Diğer Çaylar

Kombu Çayı Faydaları ve Demleme Şekilleri

Kombu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kombu çayının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle kombu çayı nedirkombu çayı nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Kombu çayının cilde faydalarıkombu çayı nasıl yapılır tarifi yazımız içerisinde yer almaktadır.

Kombu Çayı

Kombu ülkemizde pek bilinmese de, kombu kültüründen çay ve şeker fermantasyonuyla (mayalama) yapılan ve yaşayan son derece sağlıklı bir içecektir.  Bu içeceğin tadı beraberinde kullanılan çayın türüne bağlı olarak değişebilmekte ve genellikle, köpüklü elma şırası ve şampanya arasında bir lezzete benzemektedir. Pek çok kişinin kafasında bu çay fermente çaya benzediği düşünülmektedir fakat bu tat fermente çayın tadına pek benzememektedir.

Kombunun asıl kökeninin nereden geldiğini ve ne zaman geldiği pek bilinmemektedir.  Ancak yapılan tahminlere göre Kombunun muhtemelen Çin kökenli olduğu ve Uzakdoğu’dan geldiği düşünülmektedir. Orada bulunan kambu en az iki bin yıl boyunca tüketilmeye devam edilmiştir. Kombunun ilk kaydedilen kullanımı Tsin Hanedanlığı döneminde 221 M.Ö. Çin’den gelmektedir. Bu çay içerisinde ki bileşenler sayesinde  “Ölümsüzlük Çayı” olarak da bilinmektedir.

Kombu Çayı Ne İşe Yarar?

Kombu mayası içerisinde, polifenoller, asitler, amino grup asitler ve organik bakteri türlerinin çoğunu barındırmaktadır. Kambunun mayalanması için gerekli fermantasyon sürecinin tamamlanmasının ardından, oluşan içeceğin içerisinde B1 (tiamindir), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B6 gibi pek çok B grubu vitaminleri, çeşitli mineraller ve bunların yanı sıra aynı zamanda çok sayıda yararlı canlı enzimler de barındırarak beslenme için eşsiz bir besin içeriği haline gelmiştir. Diğer bir yandan B9 (folik asit ), B12, C glukonik asit, oksalik asit, asetik asit, glukuronik asit, usnik asit, fruktoz laktik asit gibi çok sağlıklı kimyasal bileşenleri de fermantasyon esnasında etemin etmektedir.

Kombu Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Kombu çayı içerisinde bulundurduğu bileşenler ve canlı enzimler sayesinde doğal antioksidanlar açısından zengin olarak bilinmektedir. Bu sebeple bağışıklık sistemi için oldukça büyük bir destekçisidir. Kombu çayı tüketildiği zaman bağışıklık sürecinde vücudu desteklemek için doğal bir fonksiyonel özellikler gösterir.

Kombu çayı D-sakarin asidi-1,4-lakton (ya da kısaca DSL) adı verilen bir bileşenler içermesi sebebiyle antioksidan özellik gösteren maddelere sahiptir. Aynı zamanda bu bileşenler fermente edilmemiş çaylarda mevcut değildir. Bu yönden oldukça etkilidir. DSL özellikleri sayesinde hücre detoksifikasyon için yararlı olarak da tanımlanmıştır.

 • Detoksifikasyon özelliğine sahiptir

Kombu çayının, detoksifikasyon yeteneğinin sıra yanı sıra, aynı zaman da pankreas üzerinde de olumlu yönde etkileri vardır. Aynı zaman da böbreklerin aracılığıyla vücuttaki toksinlerin de dışarı atılmasını sağlar ve karaciğer durumunu iyileştirmeye büyük ölçüde etki etmektedir. Yapılan bir takım çalışmalara ve bazı araştırmalara göre, antioksidan maddeler, toksinler sebebiyle oluşan oksidatif hasarlardan karaciğer hücrelerini korumayı sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudu kirletici etkileri olan metallerden, kimyasal atıklardan ve pestisitlerden vücudu arındırmaktar.

 • Sindirime yardımcı olur

Kombu çayının içerisinde bulunan probiyotikler, sindirim enzimleri, organik asitler ve antioksidan maddeler, sindirim sisteminin arıtmasına yardım ederek, sindirim sistemi problemlerinden olan kabızlık, ishal, mide ekşimesi ve mide özofagus reflü hastalığı gibi pek çok hastalığı tedavi etmektedir. Aynı zamanda tüm bunları tedavi etmesinin yanı sıra birçok gastrointestinal durumların riskini önlemek de de önemli bir rol oynamaktadır. Bu enzimler glukuronik asidi uyararak sakkaritlerin ve proteinlerin düzgün sindirimi edilmesini kolaylaştırmaktadır.

 • Bakterilerle savaşır

Kombunun fermantasyonu yani mayalanması esnasında üretilen ana maddelerden biri de bol orandaki asetik asittir. Bu çayın içerisinde ki polifenoller gibi, asetik asit pek çok zararlı mikroorganizmaları öldürmeyi başarmaktadır.

Siyah ya da yeşil çayla beraber karıştırılarak yapılan kombu çayı özellikle enfeksiyona neden olan bakteriler ve Candida mayasına karşı güçlü bir anti bakteriyel olarak etki göstermektedir.

 • Karaciğeri korur

Kombu çayı düzenli olarak kullanıldığı zaman pek çok olumlu etki göstermektedir. Gösterdiği bir başka şifalı eylem ise hepatik (karaciğer) koruyucu etkileridir. Kombu içeceğinin üzerinde yapılan pek çok çalışma ve araştırma vardır, bu araştırmalar  kombu çayının glutatyon seviyelerinin uyarılmış hepato-toksisitesini azaltmada oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Siyah çay üzerinde yapılan araştırmalar ise kombu çayı ve enzimler üzerinde durulup karşılaştırıldığında, antioksidan maddeler açısından zengin olması sebebiyle karaciğeri koruma yeteneğinin kombu çayının daha üstün olduğu görülmüştür.

 • Kolesterole iyi gelir

Kombu çayı tarafından insan sağlığına sunulan bir başka yarar ise sağlıklı kolesterol düzeyleri üzerinde ki olumlu etkisidir. Kombu çayının üzerinde yapılan bir başka çalışmalar ise, kombunun anti-lipidemik özelliklere sahip olması nedeniyle LDL kolesterol (kötü kolesterol) ve trigliserit emilimini en aza indirerek yardımcı olduğunu ve sağlıklı kolesterol seviyelerini koruduğunu ortaya koymuştur.

 • Eklem ağrılarını rahatlatır

Kombu, sağlık açısından önemli olmasının yanı sıra aynı zaman da onarım ve iyileşme sürecine de etki göstermektedir. Bu sebeple pek çok eklem hasarının önüne geçmektedir. Kombu çayı sinovyal hyaluronik asit üretimini artırmak için glükosaminler ile doludur. Bu durum, kolajenin korunmasını desteklemekte ve artrit ağrılarını önlemektedir. Kolajen, eklemleri desteklemekte ve aynı zamanda cilt üzerinde yaşlılık belirtisi olan kırışıklıkların görünümünü de azaltmaktadır.

 • Yüksek kan basıncını düşürür

Genellikle yüksek kan basıncı sorunu pek çok farklı sağlık problemine de neden olmaktadır. Bu durumun birçok nedeni ve birçok tedavisi vardır. Kombu çayını her gün düzenli olarak tüketmek yüksek kan basıncını düşürmek için de oldukça faydalı bir yoldur.

 • Gut rahatsızlığına iyi gelir

Çok uzun bir süre, yağlı, zengin ve yoğun besinler tüketmesi kişilerde gut rahatsızlığının yaşanmasına sebep olabilmektedir. Kombu çayı bağırsak florasını dengelemekte ve metabolizmayı da uyarmaktadır. Bu sebeple düzenli olarak kombu çayı tüketmek gut rahatsızlığının oluşumunu engelleyebilmektedir. Aynı zamanda gut çayını düzenli tüketmek var olan gut rahatsızlığını da dindirerek hafifletebilmektedir.

 • Böbrek taşı için faydalıdır

Yeterli miktarda sıvı tüketmeyen insanlar genellikle böbrek taşlarının geliştirmesine çok daha yatkındır. Çay içmek de sıvı alımını büyük ölçüde artmaktadır, bu sebeple sadece tek başına çay içmek bile sıvı alımında yeterli olarak böbrek taşlarının oluşmasını önlemek de faydalıdır. Bu duruma ek olarak, yapılan çalışmalar kombu çayını tüketmek taşların erimesine yardımcı olduğu ortaya konmuştur.

 • Kanseri önler ve tedavi eder

Kombu çayın içerisinde ki bileşenler sayesinde gösterdiği detoks özelliği ve yüksek glukarik asit içeriği kanser probleminin önlenmesi ve tedavisinde yardımcı olabilmektedir. Kanserle savaşmak için en etkili yollarından bir tanesi vücudu detoks etmek diğeri ise serbest radikallerle savaşmaktır. Bu çayı tükettiğiniz zaman iki olumlu etkiyi de gösterebilirsiniz. Bazı insanlar kimyasallar içeren ürünlerin vücutlarından kaldırılması için düzenli olarak kombu çay içerek detoksifiye edici önlemler alarak kanserin üstesinden gelmeyi başarmışlardır.

 • Enerji verir

Kombu çayının içerisinde bulunan bileşenler sayesinde gösterdiği detoks etkisi vücudunuzdaki sistemlerin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Tüm vücut süreçleri sorunsuz bir şekilde çalışırken, enerji düzeyleri önemli ölçüde artış gösterecektir.

 • Kombu Çayı Zayıflatırmı?

Kombu çayının bir başka büyük etkisi ise metabolizmasını iyileştirme özelliğidir. Metabolizma hızı daha yüksek olduğunda, sindirim sistemine etki ederek çok daha fazla kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 • Zihinsel sağlığı destekler

Kombu çayı içerisinde kafein içerdiğinden dolayı,bazı insanlar tükettikten sonra kişilerde bir enerji artışı ve iyimser bir ruh haline bürünebilmektedir. Kombu çayının içerisinde olan bir amino grup asit olan L-Theanine aynı zaman da hem yeşil çay hem de siyah çayla beraber ortaya çıkan bir asit içerir. L-Theanine beyine ulaşır ve pozitif, rahat duyguları uyarılmasını sağlar.

Kombu Çayı Tarifleri

Kombu çayı nasıl yapılır işte tarifler;

Kombu çayı evde nasıl yapılır? 

Kambu çayını evde de yapabilirsiniz, dışarıdan temin de edebilirsiniz ancak bu çayın evde yapımı kontaminasyonu risk taşıyabileceği için pek çok kişiler hazır olarak şişelenmiş biçimde kullanmayı tercih etmektedir. Bu sebeple herhangi bir yerel bitkisel çay dükkânından ya da aktarlardan ve marketlerden kombu çayını temin edebilirsiniz.

Ham olarak bulunan kombu çayının tadını geliştirmek istiyorsanız, içerisine, üzüm suyu, zencefil kökü, limon, kızılcık şerbeti, nar suyu, ya da portakal suyu gibi sağlıklı meyve sularını ekleyerek daha fazla fermantasyon geçirmesi için yardımcı olabilirsiniz.

Meyve suyu içeren aromalı kombu içeceği hazırlamak için aşağıda verilen adımları izleyin.

Hazırlanışı:

 • Büyük bir cam kavanoz içine istenilen meyve suyunu 4 bardak dökün.
 • Aynı zamanda 5 küçük cam kavanoz kullanabilirsiniz.
 • Onları meyve suyu ile yaklaşık 1/5 olarak doldurun.
 • Meyve suyu eklediğiniz kavanozların için fermente edilmiş kombu çayını ekleyin ve kapağını sıkıca kapatın.
 • İyice karıştırın ve 2 ile 7 gün boyunca fermente olması için bırakın.
 • Buzdolabında saklayıp lezzetli ve gazlı bir içecek olarak tüketebilirsiniz.

Zencefilli, limonlu kuru kombu çayı tarifi

Malzemeler:

 • 1 adet kurutulmuş kombu
 • 4 su bardağı su
 • ¼ fincan taze limon suyu
 • 1-2 yemek kaşığı taze zencefil suyu

Hazırlanışı:

 • En az 2 saat süre ile su içinde kombuyu bekletin.
 • Bir tencereye aktarın ve bir taşım kaynatın ve yaklaşık 2-3 dakika boyunca pişirin.
 • Ateş üzerinden alın ve kombuyu kaldırın.
 • İçerisine limon, zencefil suyunu ekleyin.
 • Dikkatle servis kupalarının içine dökün ve lezzetli içeceğin tadını çıkarın.

Kombu Çayının Zararları

Kombu çayı ağız yoluyla yani oral yolla alındığında pek çok yetişkin için tamamen güvenli bir içecek olarak kabul edilmemektedir. Bu çay yanlış tüketildiğinde kişilerde bir takım yan etkilere sebep olabilmektedir.

Kombu Çayı Tehlikesi

 • Mide problemleri
 • Mantar enfeksiyonları
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Sarı cilt (sarılık)
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş ve boyun ağrısı
 • Ölüm gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Kombu Çayı Hamilelik ve emzirme

 • Kombu çayı hamile kadınlarda gebelik ve emzirme esnasında güvenli olarak kabul edilmemektedir. Bu nedenle eğer gebeyseniz ya da anne adayı olmak için planlarınız varsa bu çayı kullanmaktan kaçınmalısınız  ya da kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Kombu Çayı Alkol

 • Kombu çayı içerisinde fermantasyon sürecinden dolayı belli bir miktar alkol içerir. Eğer bir alkol probleminiz varsa kombu çayını tüketmekten kaçınmalısınız.

Diyabet Hastaları Kombo Çayı İçebilir Mi?

 • Kombu çayı şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri seviyelerini olumsuz yönde etkileyebilir. Düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtilerine dikkat etmeniz ve şeker hastasıysanız kombu çayı kullanmadan önce kan şekeri düzeylerini kontrol ettirmeniz ya da doktorunuza danışmanız gerekebilmektedir.

Kombo Çayı İshal Yapar Mı?

 • Kombu çayı alkol olarak da sayılabildiği için içersin de kafein içerir. Özellikle büyük miktarlarda ve dozajda alınan kombu çayı kafein nedeniyle ishal problemini daha da kötüleştirebilir.

Tavsiyeler

Her besin ögesinde olduğu gibi bu çayda da tüketirken uymanız gereken bir takım tavsiyeler vardır. Bu tavsiyeler aşağıdaki gibidir.

 • Yanlış dozajda ya da şekilde hazırlandığında Kombunun toksiti ölüm gibi ciddi  ve tehlikeli durumlara da neden olabilir. Bu nedenle potansiyel bir zarar söz konusu ise kombu takviyesinden ve tüketiminden kaçınınız.
 • Kombunun bir gün içerisinde en fazla 4 ons (125 ml) tüketilmesi gerekir. Kombu çayı içmek için düzgün ve güvenli olması gerekir. Temizlenmiş bir ortamda en az 1 hafta fermente edilmiş olmalıdır bu nedenle eğer evde yapıyorsanız bilgili ve kendinize güvenmeniz gerekmektedir.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS): 

 • Kombu çayı kafein içerir. Özellikle büyük miktarlarda alınan kombu çayı kafein nedeniyle ishal kötüleştirebilir bu nedenle IBS belirtilerini artırabilir.

Cerrahi: 

 • Kombu çayı yanlış tüketildiği zaman kan şekeri düzeylerini etkilediği gözlemlenmektedir bu nedenle ameliyat esnasında ve sonrasında kan şekeri kontrolü etkileyebileceği gibi bir endişe vardır. Zamanlanmış ameliyattan en az 2 hafta önce kombu çayı kullanmayı bırakmalısınız. Kullandıysanız da doktorunuza operasyon öncesinde bilgi vermelisiniz.

Zayıf bağışıklık sistemi:

Eğer bünyeniz zayıfsa ve zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz HIV / AIDS ya da diğer nedenlere bağlı kombu çayını tüketmekten uzak durun ve bu çayı kullanmayın. Kombu çayı ciddi enfeksiyonlara sebep olabilen bakteri ve mantar gelişimini destekler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı