Hazır ürünler

Kiraz Sapından Hazırlanan Form Çaylarının Faydaları ve Nasıl Demlenir?

Kiraz saplı form çayları özellikle insanlar tarafından kilo verme konusunda kullanılır. bunun dışında düzenli kullanımda sağlık açısından birçok faydaya sahiptir.

Kiraz saplı form çayı faydaları

Uykuya Destek

Kirazın sap kısımları iyi ve huzurlu bir uyku için birebirdir. İçeriğinde var olan melatonin adlı bir hormon içerir. Melatonin beyindeki epifiz bezi tarafından üretilen hormondur. Uyku ve uyanma döngülerini düzenleyip iç vücut saatini kontrol altına almaktadır.  

Kilo Kaybını Kolaylaştırır

Kilo verme konusunda destek isteyen kişiler diyetlerine hem kiraz meyvesini hemde saplarından hazırlanan çayı eklemelidir. Kirazın kalorisi oldukça düşüktür ve çay metabolik süreçlerin desteklenmesini olanak sağlar. Metabolizmayı güçlendiren ve toksinleri vücuttan temizleyen ılımlı içeceğin içeriğinde vitaminler oldukça zengin şekilde yer alır. 

Hipertansiyon

Kirazın hem kendisi hem de sap kısımları iyi miktarda potasyum içeriğine sahiptir. Bu sayede vücutta var olan fazla düzeydeki sodyumun çıkarılması konusunda yardımcı olur. Özellikle kan basıncı seviyelerini koruma konusunda destek sağlarken hem potasyum hem de sodyum miktarını dengede tutar.

Kardiyovasküler Hastalıkları Önler.

Antosiyaninler adı verilen kirazlarda bulunan antioksidanlar, kötü olan kolesterol seviyelerini azaltma, kan basıncını düzenleme ve inflamasyona neden olan serbest radikaller ile savaşmaya yardımcı olur. Bu da kalp hastalığı ve inme riskini azaltma konusunda faydalıdır.

Yaşlanma Karşıtı Özellikler

Kirazın sapları antioksidanlar bakımında zengindir ve antioksidanlar cildi donuklaştıran serbest radikallerle savaşır. Bu cildin daha genç olmasına ve kişilerin daha sağlıklı hissetmesini sağlamaktadır. Düzenli olarak tüketilen çay ve çay suyu ile yüzün yıkanması ile güneşten oluşan lekeler kolaylıkla cilt üzerinden çıkartılır. Cilt lekeleri için;

 • 1 bardak kiraz sapı çayı
 • Zencefil
 • Bal

Kiraz püre haline getirilir. İçine 1 çay kaşığı zencefilin tozu, 1 çay kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı form çayı katılarak pürüzsüz bir kıvam elde edilir. Bu macun yüz bölgesine ince bir tabaka şeklinde sürüldükten sonra 15 dakika kadar bekletilir. Ardından soğuk su ile detaylı şekilde yıkanmalıdır. Karanlık noktaları azaltır ve cilt tonunu geliştirir. Haftada 1 defa uygulanması gereken bir maskedir.

Saç Hasarı

Kirazın saplarından hazırlanan çaylar özellikle saçlarda meydana gelen hasarların ve kırılmalarında önüne geçer. kafa derisini nemlendiren Vitamin B  ve C Vitamini içerir. C vitamini ayrıca cilde doğal bir ışıltı kazandırmaktadır.

Enerji Verir

Kiraz meyvesinin enerji sağladığı herkes tarafından bilinir. Saplarından hazırlanan form çayları da enerji seviyesini en üst düzeye çıkartır. Dolaşımını otomatik şekilde kolay hale getiren ve enerji seviyelerini artıran kan hücrelerini oluşturmaya destek olur.

Çay Nasıl Demlenir?

Kiraz saplı form çayları hazır poşetler halinde birçok marka tarafından satılmaktadır. Bu poşetlerden satın alan kişiler aşağıda bulunan talimatlar eşliğinde çayın demlenmesini sağlamadır.

 • 1 hazır poşet çay
 • 1 su bardağı kaynar durumda içme suyu

Hazır poşet çay direkt olarak bardak içindeki kaynar suyun içinde en az 5 dakika en fazla 7 dakika bekletilir. Ardından poşet suyun içinden çıkartılır ve direkt olarak içilir. Bu form çayı özellikle kilo verme konusunda kullanılacaksa düzenli olarak yemeklerden tam olarak yarım saat sonra tüketilmesi gerekir. Ayrıca çayın günde 3 öğün tüketilmesi az beslenme ve spor ile birlikte fayda sağlayacaktır.

Taze Saplar

Kirazın sap kısımları hem taze hem de kuru şekilde kullanılabilir. Bu tamamen kişinin isteğine bağlıdır. Çayın hazırlaması için;

 • 30 adet kirazın sap kısımları
 • 3 su bardağı kaynatılmış su
 • Tencere

Tencerenin içinde kaynatılan suyun içine direk olarak saplar atılır ve en az 20 dakika kadar kaynatılır. Ardından süzgeç yardımı ile saplarından ayrılan çay soğumaya bırakılır. Bu çaydan sabahları kahvaltı yapmadan önce içilmesi gerekmektedir. Böbreklerin temizler, idrarı söktürür, sindirimi kolaylaştırır, böbrekleri temizler. Faydalı içecek idrar yolunda oluşan enfeksiyon sorunları içinde birebirdir. Menopoz dönemi içinde günde 2 bardak tüketen kullananlar bu süreçte oluşan ağrılardan da kısa sürede kurtulabilir.

Brokolili Çay

Bu çayda hazır poşetli şekilde eczanelerde, aktarlarda ve bazı büyük marketlerde satılır. Demlemesi oldukça kolay olan içeceğin günde 3 defa tüketilmesi sağlık açısından yararlı etkilere sahiptir. Demlenmesi adına;

 • 1 hazır poşet kiraz saplı brokoli çayı
 • 1 su bardağı kaynatılmış su

Kaynayan suyun içine hazır çayın poşeti direkt olarak atılır. 7 dakika kadar bekledikten sonra süzülen çay hemen tüketilmelidir. Düzenli şekilde alımı sayesinde kilo konusunda form tutmak oldukça kolay hale gelir. Çünkü metabolizmanın hızlanmasına olanak sağlayan etkileri bulunur.

Hindibalı

 • 1 tutam kiraz sapı
 • 1 tutam çim kuyruğu
 • 1 tutam hindiba

600 ml kaynar suyun içinde direkt olarak tüm bitkiler atılır ve 2 saat boyunca bekletilir. Ardından süzülen karışım yemeklerden hemen hemen yarım saat önce tüketilmelidir.

Siyah Çaylı

 • 1 yemek kaşığı siyah çay
 • 30 tane kiraz sapı
 • 600 ml su

Siyah çay her zaman demlendiği gibi demlenir ve bir kenara 1 su bardağı alınır. Ardından 600 ml suyun içinde kiraz sapları ile birlikte atılarak yarım saat boyunca kaynatılmalıdır. Süzelecek olan içecek gün boyunca içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı