü düzeyde bir antiseptik olan lavanta yağı bitler ve bitlerin saç derisinden temizlenmesine yardımcı olur. Bu canlılar lavantanın kokusundan nefret eder. Bundan dolayı da bu çay ya da lavantanın yağını kullanarak sıradan bir baş masajı bile bu hassas problemden kurtulmaya olanak kolayca sağlanır.
  • Harikalar yaratan bir saç kremidir, saç kremi kullanmayan ve artık kullanmak istemeyen kişiler lavantanın mucizevi özelliklerinden yararlanabilir. Saç bölgesi yıkandıktan sonra ve hazırlanan lavanta çayı ile saçı yıkamak krem özelliklerinin meydana gelmesine olanak sağlamaktadır.

Saç İçin Lavanta Tarifleri

Lavanta, saçları güçlendirmek, kaybı önlemek ve kafa derisinin sağlığını korumak için uzun zamandır insanlar tarafından kullanılan bir bitkidir. Bu inanılmaz şifaları lavanta bir kişinin tam anlamı ile gücünü hissetmeye destek sağlar. Bu güç için aşağıdaki tarifler kullanılmalıdır.

Baş Masajı

Lavantanın yağı ve çayı özellikle saçın dökülmesi konusunda oldukça etkilidir. Bunun için gerekli olan detaylı malzemeler;

  • 3-4 yemek kaşığı herhangi bir bitkisel yağ
  • Birkaç damla lavanta esansiyel yağı
  • 1 çay bardağı demlenmiş lavanta çayı

Lavantadan çay demlemek için bir tutam bitki 1 su bardağından 10 dakika boyunca demlendikten sonra süzülmelidir. Tüm malzemeler bir kap içinde karıştırıldıktan sonra hazır hale gelir. Hazırlanan karışımı parmak uçları kullanılarak cildi nazikçe akıtmaya başlamak önemlidir.  Yağı yüzey boyunca eşit olarak dağıtmak daha etkili olur. . Ardından cilde daha güçlü basınçla masaj yapmaya devam edilmelidir. Baş bölgesine yapılacak olan masaj 20 dakika süresince yapılır.  Bundan sonra isteğe bağlı olarak yağı 30-40 dakika daha bırakmak faydalı olur. Ayrıca lavantadan demlenen çayın günde bir defa içilmesi de saçların beslenmesi konusunda destek sağlar. Tabii ki direkt olarak masaj ile yapılan uygulama daha hızlı sonuç elde etmeyi sağlar.

Saç Kremi

Saç kremi kullanmak birçok kişi tarafından red edilir. Özellikle bitkiler ile hazırlanan kremler insanların zor bir günün ardından rahatlamasına yardımcı olacak lezzetli bir aroma kazandıracaktır. Bunun için gerekli olan malzemeler içinde;

  • Su – 1 litre
  • Kurutulmuş lavanta çiçekleri – ½ fincan
  • Elma sirkesi – 3 yemek kaşığı

Su ocak üzerine alınır ve kaynatılır. Ardından ocaktan alınan kaynayan suyun içine elma sirkesi eklenir. İyice karıştırılması oldukça önemlidir. Karıştırma işlemi sayesinde sirke kolayca seyreltilir. Bundan sonra lavantanın kurtulmuş çiçekleri eklenir ve tekrar karıştırılır. Bu kabın üzerini bir kapak ya da tepsi ile kapatmak gerekmektedir. Yaklaşık olarak 4 saat süresince bu şekilde bırakılır. Bekleme süresi daha güçlü infüzyon ve daha iyi sonuçlar elde etmeyi sağlar. Bu süreden sonra infüzyon süzülür ve cam bir kabın içine dökülmelidir. Her banyodan sonra hazırlanan bu su ile saçların yıkanması gerekir. Bu çay saç kremsi bir görev görerek saçların yumuşamasını ve nazik şekilde taranmasını sağlar. Bu infüzyonu buklelerde bırakmak istemeyen kişiler sıradan temiz su ile tekrardan durulama yapabilir. Saçta lavantanın hazırlanan çayının kalmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Ayrıca saçta kalması hoş şekilde kokmasına da olanak sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı