Meyveli Çaylar

Mısır Püskülü ve Kiraz Sapından Hazırlanan Çay Çeşitleri

Kirazın sapları ve mısırın püskülü ile elde edilen faydalı içecek insanlar tarafından özellikle kilo verme sürecinde kullanılır. Tabii ki düzenli tüketim şarttır.

Kiraz Sapı ve Mısır Püskülü

Bu ikili potasyum açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı idrar sistemi üzerinde diüretik etki yaratır. Başka bir deyişle idrar üretimini teşvik eder.  Ayriyeten böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olur, nefrit (böbrek iltihabı), sistit (idrar yolu enfeksiyonu) ve prostatit (prostat bezinin şişmesi ve iltihabı) gibi diğer idrar sorunları konusunda da çözüm olanağı sunar. Bu ikiliden yapılacak olan çay vücuttaki su tutulumunu da azalttığı bilinmektedir. Yüksek tansiyon ve gut artritinin tedavisinde yararlı olabilir. Son olarak, çocuklarda yatak ıslatmalarının giderilmesinde de yararlı olabilir. İnsanlar arasında sık şekilde kilo verme konusunda da kullanılan çay metabolizmanın hızlanmasına sindirimin kolaylaşmasına olanak sağlamaktadır. Özellikle düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı, diyet ile birlikte tüketildiği zaman kilo verme ile alakalı sürece düşünülenden daha çok fayda sağlar. Bunun içinde düzenli şekilde kullanım gerekmektedir. Çay çeşitlerinin istenilen şekilde ve istenilen dozlarda kullanılması sağlık açısından fayda sağlarken, kilo vermeye de destek olur. Düzensiz şekilde çayı tüketen kişilerin istenilen fayda ve olumlu etkileri görmeleri kesinlikle mümkün değildir.

Çay Çeşitleri

 •  Taze ya da kurutulmuş mısır püskülü
 • 1 tutam kiraz sapı
 • 250 ml su

Kaynamakta olan suyun içine tüm malzemeler katılır ve 15 dakika süresince kaynatılır. Ardından süzülen içecek tüketilmeye hazır hale gelir. İsteğe bağlı ve idrar yolu enfeksiyon sorunlarına fayda sağlasın diye içine bir tutam da maydanoz eklemesi yapılabilir. 1 hafta boyunca günde 3 su bardağı tüketilmesi sağlık sorunları için oldukça faydalıdır. Ayrıca zayıflama sürecine de destek sağlayacaktır. Bu çay soğuk algınlıkları içinde aşağıdaki şekilde kullanılabilir.

 •  Taze ya da kurutulmuş mısır püskülü
 • 1 tutam kiraz sapı
 • 250 ml su
 • 1 tutam rendelenmiş zencefil
 • Limon ve bal

Limon ile bal dışındaki malzemeler 250 ml suyun içinde kaynatıldıktan sonra bekletilmeden süzülür. Ardından içine limon ile bal eklemesi yapılmalıdır.

Yaz Çayı

 • 4 bardak su 
 • 4 yemek kaşığı doğranmış mısır püskülü
 • 3 yemek kaşığı kiraz sapı

Bu çay daha yoğun bir kıvam elde etmeye olanak sağlar. Suyun içinde kaynatılan otların süzülmesi ile içecek hazır hale gelir. Tatlandırmak için bal, limon veya limon eklemesi yapılmalıdır. Soğutulmuş veya oda sıcaklığında servis yapılır.

Taze İçecek

Bu içecek için kirazın ve mısırın taze sapları kullanılmaktadır.

 • 1 tutam mısırın püskülü
 • 1 tutam kirazın sapları
 • 2 adet esmer şeker

Öncelikli olarak mısırın üzerinde bulunan kahverengi püsküller atılır. Bunlar biraz daha kirli olacağı için kullanılmamalıdır. Ardından içi açılarak 1 tutam tazelerinden alınır. Kirazın sapları ile karıştırıldıktan sonra 1 büyük fincan içinde bulunan kaynar suyun içinde ağzı kapalı şekilde 10 dakika kadar bekletilmelidir. Bekleme süresinin dolması ile içine 2 adet esmer şeker eklemesi yapılarak tüketilmelidir. Günde 3 kez içilir. Bu çay bir haftadan 10 güne kadar alınmalı ve 3 ile 5 gün ara verilmelidir. Bu vücudun kendi başına sağlıklı  çalışmasını sağlar. Sorunlar ortadan kalkmazsa, doktorla konuşmayı düşünmek gerekir. .ünkü basit bir bitkisel ilaç sağlık sorunları ile mücadele için yeterli olmayabilir.

Karışık Çay

Bu içecek zahmetsiz bir şekilde kilo vermeye olanak sağlayan etkilere sahiptir. Hem doğru beslenerek hem de bitkisel destek ile kilo vermeyi hedefleyenler için çok idealdir. Özellikle Ahmet Maranki tarafından önerilmekte olan içecek şifa verici etkilere de sahiptir. Çayın hazırlanması için aşağıda bulunan talimatların harfi harfine uygulanması gerekir. Gerekli olan malzemeler;

 • 30 gram kadar mısırın püskül kısmı
 • 30 gram kadar ayrık otu
 • 20 adet kuru kiraz sapları
 • 30 gram biralık arpa
 • 1 litre içme suyu

Tüm malzemeler bir kabın içinde karıştırıldıktan hemen sonra 1 litre suyun içine atılır. 10 dakika kadar kaynama işlemi yapılmalıdır. Su kaynadıktan sonra 10 dakika kısık ateş üzerinde tutulması bu karışımın püf noktasıdır. Bu sayede etkilerinin hepsi kaynama suyunun içine çıkar. Süzüldükten sonra içilebilir. 1 gün içinde hazırlanan çayın tüketilmesi gerekir. Özellikle sabahları kahvaltı yapmadan yarım saat önce ve akşam yatmadan yarım saat önce tüketilmesi zayıflama açısından faydalı etkilere olanak sağlamaktadır. Çayın her gün yeniden hazırlanması önemli bir detaydır. Yani daha önceden hazırlanıp saklanmamalıdır. Kişilerin damak tadına bağlı olarak içine yarım limon suyu ya da 1 tatlı kaşığı bal ilavesi de yapılabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı