Meyveli Çaylar

Kivi Çayının Faydaları Nelerdir, Çay Nasıl Demlenir?

Kivi meyvesinden elde edilen ılık, sıcak veya soğuk çaylar sağlık bakımından zengin içeriklere sahiptir. Bunlardan faydalanmak adına düzenli şekilde içilmesi şarttır.

Kivi Çayı

İki orta boy kivi, önerilen günlük C vitamini alımının büyük bir bölümünü kaplar. Bu portakalın iki katı A vitamini miktarıdır. C vitamini bağışıklık sistemini uyarır, stres ve yaş süreçlerine dayanmaya yardımcı olur. Ayriyeten C vitamini demirin daha iyi emilmesini ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Kivi kolesterolü düşürür ve insan bağışıklık sistemini güçlendirir. E vitamini, antioksidan potansiyeli, eşsiz yağsız formunu içeriyor. Meyve serotonin zengin içeriği bu sindirim ve kalp damar sistemleri için çok yararlı bir hale getirir. Serotonin hafıza, ruh hali geliştirir, bilgilerin algılanmasını uyarır, iştahı normalleştirir. Niteliksel ve niceliksel olarak serotonin yanında böylece daha hızlı ve acısız uyanış katkıda uyku geliştirir.

İki kivi magnezyum açısından yaklaşık 30 mg, sinir ve kas madde için hayati öneme sahip bir madde ihtiva eder. Kivi meyvesi potasyum açısından zengindir, bir muzda iki kat daha büyüktür. Gıda olarak kivi düzenli tüketimi, kan basıncını normalleştirme konusunda destek sağlar. İnme, böbrek taşı riskini yanı sıra osteoporoz ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde katkıda azaltır. Kahvaltıda bir kivi tüketmek yan etkilere eşlik etmez. Aspirin ve bir kan inceltici kadar etkili olduğu için oldukça çok sağlıklıdır. Yapılan çalışmalar meyvenin hırıltıyı rahatlatmak, öksürük, nefes darlığı, solunum sistemi üstündeki yükü hafifletmek mümkün olduğunu göstermiştir. Bu özellikleri C vitamini desteği ile kolaylıkla sağlanır. Yaşa bağlı görme kaybını önleyen fotokimyasal lutein içermektedir. Lutein ayrıca gözleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur. İnsan vücudu luteini bağımsız olarak sentezleyemez. Bu yüzden onu sadece gıda ile alabiliriz. Meyve ayrıca zeaksantin maddesini de içermektedir. Bu da görmeyi olumsuz yönde etkilemez.

Çay Nasıl Demlenir?

 • Yeşil çay 4 çay kaşığı
 • Kivi 1 adet 
 • Su 600 ml
 • Tatlandırmak adına doğal bal ya da şeker

Yeşil çay 1 su bardağı kaynar su ile kenarda demlenir. Demleme süresi 5 ile 7 dakika kadar olmalıdır. 1 adet kivi küçük parçalar halinde doğranır. Üzerine geriye kalan ve kaynar olan su ile yeşil çay dökülür. Bu şekilde 10 dakika demlendikten sonra süzgeç yardımı ile süzülmelidir. Ardından içine bal ilavesi yapılır. Ilık şekilde içilmesi oldukça faydalıdır. Hazırlanan faydalı çay gün içinde 2 bardak şeklinde tüketilir. Gün içinde düzenli olarak içilmesi faydalı bir etki sağlama konusunda insanlara olanak sağlar.

Limonlu

 • 3 Kivi soyularak dilimlenmiş
 • Yarım limon dilimlenmiş
 • 1 çorba kaşığı kadar pudra şekeri
 • 1 adet yeşil çay poşeti
 • 500 ml kaynar su
 • Buz küpü (servis yapmak için)
 • Kivi meyve dilimi
 • Limon dilimleri

Limon dilimleri ve yeşil çay poşeti ısıya dayanıklı bir kabın içine alınır ve üzerine 1 su barağı kadar kaynar su ilave edilir. Çay poşeti atılmadan öncelikli 5 dakika boyunca infüze edildiğinde gerekli olan bileşikler suyun içine çıkar. Ardından süzülen karışım geniş bir kabın içinde soyulan ve doğranan kiviler ve kaynar su ile tekrardan birleştirilir. 15 dakika da bu şekilde beklettikten sonra süzgeçten geçirilmelidir. Demlenene çaya pudra şekeri eklenir. Şeker çözülene kadar karıştırılması gerekmektedir. Serinlemek için kenarda soğumasını beklendikten sonra tüketilebilir. İçine buz küpleri ilave edildikten sonra üzerine limon ve kivinin dilimlerinden koyularak süslü şekilde servis yapılır.

Soğuk Çay

4 kişilik olarak verilen bir tariftir.

 • Kivi (soyulmuş) – 6 adet
 • Limon – 1 adet
 • Yeşil çayl – 2 poşet
 • Şeker – 2 yemek kaşığı kadar
 • Kivi ve limon dilimi
 • Buz küpleri

Kivinin saflaştırılmış meyveler gibi suyunun sıkılması gerekir.  Limon halkalar halinde kesilir. Çay poşetleri ile birlikte kaynar suyun (1.25 litre) içinde yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenir. Şeker eklenir ve yaklaşık 5 dakika boyunca erimesi adına karıştırılır. Çaydan poşetleri çıkarılır ve içecek soğuması için kenara alınır. Ardından buzdolabına alınarak tamamen soğuması sağlanır. Soğutulan ve kividen hazırlanan yüksek vitaminli çay bardaklara dökülür. İçine buz ilavesi yapılır, bardağın üzerine ya da kenarlarına limon ve kivinin dilimleri de eklendikten sonra servis yapılmalıdır. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kısa sürede istenilen fayda ve olumlu etkiler ile karşılaşmak mümkün hale gelir. Bu etkiler kısa sürede meydana gelir. İçeceğin sağlık açısından günde 1 su bardağı kadar tüketilmesi oldukça uygundur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı