Bitki Çayları

Kimyon Çayı Faydaları Nelerdir, Çay Nasıl Demlenir?

Kimyondan elde edilecek olan çay sağlık açısından faydalar sağlamanın yanında özellikle kilo verme sürecinde insanların vücuduna önemli ölçüde destek olur.

Kimyon Çayı Faydaları

Kimyon tohumu Hindistan’da ve Asya’nın birçok bölgesinde kullanılan popüler bir baharattır. Kimyonun güçlü aroması  birçok sağlık yararları ile birleşerek vazgeçilmez bir baharat haline gelir. Baharatın çayı çeşitli cilt ve saç durumları da dâhil olmak üzere bir dizi sağlık problemi için doğal bir ilaç olarak kullanılır. Faydaları arasında;

Sindirimi Artırır

Her gün bir bardak kimyon suyu içmek hazımsızlıkla başa çıkmaya yardımcı olur. Kimyon suyu sadece sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyarmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim sürecini de hızlandırır, böylece bağırsak sorunlarıyla mücadele etmeye yardımcı olur. Sindirimin düzelmesi ile gaz sorunu da ortadan kalkar. Özellikle bebekler için kullanılır. Bebekler için kullanım dozajı çok önemlidir. Bebekler için kolik ve iltihapla savaşır.

Vücudu Yeniler

Her gün kimyon suyu içilmesi vücudu tekrar nemlendirir ve vücut ısısını serin tutar. Su kaybını önleyerek su tutma özelliğini de engeller. Vücuttaki elektrolit dengesini korumak için önemli olan yüksek potasyum içeriği ile vücudun sıvılarını dengede tutar. Bu sayede daha sağlıklı bir yaşama kavuşmak mümkün hale gelir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Kimyon ayrıca bağışıklık sisteminin en iyi şekilde çalışması için önemli olan demir ile doldurulur. Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Kimyon ayrıca serbest radikallerle savaşan ve enfeksiyon riskini azaltan anti-oksidanlar açısından da zengindir.

Anemi

Bu baharattan yapılacak olan çayın düzenli olarak içilmesi, demir eksikliği nedeniyle oluşan aneminin üstesinden gelir. Demir içeriğinin olmaması, vücudun çeşitli bölgelerine giden kan akışını değiştirerek yorgunluğa neden olur.

Kan Basıncını Düzenler

Potasyumca zengin olan baharat vücuttaki kan basıncını koruyan sıvı ve elektrolit dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Aç karnına bir bardak kimyon suyu içmek, yüksek tansiyon veya kalp rahatsızlığı olan kişiler için etkili bir tedavidir.

Kilo Kaybı

Kimyon suyu da metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye destek olur. Lif açısından zengin olduğu için iştahı bastırır ve güçlü bir detoksifiye edici madde olarak hareket eder. Esra Erol gibi ünlülerde zayıflama sürecinde bu çayı fazlasıyla kullanmıştır.

Kan Şekeri Seviyesi

Kimyon suyu vücutta kan şekerini düzenler ve normale döndürür. Bu sayede doğal bir anti-diyabetik tedavi seçeneği olarak çalışır.

Kanseri Önler

Kimyon kanserli hücrelerin büyümesini durduran thymoquinone adında bir bileşik içerir. Bu etki özellikle prostat kanserinde gözlenmiştir. Her gün bir bardak kimyon çayının tüketilmesi iç ve sadece kanser için mükemmel bir tamamlayıcı ilaç olarak çalışabilir.

Çay Nasıl Demlenir?

Kimyon Çayı

 • 1 bardak su
 • 1 çorba kaşığı kimyon

Suyu kaynayana kadar ısıtılır ve içine kimyon eklenir. Süzmeden ve servis yapmadan önce 5 dakika beklemek gerekir. En iyi faydaları elde etmek için haftada üç kez tüketilir.

Tohumlar İle

 • Kimyonun tohumları
 • 2 su bardağı kaynar su

Faydalı ve hoş kokulu bir içecek hazırlamak için kimyonun kuru tohumlarının öğütülmesi ile demlenir. Bu tohumlar 2 su bardağı kaynar suyun içine karıştırılır ve 10 dakika boyunca bekletilir. İsteğe bağlı olarak nane yaprakları, kuşburnu veya limon kabuğu rendesi eklemesi yapılabilir. İyileştirici bir ısınma çayı hazırlamak için üzerine tarçın eklemesi de yapılır. Bal ile soğuk içecek olarak hazırlanabilir. Bu içeceklerin hepsi doğru bir şekilde hazırlandığı zaman tüm yararlı özelliklerini ve aromasını ortaya çıkar.

Tansiyon

Bitkinin bir kaşık kuru tohumları toz haline getirilir ve bir bardak kaynar su içine dökülür. Her sabah aç karnına bir yemek kaşığı içilmelidir. Ardından bir kaç diş sarımsak tüketimi yapılırsa çayın etkisi artacaktır.

Öksürük

 • 1 yemek kaşığı kimyonun tohumları
 • 1 litre su

Suyun içine atılan tohumlar 1 litre kaynar suyun içine dökülür ve 10 dakika süresince ateş üzerinde kaynatılır. Ardından bu su süzgeçten geçirilir ve soğuması için bekletilmelidir. Öğünlerden önce günde üç kez yarım su bardağı alınması yeterli olur.

Baş Ağrısı

Baş ağrısından kurtulmak için aşağıdaki gibi bir karışım hazırlamak gerekir.

 • Anason
 • Karanfil
 • Kimyonun tohumları

Aynı oranlarda karanfil, anason ve kimyon tohumları karıştırılır. Tüm malzemeyi toz haline getirilmelidir. Bu karışım akşamları yatmadan önce ve sabah uyandıktan hemen sonra tüketilmesi gerekir. İyileşme, birkaç günlük tedaviden sonra meydana gelmeye başlar.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı belirtileri kaldırmak için kimyon ile inhalasyonlar iyidir. Soluma hazırlamak için tohumlar bir tencereye koyulur ve kaynar su üzerine dökülür. Kapağı on dakika boyunca kapalı tutmak önemlidir. Masaya oturulur, tencere öne alındıktan sonra baş bölgesi havlu ile kapatılır. On dakika boyunca buharını çekilmesi bu konuda fayda sağlar.

Zararları

Çay sadece fayda sağlamaz, vücuda da zarar verebilir. Bu zararlar içinde

 • Alerjik reaksiyona neden olabilir. Bitkilerde uçucu yağların varlığı nedeniyle meydana gelir.
 • Yüksek mide asidi varsa çayı tüketmemek gerekir.
 • Mide ekşimesine neden olabileceği için hamile kadınlara kontrendikedir.
 • Kan şekeri düzeylerini artırma yeteneğine sahip olduğundan, diyabet hastalarına çay yasaklanmıştır.
 • Safra kesesinde taşların varlığında kimyondan çay içilmesi tavsiye edilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı