Bitki Çayları

Lavanta Çayının Sağladığı Faydalar ve Çay çeşitleri

Lavantadan yapılacak olan çay ve diğer içecekler sağlık bakımından oldukça zengin bileşnelere sahiptir. Bunlardan faydalanmak için doğru demleme yapılmalıdır.

Lavanta Çayının Faydaları

Sindirim Bozuklukları

Lavantalı çayın karminatif özellikleri vardır, bu nedenle şişmanlıktan muzdarip olanlar için içilmesi tavsiye edilir. Bağırsak ve midede rahatsızlık konusunda yardımcı olur. Bilim adamları, lavantada bulunan aktif maddelerin mide ülserine karşı korunduğunu gösteren bir çalışma yapmıştır ve olumlu sonuçlar elde etmiştir.

Baş Ağrısı

Migren uçucu yağların inhalasyonlarıyla tedavi edilir ama normal baş ağrısı, lavanta içeceği ile de rahatlatılabilir. Bu çay adet öncesi sendromun neden olduğu baş ağrısına, sinir yorgunluğuna faydalıdır. İçerisindeki antispazmodik maddeler boyundaki küçük kasları, göz çevresini, baş kaslarını, kan damarlarını gevşetir. Çay kolayca sinir tik (göz kapağı seğirmesi) kurtulmaya olanak sağlar.

Hamilelerde

Özellikle hamilelerde meydana gelen cilt izleri konusunda faydalıdır. Hamileler bu süreçte sorundan kurtulmak adına sivilce izleri ve diğer lekeler üzerinde uygulama yapabilir.

Sivilce

Yüz bölgesinde meydana gelen sivilce ve izlerinden kurtulmak için düzenli olarak kullanılır. Sivilce izleri konusundaki olumlu etkileri kısa sürede temiz ve parlak cilde sahip olmaya olanak sağlar.

Mide Bulantısı

Çaydaki lavanta şiddetli bir baş ağrısıyla ilişkili bulantıyı ortadan kaldırır. Kokulu bir içecek bardağı vagus sinirin inflamasyonunu azaltacaktır.

Uykusuzluk

Alman ve Amerikalı bilim adamları, lavantanın faydalı özelliklerinin uyku kalitesini artırmaya, rahatlamaya, uykusuzluktan kurtulmaya katkıda bulunduğunu bulmuşlardır.

Stres

Lavantadan elde edilen çay, artan sinir uyarılabilirliği ile yardımcı olur. Anksiyete, depresyon, stresle mücadele, beynin bilişsel yeteneklerini artırır. Ayrıca menstruel ağrı tedavisinde önerilir.

Çay Tarifleri

Klasik ve Konsantre Çay

 • 1 ile 2 çorba kaşığı kurutulmuş lavantanın çiçekleri
 • 1 su bardağı kaynar su

Sıcak suyun içine atılan bitkinin çay haline gelmesi için 15 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Yoğunlaştırılmış lavantadan infüzyon da hazırlanabilir. Bu infüzyonun iyileştirici özellikleri maksimum olacaktır. İçinde değil, durulama veya topikal uygulama için kullanılır. Ülser ve yaraları dezenfekte etmek için kullanılır. Bir bardak kaynar suya konsantre hazırlamak için 5 çorba kaşığı kuru bitki atılması gerekir.

Karkade Tarifi

 • 1 bardak su
 • 1 çay kaşığı siyah çay
 • Yarım tatlı kaşığı karkade
 • 2 dal lavantadan
 • 2 çay kaşığı şeker

İlk önce siyah çayla karkade demlenir. Yaklaşık 15 dakika boyunca demlenmesi gerekmektedir. Demlenen çay süzüldükten sonra içine şeker ve lavantanın dalları eklenerek bu şekilde uzun süre bekletilir.

Zayıflama İçin

 • 1/2 çay kaşığı lavantanın çiçekleri
 • 1/2 çay kaşığı rezene tohumu
 • 600 ml su

Rezenenin tohumları teflon tava içine alınır ve yağ eklemesi yapılmadan kısa sürede kızartılır. Tohumlar altın rengini alıncaya tavadan çıkartılır. Ardından bekletilmeden lavantanın çiçek kısımları ile birleştirilir ve üzerine kaynatılan su dökülür. Bu şekilde 5 dakika kadar demlenir. Çay içilmeden önce filtrelenir. Böyle bir içecek kilo vermek, metabolizmayı hızlandırmak için diyet dönemlerin oldukça faydalı olacaktır.

Cilt için

Lavanta tentürü hem iç hem de dış olarak kullanılabilmektedir. Çünkü alkoldeki lavanta tentürü iyi bir antiseptik olarak görev yapar.

 •  5 yemek kaşığı lavantanın çiçekleri
 • 1/2 litre alkol (votka)

5 yemek kaşığı çiçek, iki hafta boyunca 1/2 litre alkol (votka) içine dökülür. Karanlık bir yerde bir şişenin saklanması gerekir. Günde iki kez sallanarak hazırlanması gerekir. Kullanmadan önce süzülür. Günde 2-3 kez 100 ml su ile 20-30 damla lavanta tentür alınması gerekir.

Papatya

Lavanta ile papatya demleme yapılacak olan çay yatıştırıcı, güçlü bir yatıştırıcı etkiye sahip olacak bir içecektir. Şiddetli yorgunluk ve sinirsel aşırı yorgunluk ile içilmesi içinde uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bir porsiyon çay hazırlamak adına;

 • 250 ml sıcak su
 • 1 çay kaşığı lavanta
 • 1 tatlı kaşığı papatya alınır.

Sıcak suyun içine direkt olarak malzemeler atılır ve 5 dakika boyunca demlenir.

Şurup

Hazırlanacak olan içecek  tıbbi bitkinin tüm yararlı özelliklerine sahiptir. Çeşitli çaylar, soğuk içecekler, hamur işleri, dondurma eklenebilir, oldukça çok işlevseldir. Hazırlanması için aşağıdaki bileşenler gerekir;

 • 180 ml su
 • 250 gram şeker
 • 3 çorba kaşığı lavantanın çiçekleri

Metal bir kap içinde su ısıtılır. Ardından sıcak suyun içinde şeker eritilmek adına sürekli olarak karıştırılır. Ardından lavantanın çiçekleri eklenir. Bir kaynama seviyesine getirildiği zaman kısık ateşte 7 ila10 dakika boyunca pişirilir. Doğal bir şekilde soğutulduktan sonra, aroma katkısının raf ömrü, buzdolabında saklanması şartıyla 1 aydır.

Yan Etkileri

 • Bu çayda diğer bitkisel çaylarda olduğu gibi alerjik sorunları olan kişilerde sorun yaratabilir. Alerji kendini baş ağrısı, döküntü, kusma, mide bulantısı, üşüme şeklinde gösterir.
 • Emzirme döneminde olan anneler, hamile kadınlar, küçük çocuklar bu içeceği içmemelidir.
 • Çayın aşırı düzeyde tüketilmesi hazımsızlık, kolik ve karın ağrısı neden olabilir.
 • Bitkinin içeriğinde bulunan aktif maddeler, ilaçlarla ve diğer bitkilerle zayıf şekilde etkileşime girer, bu yüzden onu alırken dikkatli olmak gerekir. İyot, demir ve lavantanın eşzamanlı uygulanması ile minerallerin etkinliği azalır.
 • Yüksek gastrik asitliği, safra kesesi hastalıkları olan hastalar ile lavantadan hazırlanan içeceklerin almamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı