Bitki Çayları

Kuşburnu Çayının Faydaları, Zararları ve Nasıl Yapılır?

Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan kuşburnu çayının soğuk algınlığı gibi hastalıkları önleyecektir. Faydaları ve zararları nelerdir, nasıl demlenir?

Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu çayının daha çok kış aylarında içilmesi ile birlikte kişilerin yaşayacak olduğu hastalıklara karşı önleme konusunda yardımcı olacaktır. C vitamini yoğun olarak bulunsa bile başka vitaminlerde bulunmaktadır. A vitamini, B vitamini, E vitamini, K vitamini açısından çok zengin olmaktadır. İçerisinde sodyum ve çinko bol miktarda bulunur. Kuşburnu çayı kişileri birçok hastalıklardan korumakta ve virüsun vücuda yayılmasını önlemektedir.

  • Dolaşım sistemini temizler;
  • Metabolizmayı hızlandırır;
  • Sindirim sistemini hızlandırır;
  • Vücudun direncini arttırır;
  • Soğuk algınlığına karşı korur;
  • Baş ağrısını hafifletir;
  • Yara iyileştirici özelliği vardır;
  • Kanser hücrelerinin yayılmasını önler.

Vücutta birikmiş olan ödemi kalorisi düşük olması sayesinde vücuttan atılmasında oldukça etkili olmaktadır. İltihaplı hastalıklar yaşanması durumunda kuşburnu çayının içilmesi Ahmet Maranki tarafından tavsiye edilmektedir. Enfeksiyon yaşanması durumunda bunun hızla iyileşmesini sağlayacaktır. Ahmet Maranki tarafından kuşburnu çayında C vitamini limondan bile daha fazla olması sebebiyle kış mevsiminde içilmesi sonucunda üst solunum yollarında oluşacak hastalıkları önleyecektir.

1 fincan kuşburnu çayının 32 kalori olmaktadır.

Kuşburnu Çayının Saça Faydaları

Saçın sağlıklı olmasını sağlayacağı gibi dökülmeyi de durduracaktır. Kuşburnu çayı Ahmet Maranki’ye göre saçın dolgun görünmesinde etkili olmaktadır.

Kuşburnu Çayının Cilde Faydaları

Kuşburnu içerisinde bulunan maddeler ve vitaminler sayesinde cilt sağlığına oldukça faydalı olmaktadır. Cildin güzelleşmesinde ve cildi gençleştirme konusunda faydalıdır.

Kuşburnu Çayı Basura İyi Gelir Mi?

Kış aylarında daha çok içilmekte olan kalorisi düşük olan kuşburnu çayının kabızlık ve basura iyi gelmesi ile bilinmektedir. Basur oluşan kişilere içilmesi tavsiye edilmektedir.

Kusmaya İyi Gelen Bitki Çayı

Mide bulantısı ve kusma soğuk algınlığı sonucunda ortaya çıkması durumunda kuşburnu çayı içilmesi durumunda sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan kusma ve bulantı Ender Saraç’a göre iyi gelmektedir.

Kuşburnu Çayı Gribe İyi Gelir Mi?

Kış mevsiminde sık sık yaşanan soğuk algınlığı ve grip hastalıklarına iyi gelen doğal bitki olması sayesinde kış mevsiminde içilmelidir. Vücut direncini artırması ile birlikte grip ya da soğuk algınlığından koruyacaktır.

Kuşburnu Çayı Mideye İyi Gelir Mi?

Sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunların kuşburnu bamyası çayı ile birlikte içilmesi ile birlikte mide spazmı ya da ağrılarına iyi gelir. Düşük kalorili olduğu için mideye ve sindirimi kolay olacaktır.

Kuşburnu Çayı Gaz Yapar Mı?

Gaz giderici özelliği ile bilinen kuş burnu çayının sindirim sistemine iyi gelir ve oluşan hem mide gazını hem de bağırsak gazını gidermekte yardımcı olur.

Kuşburnu Çayı Tansiyonu Düşürür Mü?

Dolaşım sistemini temizlemesi ile bilinen ve kanın temizlenmesinde etkili olan kuşburnu çayının tansiyonu düzenlemesi ile bilinmektedir.

Kuşburnu Çayı Kabızlık Yapar Mı?

Kabızlık sırasında içilen kuşburnu çayının kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Ayrıca ishal olması durumunda buna da iyi gelen bir bitki olmaktadır.

Kuşburnu Çayı Bebeğe Gaz Yapar Mı?

Emziren anneler kuşburnu çayını aşırı tüketmemek şartı ile içmesi durumunda bebekte ortaya çıkacak olan gaz sorununu giderecektir.

Kuşburnu Çayı Süt Yapar Mı?

Emziren annelerde sütü olması için bebeğin emzirmesinde sütün kalitesini arttırmak için kuşburnu ve hibiskus çayı yemeklerden sonra 1 bardak içilmesinde bir sakınca olmayacaktır.

Kuşburnu Çayı Uyku Kaçırır Mı?

Uyumadan 2 saat öncesinde içilecek olan kuşburnu çayının uyku düzenleyecek ve uyku apnesini ortadan kaldıracaktır.

Kuşburnu Çayı Adet Söktürür Mü?

Bayanların tüketmesi durumunda adet sancılarına iyi gelmesi ile bilinmekte ve adet söktürücü özelliği olmaktadır. Adet düzenleyici özelliği bulunur.

Bebeklere Kuşburnu Çayı Verilir Mi?

Gaz problemi yaşamakta olan bebeklere çok az miktarda kuşburnu çayı verilebilir.

Kuşburnu Çayının Zararları

Safra salgısını engellemesi ile bilinmektedir. Bu nedenle de safra taşı olan kişilerin içmesi önerilmemektedir. Uzun süre kullanan kişilerde karaciğer enzimlerini yükseltmesi ile bilinmektedir. İçerisinde vitamin ve minerallerin yoğun olması nedeniyle vitamin ve mineralleri yüksek olan kişilerin tüketmekten kaçınması gerekmektedir. Hamilelik dönemi içerisinde herhangi bir bilgi olmasa bile çok aşırı tüketmekten kaçınması gerekmektedir. Her zaman için aşırıya tüketmekten kaçınmak gerekmektedir. Çok aşırı tüketilmesi sonucunda sindirim üzerinde olumsuz etkisi olacaktır.

Aşırı tüketen kişilerde kabızlık, ishal, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler ortaya çıkacaktır.  

Kuşburnu Çayı Böbrek Taşı

Kuşburnu çayının faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Çok fazla tüketilmesi durumunda böbrek taşı yapacaktır.

Kuşburnu Çayı Alerji Yapar Mı?

Bitkiyi çay olarak tüketmekte olan kişilerin bazılarında alerjik reaksiyon görülmesi de mümkündür.

Kuşburnu Çayının Demlenmesi

  • 1 çay bardağı kuşburnu;
  • 500 gram su.

Kuşburnu bitkisinin meyvesinden bir çay bardağı miktarında yıkadıktan sonra bir kabın içerisine koyarak bütün bir gece bekletiyoruz. En az 7 saat boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonradan suyun içerisinde ki kuşburnu meyvesini eziyoruz. Suya karışmasını sağlıyoruz. Daha sonrasında süzüyoruz. İster bu şekilde suyu içebilir isterseniz biraz kaynatarak içerisine herhangi bir şey katmadan içmenizde fayda olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı