Bitki Çayları

Kekikten Elde Edilen Çayın İnsan Vücuduna Verdiği Zararlar

Kekik baharatı düzenli ve doğru dozajlarda alındığı zaman insan vücuduna kesinlikle fayda sağlamaz. yalnız doz aşımına uğrandığında ve doğru demlenmediğinde bazı yan etkiler ortaya çıkar.

Zararları

Kekik hemen hemen her yerde yetişen çiçek açan bir bitkidir. Bu bitki çeşitli alanlarda kullanılır. Özellikle pişirme, ilaç, parfümeri ve insan yaşamının diğer alanlarında yer almaktadır. Bugün bir eczanede kekik alabilir ya da bir alana sahip olan kişiler kendileri büyütebilir ve toplayabilir. Kekik baharatının ana aktif bileşenleri uçucu yağ, thymoldür. Mükemmel bir antiseptik ve analjezikdir. Yararlı olan her bitkide olduğu gibi bununda kullanımında bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Bu bitkinin yan etkileri yanında bazı kontrendikasyonları da vardır. Her şeyden önce gastrit, ülser ve gastrointestinal sistemin bütünlüğüne zarar veren diğer hastalıklar kekiğin kontrendikasyonlarına atfedilmelidir. Kekiğin kullanımında özellikle dozajına, diğer bitkiler ile kullanımına ve ilaçlar ile kullanımına dikkat edilmelidir. Astım semptomlarını azaltmak, akciğer iltihabı ortadan kaldırmak adına kullanılabilir. Ancak aşırı kullanımı, sadece bozulma etkilerine ve antibiyotiklere karşı hastalık direnci yol açar. Özellikle alerjik sorunları olan kişilerde bitkinin kullanımı konusuna dikkatli olmalıdır. Kekik bileşimi, bazıları alerjik reaksiyona neden olabilen çok sayıda uçucu yağ içerir. Kekik alerjisine yol açmaması için günlük alım dozajının ayarlanması önemli bir detaydır. Ciddi düzeyde alerjisi olan kişilerinde kesinlikle kullanımdan kaçınması gerekmektedir. Buna ek olarak kekiğin dikkatli kullanılması gereken dönemler arasında emzirme süreci ve hamilelik yer alır. Bu dönemlerde kesinlikle kullanmadan önce uzman hekim ile görüşülmeli ve detaylı bilgi alınmalıdır. Kullanmaması gereken kişiler arasında;

 • Hamileler
 • Mide koliti olan kişiler
 • Kronik karaciğer ve böbrek hastalığı olan kişiler (hepatit, kolesistitnefrit)
 • Yüksek tansiyonu olan insanlar
 • Akut kalp yetmezliği bulunanlar
 • Bitkiye karşı alerjik reaksiyon gösteren bireyler, bireysel hoşgörüsüzlüğü olan kişiler

Uçucu yağların etkisi sebebiyle kekik kullanımı konusunda dikkatli olunur. Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde bir doktorun kullanımı hakkında zamanında bilgi verilmesi gerekmektedir.

 Hamilelik

Faydaları saymakla bitmeyen baharat alımında hamilelik ile emzirme sürecinde özen gösterilmelidir. Hamilelerde dozun aşılması durumunda kekik, rahmin tonunu artırabilir ve bu da düşükle sonuçlanabilir.  Dozajında içimi olumlu şekilde merkezi sinir sisteminin gelişimini etkileyecek, sakin ve sağlıklı bir uykuya teşvik edecektir. Dozajının ayarlaması uzman tarafından bildirilmelidir.

Kullanımı

Kekiğin kullanılmasının iki ana yolu vardır. Çayların ve kaynatma bileşenlerinin bir parçası olarak ve aynı zamanda rahatlatıcı banyoların hazırlanmasında bir temel olarak kullanılır. Her şeyden önce baharatı kaynatma hakkında direk olarak kaynar suya atılmamasına dikkat edilmelidir. Kullanımında sade şekilde demleme yapılabileceği gibi farklı bitkiler, baharatlar ve tatlandırıcılar da eklenebilir. Banyoda kullanımında da düzenli şekilde kullanılmasına dikkat edilir.

Faydalı ve Şifalı Özellikleri

 • Çok yararlı olan bitki halk ilaçları arasında bulunan ve eski dönemlerden bu yana kadar kullanılan bir balgam söktürücü olarak iyi bilinmektedir.
 • İçeriğinde bulunan bileşenler soğuk algınlığı öksürük, akciğerler ve bronşit iltihabı dâhil birçok sorunda kullanılabilir ve çocuklara verilebilir.
 • Anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip olan bitkinin enfeksiyöz hastalıkların tedavisinde, boğazın yıkanması, yaraların yıkanmasında kullanılmasına izin vermek oldukça olumlu sonuçların alınmasını sağlar.
 • Bitki spazmolitik ve analjezik özellikleri sayesinde romatizma, gut, mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Bitkiye hafif bir koku veren uçucu yağlar, sakinleşmeye ve uykuya dalmaya yardımcı olur.
 • Uykusuzluğu tedavi altına almak için kuru otlar, yatağın baş tarafında ortaya konan küçük yastıklara yerleştirilebilir.
 • Kekiğin otundan yapılacak olan klasik çay infüzyon olarak alınır. Bununla boğaz bölgesi yıkandığında var olan sorunlar kısa sürede ortadan kalkar.
 • Solunum yolları spazmlarını rahatlatmak ve öksürüldüğü zaman mukusun geri çekilmesini kolaylaştırmak için infüzyonların için kullanılır. Boğmaca, bronşit ve astım ile alınır.
 • Gastrointestinal sistem hastalıklarında, kekik infüzyonu antispazmodik ve antiinflamatuar bir maddedir.
 • Hazırlanacak olan bitki suyu temizleme yeteneklerine sahiptir. Toksinleri giderir ve safranın çıkışına katkıda bulunur.
 • Böbrek hastalığı konusunda hafif düzeyde bir diüretik gibi davranır.
 • Kilo verme sürecinin hızlandırılması adına düzenli şekilde çay olarak diyet menüsüne eklenir. Düzenli kullanımı ile metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunur.
 • Dıştan gelen darbeler, hastalıklı eklemler ve kaslarda oluşan sorunlarda kompresler için kullanılır.
 • Siyatik iltihabı olan kişilerde kekik suyu inek tereyağı ile karıştırılır. Elde edilen karışım ile ağrılı noktalar masaj yapılarak yağlanır.
 • Erkekler için kekik, yüksek çinko içermesi sebebiyle Kekiğin düzenli kullanımı cinsel fonksiyonları uyarır, prostatit ve iktidarsızlığa karşı koruyucu bir maddedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı