Bitki Çayları

Kuşburnu Çayı Faydaları Nelerdir, Çay Nasıl Demlenir?

Kuşburnu çayı sağlık açısından olumlu etkiler sağlayan bir bitkidir. Doğru şekilde ve doğru dozajlarda kullanıldığı zaman sağlık açısından oldukça olumlu etkiler oluşur.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu bitkisinin insan vücuduna sağladığı faydaları çok yönlüdür, çünkü bu bitkinin mükemmel iyileştirici özellikleri vardır.

Örneğin, askorbik asit oranı % 14’dür, ki bu da kuş üzümünden 10 kat ve limonda 50 kat daha fazladır.  Kuşburnu bir grup vitamin B1, B2, B9, E, K, P ve diğerleri içerir. Meyvelerde ayrıca  potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, manganez, fosfor, bakır, çinko vb.  vitaminler bulunur. Ek olarak kuşburnu meyvesinde organik asitler ve pektinler bulunur.  Faydaları ilk olarak M.Ö. dördüncü yüzyılda, antik Yunan çok yönlü bilim adamı Theophrastus’un “botaniğin babası” tarafından yazılmıştır. 

Kuşburnu ile elde edilecek olan çay sadece bir içecek değil, vücuda yararlı maddeler kazandıran ve canlılık kazandıran eşsiz bir vitaminidir. Özellikle Soğuk mevsimde hazırlanacak olan ile çay insanlar tarafından yüksek talep görmektedir.  Bu sıcak içecek, bağışıklık sistemini güçlendiren karoteni ve daha iyi kan pıhtılaşmasını destekleyen vitaminler ile protrombin oluşumuna katılan K vitamini içerir. Kuşburnunun meyvesinde P vitamini bulunur, bunun da kılcal damarların güçlendirilmesi üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve askorbik asidin asimilasyonunda önemli bir rol oynar.

Nasıl Demlenir?

Klasik Tarif

 • 100 gram kuşburnun meyvesi
 • 1 litre su

100 gram miktarında meyve iyice yıkanır ve temizlenir. Bir litre sıcak kaynamış su ile döküldükten sonra kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynama başladıktan sonra 10 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilir. Ardından süzülerek gün içinde tüketilir. İçine tatlandırmak amacı ile bal eklemesi yapılabilir.

Kesilerek Demleme

 •  4 yemek kaşığı dilimlenmiş kuşburnu
 • 1 litre su

Kuşburnunun meyvesi temizlenip yıkandıktan sonra dilimler şeklinde doğranır. Orta sıcaklıkta kaynatılan suyun içine koyulur. 10 dakika demlemek için izin verildikten sonra süzgeçten geçirilerek içilir.

Yeşil Çayla

 • Kuşburnu – 2 yemek kaşığı
 • Yeşil çay – 1 yemek kaşığı
 • Su – 1 litre

Yeşil çay yaprakları ve diğer meyve bir termos içine alınır. Ardından 1 litre kaynar su üzerine dökülür ve termosun ağzı kapatılarak bu şekilde 3 ile 4 saat boyunca bekletilir. Yemeklerden 30 dakika önce gün içinde üç defa bir bardak tüketilmesi insanların vücudu için gereken olan vitaminleri sağlar.

Alıç İle

Bu içecek bir yatıştırıcı, antiedematous zholche- ve diüretik etkilere sahip olsa bile epilepside sorunu kolaylaştırmak adına içilir. Eklem ve böbreklerin hastalıklar, inflamasyon ve ağrıyı azaltma konusunda çalışır. Çay bileşenleri emzirme sırasında süt üretimine de katkıda bulunur.

 • Kuşburnunun meyvesi 20 gram
 • Alıç 20 gram
 • Su 1 litre

Tüm meyveler temizlenir ve iyice yıkanır. Ardından bir termos içine temizlenen meyveler alınır. Diğer taraftan ocak üzerinde 1 litre su kaynatıldıktan sonra bu termosun içine alınmalıdır. Akşam hazırlanan bu karışım bir gece boyunca bekletilir. Sabah kalkıldığında süzülen çay tekrardan termosun içine soğumaması için aktarılır. Yemeklerden önce günde üç kez yarım fincan alınması faydalı olacaktır.

Ahududu İle

Bu çay anti-soğuk ve antipiretik özellikleri ile insan vücudunda çalışır.

 • Kuşburnu – 1 çorba kaşığı
 • Ahududu – 1 çorba kaşığı
 • Bal – 1 t.kaşığı
 • Su – 1 su bardağı

Dondurulmuş, taze ya da kuru olan ahududular doğranır. Ardından kuşburnunun meyvesi doğranır ve birbirine iyice karıştırılır. Karışım bir termos içine alınır ve ocakta kaynatılmış olan bir bardak su üzerine dökülür. 3 saat boyunca bu şekilde bekletildikten sonra süzülerek tüketilir. Her tüketim için çay taze yapıldığı sürece fayda sağlayacaktır. Tüketim yapacak olan kişilerin gece yatmadan önce içmeleri de oldukça faydalıdır. Bu karışım özellikle kış aylarında grip, soğuk algınlığı ve kış hastalıkları konusunda fayda sağlayan etkilere sahiptir.

Siyah Frenk Üzümü İle

Hazırlanacak olan bu çay bağışıklığa destek sağlar, soğuk algınlığı ile gripten koruma sağlar. Toksinleri temizler.

 • Kuşburnu meyvesi 2 çorba kaşığı
 • Şeker veya bal tatlandırma sağlamak için
 • Frenk üzümü (taze veya kurutulmuş) 2 çorba kaşığı
 • Su 1 litre

Öncelikli olarak ocak üzerine alınan su kaynatılır. Bir termos içine tüm meyveler tamamen temizlenip yıkandıktan sonra alınır. Ardından üzerine kaynamış olan su eklenir. Akşamdan hazırlanan bu çay sabaha kadar bekletilir. Bu sayede vücuda sağlayacağı etkiler ortaya çıkar. Sabah süzüldükten sonra soğumaması için tekrardan termosun içine alınır. Çay gün içinde 4 defa bir su bardağı şeklinde alınabilir. İçine kişiye bağlı olarak 1 tatlı kaşığı bal eklemesi yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı