Diğer Çaylar

Keten Tohumu Çayının Faydaları ve Demlenme Şekli

Metabolizmanın hızlanmasını sağlayacağı gibi sindirim sisteminde de faydalı bitkilerin başında gelmektedir. Sağlıklı kilo vermek isteyenlerin bu çayı demleyerek metabolizmalarını hızlandırabilirler.

Keten Tohumu Çayının Faydaları

Keten tohumu kullanmak insan sağlığına faydalı olan şifalı bitkiler arasında olmaktadır. kişilerde düzenli olarak çayının demlenerek içilmesi ile birlikte bağırsakları daha hızlı çalıştıracaktır. Özellikle de mide üşütmesi gibi hastalığı yaşayan ve sürekli bulantı yaşamakta olan kişiler içmesi durumunda mideyi sakinleştirici özelliği de olacaktır. Kuru ya da ıslak öksürük yaşayan kişilerin öksürüğünü kesmesi ile bilinmektedir. İdrar sökücü özelliği olması sayesinde idrar yollarının daha rahatlamasını da sağlar. Keten tohumu çayının tarifini alarak yapacağınız çayın kalp ve damar sağlığını koruması ile de bilinen bir çaydır.

Zayıflama

Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını ve keten tohumunu kullanarak tarifini alacağınız çayın sindirim konusunda da etkili olacaktır. Omega 3 yağ asidi bulunmaktadır. Bu madde sayesinde hızlı kilo veremeyenlerin, metabolizması yavaş olan kişilerin daha hızlı bir metabolizmaya ulaşmasını da sağlayacaktır. İştah kesici özelliği olması ile de bilinmektedir. Bu sebeple de aç karnına içilmesi durumunda iştah kesici özelliğinin bulunması ile birlikte daha az yiyecek ve kilo vermeniz de hızlanacaktır.

Çayın zayıflatıcı özelliğinden faydalanmak istiyorsanız o zaman aç karnına içmeniz sonucunda gün içerisinde daha az yemek yemenizi sağlayacak ve daha hızla kilo vereceksiniz.

Tarifleri ve Yapım Aşamaları

 • 1 yemek kaşığı keten tohumu
 • 1 su bardağı su

Keten tohumu kullanarak yapacağınız çayı demlemeden önce ilk olarak tohumları bir havan içerisine koyup bir miktar ezmeniz önerilmektedir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken toz haline gelmemesidir. Bitki çayları arasında tercihinizi şifa deposu olan keten tohumundan yana kullandığınız zaman bu çayı demleyebilmek için ilk olarak kaynamış suya ihtiyacınız olacaktır. Şayet sindirim sistemi ile alakalı bir rahatsızlığınız varsa ve kullanacak olduğunuz suyun her daim hazır su olmasına dikkat etmelisiniz. Suyun ılık olduğu zaman ocağın altını kısmalısınız. Ezmiş olduğunuz tohumunu suya atarak 10 dakika kısık ateşte kaynatmalı ve sonrasında ağzı kapalı şekilde demini almasını beklemelisiniz. Demini aldığı zaman süzerek içmeniz faydalı olacaktır.

Tarçınlı Keten Tohumu Çayı

 • 1 yemek kaşığı keten tohumu
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 su bardağı su

Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayacağı gibi içerisine kullanacak olduğunuz çayın tarçınla demleyecek olduğunuz için iştah kesici özelliği de bulunmaktadır. Toz tarçın kullanacağınız zaman 1 tatlı kaşığı miktarında toz tarçın kullanarak demlemelisiniz. Çubuk tarçın kullanacak olanlar içinse bir tane çubuk tarçın kullanarak demini almasını sağlamalısınız. Tarçınlı ve tohumu çayını demleyeceğiniz zaman her zaman için ılık suyun içerisine ilk olarak tarçını koymalı ve bir havan içerisine keten tohumu koyup ezdikten sonra suyun içerisine koyup kaynamasının ardından kapatılmalı ve demini alması için beklenmelidir. Süzüldükten sonra günde 2 defa içmeniz iştahınızın kapanmasında ve metabolizmanızın da hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Karanfilli Keten tohumu Çayı

 • 5 gram karanfil
 • 10 gram keten tohumu
 • 200 gram su

Sakinleştirici etkisi bulunan bu çayı yaptığınız zaman uyku problemleri başta olmak üzere birçok yaşanılan ruhsal sorunların da önüne geçme konusunda etkili olacaktır. Çayın ayrıca sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıkları da önlemesi ile bilinmektedir. Çayın faydaları arasında bulunan mide bulantısı gibi rahatsızlıklar gelişmesi durumunda iyi gelecektir. Ayrıca mide üşütmesi gibi hastalıkların da iyileşmesini sağlayacaktır. Nefes açıcı özelliği de karanfil sayesinde oluşur. Tohumlarını dövdükten sonra kaynamış suyun içerisine koymalı ve birkaç dakika kaynadıktan sonra içerisine karanfil koymalısınız. Ağzı kapalı şekilde demini alması ile birlikte süzülmeli ve günde 2 bardak içmelisiniz.

Ballı Keten Tohumu Çayı

 • 1 yemek kaşığı keten tohumu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 200 gram su

Tadını beğenmeyenler bu şifalı bitkiyi içmekte zorlandıkları için içerisine tatlandırıcı olarak bal ilave ederek içmeniz önerilmektedir. Çayın faydaları arasında olan iştah kesme ve metabolizmanın hızlanması konusunda etkili olan bu çayı demlerken mutlaka kaynar su ve organik bal kullanarak demlenmesine dikkat etmelisiniz. İlk olarak tohumları bir havan içerisinde çok az ezmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken çok ezerek toz haline getirmemeniz olacaktır. Kaynamış suyun içerisine ezdiğiniz tohumları atarak birkaç dakika kısık ateşte kaynatmalı ve daha sonradan demini alması adına 5 dakika ağzı kapalı şekilde bekletmelisiniz. Süzdükten sonra içerisine bal ilave ederek karıştırmalı ve içmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı