Karışık Çay Tarifleri

Kimyonlu Rezene Çayı Faydaları ve Demleme Yöntemleri

Anadolu’da özellikle loğusalık döneminde süt miktarını arttırdığı ve krampları azalttığı için yeni doğum yapan kadınlara kimyonlu rezene çayı önerilmektedir.

Kimyonlu Rezene Çayı ve Faydaları 

Kimyonlu rezene çayı geçmişten bu yana hem Anadolu’da hem de dünyanın farklı ülkelerinde yeni doğum yapan annelerin hem rahat uyuyabilmeleri hem de sütünün arttırılması için önerilmektedir. Tarihi, Antik Yunan ve Roma’ya kadar uzanan bu çayın tıbbi ve aromatik kullanımı bazı üniversite araştırmacılarının da dikkatini çekmiştir. 2013 yılında İstanbul’da yapılan 1. Ulusal Doğum Kongre’sinde sezaryen ile doğum yapmış kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmanın sonucu paylaşılarak günde 3 ile 4 bardak arasında kimyonlu rezene çayı içen annelerin içmeyenlere göre sütlerindeki protein ve yağ miktarının daha yüksek olduğu belirtilmiştir. Ayrıca bebeğin gazını almak ve karın ağrısını azaltmak için de 1 çay kaşığı ölçeğinde kimyonlu rezene çayı günde 1 defaya mahsus olmak üzere bebeğe verilebilir ya da ılık zeytinyağı ile karıştırılarak bebeğin karnına ve sırtına hafifçe masaj yapılarak sürülebilir. Bu çayın faydaları şöyle sayılmaktadır: 

 • Krampların azaltılmasına yardımcı olur. 
 • Gece rahat uyumayı sağlar. 
 • Mide ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık sorununu ortadan kaldırır. 
 • Gaz söktürücüdür. 
 • Sakinleştirici etkisi vardır. 
 • Şişkinlik ve iltihapların giderilmesine yardımcı olur. 
 • Kilo vermeyi sağlar. 
 • Ağrılı meme uçlarına sürüldüğünde emzirmekten kaynaklı ağrıları azaltarak enfeksiyon ihtimalini azaltır. 

Doğru Demleme Yöntemleri 

Rezene ve kimyonu çok kaynatmak içindeki antioksidan ve vitaminlerin kaybolmasına yol açar. Bunun yanı sıra çekilmiş olarak değil tohum halinde kullanılmalıdır. 

 • Bir su bardağı miktarındaki suyu kaynatın ve altını kapatın. 
 • Daha sonra 1 tatlı kaşığı kimyon ve eşit miktarda rezene tohumunu ekleyin. 
 • 10 dakika dinlendirin.  
 • Daha uzun sürelerde beklemek çayın acılaşmasına neden olabilir. 
 • Çay demleme için porselen ya da cam demlikleri tercih edin. 

Eğer tatlandırmak isterseniz bir çay kaşığı kadar bal ekleyebilirsiniz. Fakat genel olarak sade içmeniz önerilir. Bu çayı sabah, öğlen ve akşamları 1 çay bardağı olarak içiniz.

Bebeklerde Kullanımı 

Eğer bebek çok kusuyor ya da gaz sancısı çekiyorsa yukarıda vermiş olduğumuz tarifi günde bir defaya mahsus olmak üzere bir çay kaşığının ucuyla bebeğe verebilirsiniz.

Fakat daha fazlası 6 aydan küçük bebeklerde yan etkilere neden olabilmektedir. Daha uygun kullanım için iki farklı yöntem bulunmaktadır. İlkinde bebeğin karnına ve sırtına bir pamuk topu kadar çayın damlatılması ve sürülmesi şeklinde uygulanmaktadır. Daha etkili kullanım için ise; 

 • 1 çorba kaşığı kadar ılıtılmış zeytinyağı içine kimyon ve rezene tohumunu ekleyin. 
 • Bebeğin cildini yakmayacak sıcaklığa ulaştığında yuvarlak hareketler ile sürün. 
 • Daha sonra bebeği omzunuza alarak normal gaz çıkarma pozisyonunda sırtını sıvazlayın. 

Bebeğin gece daha rahat uyuması için bu işlemi akşam saatlerinde de yapabilirsiniz.

Rezene Kimyon Çayı ile Kilo Verme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kimyonlu rezene çayı anne sütünün kalitesini arttırmak dışında kilo vermek, vücutta su tutulumunu azaltmak ve adet sancılarını rahatlatmak amacıyla da kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar kimyon ve rezene çayının özellikle kilo vermek amacıyla uzun süreli olarak kullanılmasının bazı yan etkileri olduğunu göstermiştir.

Bu yan etkiler arasında karaciğer tahribatı, ciltte kaşınma ve kuruma, alerjik reaksiyon sayılmaktadır. Ayrıca yüksek östrojen seviyelerinin kiste neden olduğu meme kanseri gibi hastalıklarda rezene ve kimyon çayı içilmesi önerilmez. 

Eğer kullandığınız bir ilaç varsa etkileşime geçebileceği için doktorunuza danışmadan kullanmanız önerilmek. 

Hamilelik Döneminde Kullanımı: Yapılan çalışmalar kimyon ve rezene çayı içinde yer alan bazı enzimlerin plesantayı geçerek bebeğin endokrin sisteminde gelişim bozukluğuna yol açtığını ortaya çıkarmıştır. Hamilelik döneminde doktorunuzun haberi olmadan hiçbir şekilde bitki çayı tüketmeyin. Bitki çayları yararlı olduğu kadar zararlı da olabilir. Her türlü çay için bilinçsizce ve aşırı kullanım anne bebek sağlığı için zararlıdır. Hamilelik ve loğusalık dönemlerinde her şeyi ölçülü olarak tüketmeye çalışın.

Hamilelik kilolarınızı vermek için kimyon ve rezene çayını günde 3 bardaktan daha çok ve uzun süreli olarak kullanmayın.

Düzenli beslenme ve doktorunuzun uygun göreceği egzersizler ile 1 sene içinde hormonlarınız normale dönecek ve hamileliğin neden olduğu şişkinlikler ortadan kalkacaktır. Aile hekimi tarafından size verilecek olan aşı ve kontrol takvimine uygun olarak düzenli kontrollerinizi ihmal etmeyin. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı