Bitki Çayları

Kırkkilit Otu Faydaları, Zararları ve Çayın Demlenmesi

Kırkkilitotu bitkisinden hazırlanacak olan içecek türlerinin hepsi sağlık sorunları için faydalı çözüm olanakları sunar. Tabii bunlardan faydalanmak adına düzenli şekilde içilmelidir.

Faydaları

Kırkkilit otundan hazırlanan çay, manganez, potasyum, alüminyum, kalsiyum, flavonoidler, demir, saponinler, alkaloidler, fitosteroller, glikozitler, fenolik asitler, akonitik asit ve silika dâhil olmak üzere, farklı mineraller ve diğer besin maddelerini içerir. Bu mineraller çoğu zaman insanların çaydan yararlanma nedenidir. Atkuyruğu çayı içmenin faydaları şunlardır;

Böbrek Taşı

Kırkkilit otu idrar söktürücü olduğunu ve böbrek taşı olan hastalar için yararlıdır. Gut hastalığı ile ilişkili ürik asit böbrek taşları için özellikle fayda sağlar. Ürik asit taşları üriner kanal ve böbrekler içine yerleştirildiği zaman ürik asit böbrek taşları ortaya çıkar. Atkuyruğu diüretik olduğu için safra kesesi ve böbrek taşlarını temizler ve idrar yolu enfeksiyonları (ÜSİ) semptomlarını azaltır.

Üriner İnkontinans ve Mesane Zayıflığı

İdrar kaçırma (yatak ıslatma), mesane ve idrar yolu enfeksiyonları ile zayıflatılmış mesaneden muzdarip insanlar için faydaları vardır. Aynı zamanda sıklıkla idrar yapmak için çok sinir bozucu dürtüyü hafifletebilir. Hazırlanacak olan çayla haftada üç defa en az 15 dakika banyo yapmak mesane zayıflığına yardımcı olabilir. 

  • Kurutulmuş atkuyruğu 10 çay kaşığı kadar 15 dakika süresince bir litre kaynar suya dökülür. Süzülen karışım banyo suyuna eklenerek kullanılır. Düzenli şekilde kullanım yapılması gerekir.

Bronşit İle Solunum Yolu Enfeksiyonları

Kuru öksürük, burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı,bronşit ve gripten kaynaklı oluşan ateş konusunda faydalıdır. Sıcak demlenmiş Kırkkilit otundan yapılan içecek üzerinde derinlemesine nefes almak, burun tıkanıklığını hafifletir. Gün içinde üç defa içecekten içilmesi, solunum ile öksürük sorunlarına yardımcı olur.

Ödem

İki ay boyunca  çayı içmek bacaklarda sıvı birikmesi ve ödemden kaynaklanan vücudun geri kalanı için faydalı olabilir. Atkuyruğunun diüretik özellikleri, daha fazla idrarın üretildiği, daha fazla sıvı ve minerallerin vücuttan atıldığı anlamına gelirken, atkuyruğundaki mineraller yeniden mineralleşmeye ve vücudun mineral depolarının yerini almaya yardımcı olur.

Zayıflama

İdrar söktürücü özelliği, kilo kaybı planları için kabul edilebilir bir yardımcıdır. bunu bir infüzyon yoluyla tamamlayıcı olarak almak gerekir. Aslında selülitin vücut üzerindeki etkilerine karşı koymak, zararlı olabilecek herhangi bir tür sıvı tutulmasını önlemek ve vücuttaki toksinleri yok etmeye yardımcı olmak adına çok iyidir. 

Cilt Problemleri

Bağ dokularını güçlendirerek yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olan bir anti-enflamatuar ve antioksidandır. Ayriyeten tahriş olmuş ve iltihaplı cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Akne için seyreltilmiş soğuk  çayla her gece yüzü yıkadıktan sonra toner olarak kullanmak mümkündür.

Yan Etkiler

Genel olarak kırkkilit otu çayı tüketimi güvenli olmakla birlikte, daha uzun süreler için fazlalığa sahip olması tavsiye edilir. Çünkü bileşen kimyasal tiaminaz, vitamin tiyamin eksikliğine yol açabilir. Düşük potasyum seviyesi ve düşük kan şekeri seviyesi olanlar dikkatli bir şekilde kullanmalıdır.

Çay Nasıl Demlenir?

  • 1 tatlı kaşığı kırkkilit otu
  • 1 fincan sıcak su

Otun üzerine direk olarak kaynar su dökülür ve 10 dakika kadar bekletilir. Düzenli olarak gün içinde tüketilmesi gerekir. Yalnız gebelik surumu varsa ve emzirme dönemi içindeyseniz kesinlikle uzman doktor görüşü alınarak kullanılması gerekir. Düzenli şekilde alındığı zaman diyet dönemlerinde kilo vermeyi hızlandırır. Yalnız bitki çayı ile birlikte düzenli beslenme ile spor yapılması diyetisyenler tarafından da tavsiye edilir.

Farklı Tarif

  • 4 çay kaşığı taze ya da kurutulmuş kırkkilit otu
  • 4 bardak su
  • Demlik

Demlik içine alınan su kaynatılır. Hazırlanan bitki suyun içine alınarak 5 dakika kadar kaynatılır ve ocağın altı kapatılır. Karışım ocaktan alınır alınmaz süzgeçten geçirilir. Ardından tadını tatlı hale getirmek için içine bal ya da şeker eklenmelidir. İçecek günde 2 defa tüketilir. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kısa sürede zayıflama konusunda destek sağlayan bir içecek hale gelir.

Poşet Çay

Kırkkilit otu bazı firmalar tarafından hazır poşetli halde aktarlarda ve büyük marketlerde de satılır. Bunların demlenme işlemi oldukça kolaydır.

  • Bir çay poşeti su bardağı içine alınır. Üzerine 1 su bardağı içme suyundan kaynatılmış ve sıcak olarak eklenir. Ağzına kapak kapatıldıktan sonra 2  dakika kadar bekletilmelidir. Yavaşça çay poşeti sıkılarak çıkartılır.

Kullanım talimatları için;

  • Gün içinde 3 su bardağı tüketilmesi uygundur.
  • İstenirse tatlandırıcı olarak bal ya da şeker eklemesi yapılabilir.
  • Özellikle çayın içildiği zamanlarda kafein alımı yapılmamalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı