Meyveli Çaylar

Kiraz Sapı Çayının Faydaları, Etkileri ve Çay Tarifleri

Kiraz sapı çayının özellikleri nelerdir, ne işe yarar,ne tür etkiler gösterir, vücutta yan etkilere neden olur mu, faydaları ve zararları nelerdir, kiraz sapı çay tarifleri.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları ve Etkileri

Günümüzde oldukça yaygınlaşan sağlıklı yaşam bilinci içerisinde önemli bir yer tutan meyve çaylarından birisi de kiraz sapı çayıdır. Yaz mevsiminin vazgeçilmez ve bolca bulunan meyvesi olan kiraz aynı zamanda sapları ile de sağlıklı yaşam kaynağıdır. İyi geldiği birçok rahatsızlık nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadır.

Kirazın kendisi yendiği gibi yaprakları ve sapları kaynatılarak da kullanılmaktadır. İçermiş olduğu bir çok antioksidan ile kiraz sapı ile yapılan çaylar sağlığa oldukça faydalıdır. Kiraz sapı çayının kullanım alanlarını, neye iyi geldiğini şöyle sıralayabiliriz:

 • Böbrek taşlarının düşmesinde oldukça etkilidir. Diüretik etkisinden dolayı yüzyıllardır böbrek taşı ve böbrek kumu hastalıklarında iyi gelmesi için toplum tarafından kullanılmaktadır.
 • Ödem söktürücü özelliği bulunduğu için vücuttaki fazla suyun gitmesini sağlar, ödemleri azaltır.
 • Tansiyona iyi gelir.
 • Ödem söktürücü özelliği ile zayıflamaya yardımcı olur. Zayıflama diyetlerinin iyi bir yardımcısıdır.

Elbette bu faydalı özellikleri yanında kiraz sapı çayı kullananların dikkat etmesi gereken bazı özellikler de vardır. Özellikle böbrek yetmezliği veya böbrek fonksiyon bozukluğu olanların bu çayları kullanmada azami ölçüde dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü:

 • Böbrek yetmezliği olup kiraz sapı çayı kullananlar meyvenin içindeki bileşimlerin böbrek yetmezliğinden dolayı değişme riskiyle karşı karşıyadır. Böbrek, vazifesini tam olarak yapamadığı için  bu bileşimler farklı reaksiyonlar ortaya çıkarabilmektedir. Bunlar da sağlığına iyi gelmesi için bu çayı kullananları toksik maddelerle karşı karşıya bırakabilmektedir.
 • Bir diğer risk faktörü de kullanılan kiraz saplarında insan sağlığına zararlı kimyasalların bulunmasıdır. Bu durumda normalde vücut tarafından absorbe edilebilen bu kimyasallar böbrekteki sorunlardan dolayı tam olarak nötralize edilemez ve normalde meydana getireceği riskten daha büyük bir zarar oluşturabilir.

Bunların yanında kronik rahatsızlığı olup da sürekli olarak ilaç kullananların da bu çayı tüketirken dikkatli olmalarında fayda bulunmaktadır.  Kiraz sapı içerisindeki maddelerin kullanılan ilaçlarda neye nasıl etkileşime geçeceğini bilinemeyeceği için ilaçlardaki maddelerle kirazdaki maddelerin etkileşimi ilacın etkisini ortadan kaldırabileceği gibi, sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Kiraz Sapı Çayı Hazırlama Yöntemleri

Kiraz sapı çayı demlemenin ilk basamağı sapları hazırlamaktır. Bunun için saplar suya tutularak tozdan ve kirden arındırılır. Su süzüldükten sonra saplar tek tek ayrılarak bir tepsi veya örtü üstüne yayılarak suyunu çekmesi beklenir. Daha sonra güneş görmeyen bir yerde bırakılarak yaklaşık üç dört gün boyunca suyunu çekerek kuruması beklenir. Kuruyan saplar artık kullanıma hazırdır. Bunlar doğrudan kullanılabileceği gibi bir öğütücü yardımıyla öğütülerek toz halinde de kullanılabilmektedir.

Bunun dışında çayı hazırlamadan önce mümkünse sapları sirkeli sudan geçirmek bunların üzerindeki zararlı kimyasalları ve mikro organizmaları etkisiz hale getireceğinden dolayı tavsiye edilmektedir. Çay için demlenecek olan suyun musluk suyu olmamasına dikkat edilmelidir. Hazır sudan elde edilen çay hem sağlık açısından hem de içim keyfi açısından daha iyi olacaktır.

Kiraz sapı çayı gebelikte kullanılabilir. Emziren anneler de rahatlıkla kullanabilmektedir. Bebekler açısından herhangi bir risk oluşturmamaktadır.

Elde edilen çaydan maksimum seviyede yararlanmak için kür şeklinde bir programla tüketilmesi fayda göstermesi açısından oldukça uygundur. Kürler:

 • Üç gün
 • Yedi gün
 • Yirmi bir gün
 • Kırk gün

şeklinde değişebilmektedir. Rahatsızlığa ve kullanım amacına göre farklı farklı sürelerde olan bu kürlere devam etmeye özen gösterilirse istenilen faydanın elde edilmesi daha da mümkün olacaktır.

Çayı hazırlarken dikkat edilemsi gereken son nokta suyun kaynama ve sapların demlenme sürelerine dikkat edilmesidir. Aksi takdirde ya çok az ya da çok fazla kaynatılır ki bu da istenilen neticenin elde edilememesine neden olabilir.


Soğuk içilebilmesiyle yaz aylarının favori içeceklerinden birisidir

 

Kiraz Sapı Çayı Tarifleri

Tek başına olarak kullanılabileceği gibi diğer meyvelerle ve bitkilerle karıştırılarak da çay olarak tüketilebilen bu madde ile birbirinden farklı birçok çay elde edilebilir. Bu sayede her damak tadına uygun bir karışım elde etmek mümkündür.

Avakado – Kiraz – Maydanoz Çayı

 • Bir adet avakado yaprağı
 • Bir tutam kiraz sapı
 • Bir tutam sapı koparılmamış maydanoz
 • Bir tutam mısır püskülü

Yukarıdaki malzemeler kaynamakta olan suyun içerisine atılarak dört dakika boyunca kaynatılır. Burada önemli olan kaynar suyun altını kapatmamak, kaynamaya devam etmesini sağlamaktır.

Elde edilen çay isteğe göre soğutularak veya sıcak olarak günde iki fincan şeklinde tüketilir.

Zencefil – Kiraz Çayı

 • Bir avuç kiraz sapı
 • Başparmak büyüklüğünde zencefil
 • Bir avuç mısır püskülü
 • Bir tatlı kaşığı yeşil çay

Kaynatılmış ve altı kapatılmış olan suya yukarıda malzemeler eklenir. Yirmi dakika boyunca demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra yeşil çay ilave edilir.

Gün içerisinde istenildiği kadar tüketilebilir. Soğuk veya ılık olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Tatlandırmak için içerisine bal katılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı