Bitki Çayları

Kereviz Yaprağı Çayının Demlenme Şekli ve Tarifleri

Düzenli içimi ile birlikte daha hızlı ve sağlıklı kilo vermenizi sağlayacak olan kereviz yaprağı çayı kalori bakımından düşük olması sayesinde ve faydaları çok fazla olduğu için önerilen bir bitki çayıdır.

Kereviz Yaprağı Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş kereviz yaprağı
 • 200 gram su

Kereviz yaprağı ile demleyecek olduğunuz çayın faydaları oldukça çoktur. Bu çayın kalorisi de oldukça düşüktür. Bu sebeple içimi sonucunda herhangi bir kilo yapacak çay değildir. Aksine düzenli olarak kullanımı sonucunda çayın etkileri arasında metabolizmanın daha da hızlanarak çalışmasını sağlamak bulunuyor. Kilo problemi olan kişilerin daha sağlıklı kilo vermeleri amacı ile ve sindirimi çalıştıracak olduğundan mutlaka çayı demlemek ve içmek gerekiyor. İştah kesici özelliği de bulunmaktadır. Bu sebeple de çayın içimi için aç karnına içilmesi halinde de iştah kesici özelliği bulunuyor. Çayın demlenmesi için güneşte kurutulmuş kereviz yapraklarını alarak demlemeniz gerekmektedir.

Çayın demini alması ile birlikte süzmeniz gerekiyor. Süzdükten sonra da ağzı yakmayacak kadar ılık olması durumunda içilmesi yağ yakımında etkili olacaktır.

Limonlu Kereviz Yaprağı Çayı

 • 1 yemek kaşığı kereviz yaprağı
 • Yarım limon
 • 200 gram su

Limon ile yaprağı çayını demleyerek içmek son derece vitamin deposu olup insan sağlığına da çok faydalı olmaktadır. Çayın demlenerek içilmesi sonucunda yağ yakıcı özelliği olacağı gibi aynı zamanda da içen kişilerin daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmalarını da sağlayacaktır. Fakat dikkat etmeniz gereken kullanacak olduğunuz limonun hazır limon suyu olmaması ve taze kesilmiş limonun suyu olmasıdır. Bu sebeple de yarım limonu küçük parçalara keserek çekirdekleri çıkardıktan sonra suyun içerisine atmalı ve kısık ateş üzerinde kaynaması beklenmelidir. Kaynaması ile birlikte ocağın altı kapatılmalı ve daha sonradan ise içerisine güneş ışığında kurutulmuş yaprakları konulmalıdır. Demlenmesi bekleneceği için kabın ağzını kapatarak demini almasını bekleyin. Süzdükten sonra içebilirsiniz.

Naneli Kereviz Yaprağı Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane
 • 1 yemek kaşığı kereviz yaprağı
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 su bardağı su

Kurutulmuş nane kullanarak da yaprağı çayını demlemek oldukça faydalı olacaktır. Ağrı kesici özelliğinin yanı sıra soğuk algınlığı gibi hastalıklar sonucunda rahatsızlanan kişilerde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Böylelikle de hastalıkların hızla iyileşmesini sağlayacak ve hastalıklara karşı da bünyesini güçlendirdiği için koruyacaktır. Çayın yapımı sırasında suyun içerisine limonları ekleyerek kısık ateşe alın ve kaynamasını bekleyin. Kaynamasının sonunda içerisine yaprağı ve kurutulmuş nane konulmalıdır. Ağzını kapatarak demlenmesi için 5 dakika boyunca beklemelisiniz. Demini alması ile birlikte suyun rengi koyulaşacaktır. Süzüldükten sonra tadının acı olmaması için içerisine bal ilave ederek içmelisiniz.

Tarçınlı Kereviz Yaprağı Çayı

 • 1 yemek kaşığı kereviz yaprağı
 • 1 çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı su

Tarçının insanların metabolizmasını hızlandırmakta olduğu ve iştah kesici özelliği ile de bilinen kereviz yaprağı kullanılarak yapılacak çay sayesinde birçok insan sağlıklı kilo vermektedir. Kilo sorunu olan kişilerin aç karnına bu çayı içmeleri önerilmektedir. Yemeklerden 45 dakika öncesinde içilmekte olan çayın iştah kapatıcı özelliğinin yanı sıra yağ yakıcı özelliği de bulunmaktadır. İlk olarak suyun içerisine çubuk tarçın konularak kısık ateşte kaynması beklenmeli ve daha sonradan ocağın altı kapatılması ile birlikte içerisine kurutulmuş yaprakları da ekleyerek demlenmesini beklemelisiniz. Demlenmesi ile birlikte süzülmeli ve içerisine tat vermesi amacıyla bal ilave edilerek içilmesi gerekiyor. Bu çayı günde 2 defa içmeniz sizlerin daha hızlı çalışan sindirim sisteminizin olmasında etkili olur.

Zencefilli Kereviz Yaprağı Çayı

 • 1 yemek kaşığı kereviz yaprağı
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • Çeyrek limon
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 su bardağı klorsuz su

Sindirime çok faydalı olan zencefil ile yapacağınız çayın iştah kesici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu çayı demleyebilmek için mutlaka toz zencefil kullanın ve limonun taze kesilmiş olmasına da dikkat etmelisiniz. Suyun içerisine limon parçacıkları konularak kısık ateşte kaynamasının ardından ocağın altı söndürülmelidir. İçerisine bitkiler belirtilen miktarda konularak kabın ağzını kapatmalısınız. Demini tam olarak alması beklenmeli ve sonrasında ise süzülerek içerisine bal ilave edin ve için. Çayın yüksek tansiyon hastalarının ve gebelikte olan bayanların mutlaka doktorlarına danışarak içmeleri önerilmektedir.

İlginizi çekebilir: halıdaki çay lekesi nasıl çıkar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı