Zayıflama Çayı

Zayıflama İçin Kiraz Sapı Çayı Nasıl Demlenir ve Faydaları

Kiraz sapından hazırlanacak olan çay çeşitleri kısa sürede kilo verme sürecine destek sağlamaktadır. Bunun için düzenli şekilde kullanım gerekmektedir.

Zayıflama

Kiraz sapı ile alakalı olarak vücudun metabolizma hızını arttırarak yakılması zor olan yağları dışarı atmasına izin veren bazı bilgiler bulunmaktadır. Yalnız bu içecek tek başına kilo verme konusunda % 100 düzeyde etkili olmaz. Mutlaka spor ve diyet ile birlikte ek takviye olarak kullanılmalıdır. Yalnız kiraz sapında bulunan  diüretik etki vücutta aşırı suyun alınmasını sağladığı için ağırlıkta avantajlar sağlama özelliğine sahiptir. Kiraz sapında bulunan başka özellikte yüksek tansiyonda düşürme sağlayarak kalp ve damarsal aşırı yüklenmenin önlenmesidir. Diüretik etki sayesinde böbrek taşlarının oluşumunun önüne geçer. Bir hayvan üzerinde yapılan çalışmada yüksek yağlı bir diyetle birlikte tart kiraz tozu ile beslenen fareler, daha az ağırlık kazanmıştır. Kiraz ve sapları ile beslenen fareler de daha az vücut yağı oluşmuştur. Aynı zamanda daha düşük inflamasyon ve trigliserit düzeyleri mevcuttur.  Uzun mesafeli koşudan önce kirazın sapları kısmından yapılan çayın tüketilmesi daha fazla yağ yakımına ve daha az kas ağrısı yaşanmasına da olanak sağlar. Bu içeceğin içinde antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler vardır. Yoğun düzeyde yapılan egzersiz esnasında kas hasarı ve ağrısını azaltmak için koruyucu bir etkiye sahip olabileceği düşünülür.

Kirazın saplarından hazırlanan çayla iki ile üç hafta süren bir diyet, bağırsak aktivitesini normalize edebilmektedir. Bu sayede vücut toksinlerini ortadan kaldırır. Diyet ile birlikte yaşlanma sürecini yavaştır, cildi pürüzsüz ve kadifemsi bir hale getirir. Sabah aç karnına uygulama en az bir tutam kiraz sapı ile yapılmalıdır. Uygulamanın üçüncü haftanın sonunda kirazın saplarının miktarını az az kademeli bir şekilde arttırmak gerekir. Bu diyetin ardından hayvansal yağlar, rafine şeker veya alkol tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Diyet dönemi içinde özellikle böbrek veya idrar yolu hastalıkları, kalp hastalığı, kolit, obezite, anemi, hepatit, selülit gibi sorunlara da fayda sağlama özellikleri bulunur. Form sağlamak adına çayın tüketimi ile alakalı yapılan yorumlar olumlu yöndedir. Önemli olan dozajında ve düzenli şekilde kullanım yapmaktır.

Kilo Vermek İçin Çay Çeşitleri

 • 40 ile 50 adet sap
 • 3 su barağı su

Kirazın sap kısımları taze ya da kuru olması fark etmeden iyice yıkanmalıdır. Bir avuç kadar kiraz sapı (40-50 sap) alınır ve 3 bardak suyun içinde kaynatılmalıdır. Ardından serin bir yere kısa sürede soğuması adına alınır. Sabah saatlerinde aç karnına 1/2 küçük bir bardak içilmelidir. Bu reçete özellikle böbrek enfeksiyonları ve menopoz sorunları için iyidir. Ayrıca kilo verme konusunda destek sağlayan çay günde 3 defa içilmesi gerekir.

Şişkinlik ve Sindirim İçin

 •  Bir avuç dolusu kiraz sapı
 • Eksi ekmek
 • Kızılcık
 • Böğürtlen

Bir avuç dolusu kiraz sapları, küçük bir fincan ekşi ekmek, böğürtlen ya da kızılcık ile birlikte kaynatılır. 5 dakika bekletildikten sonra soğumaya bırakılmalıdır. Sabahları aç karnına küçük bir bardak içilmelidir. 2 hafta düzenli şekilde kullanıldıktan sonra bir kaç kilo diyet ile birlikte kolaylıkla verilir. Ayrıca rahatsız eden tüm bu şişlikleri ortadan kaldırmak adına birebirdir. Form tutmak için düzenli kullanım gerekir.

Banyo İçin

 •  4 avuç kiraz sapı (200-300 sap) alınır  ve 10 dakika suda 3 litre kaynatılır.
 • Daha sonradan 20 gr tarçın çubuğu ve 5 gram kadar ıhlamur yaprağı (10-20 yaprak) ilave edilmelidir.
 • 1 saat bekletilir, banyo suyu şeklinde kullanılır.
 • Kişiyi canlandıracak ve cildinin nefes almasına izin verecektir.
 • Elde edilen su küçük bir küvete koyulabilir ve 20 dakikakadar ayaklar içine koyulabilir. Topukta ağrıları gidecek, daha hafif hissedilmeye olanak sağlayacaktır.

 Metabolizma Hızlandırıcı

 • 1,5 yemek kaşığı kirazın sapları
 • 2 su bardağı içme suyu
 • Nane
 • Limon

Su ocak üzerine alınır. Kaynama başladıktan sonra içine kirazın sap kısımları atılır ve en az 20 dakika kadar kaynatılması gerekir. Bu sayede bu meyvenin saplarının etkileri suyun içine geçer. Daha az kaynatılması istenilen sonuçların elde edilmesini sağlamaz. Ardından ocaktan alınan çayın ilk sıcaklığı yok oluncaya kadar bekletilir. Sonrasında içine bir tutam kadar nane yaprakları eklenir ve 5 dakika bekletildikten sonra süzgeçten geçirilir. Ilıyan karışımın içine yarım limon suyu eklemesi yapıldıktan sonra tüketilir. Günde 3 defa tüketilecek olan çayın düzenli şekilde içilmesinden sonra gerekli biçimde kilo verme sürecine destek sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı