Bitki Çayları

Kekin Çayının Meydana Getirdiği Faydalar Arasında Neler Bulunur?

Kekikten demlenerek yapılacak olan çay çeşitlerini kullanmakj oldukça faydalı çözümlerin elde edilmesini sağlar. Bu çayların düzgün şekilde demlenmesi gerekir.

Kekik Çayının Faydaları

Kekik baharatından elde edilen çayın faydaları arasında;

Uçucu Yağlardan İyileştirici Güç

Öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve ses kısıklığı sorunları kekikten yapılan inhalasyonlar veya gurgle çözeltileri ile tedavi edilir. Kısa sürede sorunların ortadan kalkmasına olanak sağlar.

Doğal Antibiyotik

Anti bakteriyel etkisi nedeniyle çay farklı bakterilerin büyümesini inhibe eder. Bu sadece çay için değil aynı zamanda yağı içinde geçerlidir. Bu sorunlar için;

  • 1 çay kaşığı kekiğin taze yaprakları ya da kuru hali
  • 1 su bardağı su

Kaynamış olan su direkt olarak baharatın üzerine eklenir ve 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Ardından gün içinde 2 defa içilmelidir.

Kramplar

Kekik ayrıca bir antikonvülsan ve analjezik özelliği olduğu söylenir. Aynı zamanda boğmaca, öksürük, bronşiyal kaslarının acı bir spazm ile bağlantılı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Kekik antikonvülsan eylemi sadece solunum sistemi ile sınırlı değildir. Ayrıca adet sırasında şişkinlik ve şiddetli karın ağrısını giderir.

İshal

Klasik şekilde demlenen çay ishal hastalıkları veya bağırsak gribine karşı önleyici olarak kullanılabilir. Bağırsak enfeksiyonu ishal gibi patojenlere neden olursa, belirli gıdalar üzerinde yapılabilir. Listeria olarak salmonella veya Escherichia coli kontamine olur.

Yaşlılık Etkilerini Azaltır

Araştırmacılar yaşlanma sürecinin bir parçası olarak kekiğin sağlıklı ve sağlam bir beyin için son derece faydalı olabileceğini bulmuşlardır.

Antioksidan

Antioksidan özelliklerine ek olarak, kekik ek olarak flavonoidler olarak adlandırılan fitokimyasallar ile olumlu etkiler yaratır. kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar. Ek olarak belirli kanserlere karşı koruyucu bir etki yaratır.

  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 su bardağı su

1 bardak kaynayan suyun içine kekik atılır ve 15 dakika boyunca demlenmesi için kenarda bekletilir. Süzüldükten sonra içine bal eklendikten sonra soğutulmadan içilir.

Kanser

Çalışmalara göre kolon kanserine karşı spesifik koruma sağlar. Bilim adamları kekik bileşenlerinin, ilgili kanser hücreleri üzerinde hücre ve dokuya zarar veren bir etkiye sahip olduklarını göstermiştir.

Mineraller ve Vitaminler Bakımından Zengin

Baharat sadece güçlü bir radikal toplayıcı değildir. Kanser savaşçısı ve demans koruyucusu olarak da bilinir. Aynı zamanda çok sayıda sağlıklı vitamin ve mineral içerir. Çayın doğru şekilde ve taze olarak demlenmesi gerekir.

Sivilce

Çeşitli sivilce ilaçlarının geliştirilmesinde araştırmacılar, aknenin tetikleyicisi olarak kabul edilen bir bakteri olan Propionibacterium acnes’e karşı etkilerinde müren, kadife çiçeği ve kekiğin farklı tentürlerini test etmiştir. Kekikten elde edilen tentür en etkili olanıdır Anti bakteriyel etkinlik konvansiyonel benzoil peroksit kimyasal ürünlerinden bile daha fazlasını geçmiştir.

Kadınlar İçin

Kekik flavonoidler östrojen benzeri bir etkiye sahiptir, bu yüzden halk tıbbında kadınsı bir ilaç olarak kabul edilir. Kekik, düzensiz adet kanamasını düzenlemeye ve aşırı kanamayı kontrol etmeye, adet öncesi semptomları gidermeye, sinirlilik ve sessizlik gibi menopoz problemlerini gidermeye yardımcı olur. Her sabah kahve içmek yerine bir fincan kekik çayı içmek zihinsel güçleri uyandırır, mide hafif bir his verir ve genel esenlik için uzun süre sindirilir. Özellikle kadınlarda parazit konusunda da fayda sağlar.

  • 1 çay kaşığı papatya
  • 1 çay kaşığı kekiğin yaprakları
  • 2 su bardağı su

Kaynamış ve ilk sıcaklığı gitmiş olan suyun içine papatya ile kekik eklendikten sonra 15 dakika demlenir. Süzülen karışım özellikle adet ağrıları konusunda faydalıdır. Papatya ve kekiğin etkileri birleştiği zaman ağrı kesici özellikler meydana gelir.

Hamilelerde Kullanım

Kekikten yapılan çaylar gebelik sürecinde aşırı düzeyde kullanıldığı zaman düşük yaşanmasına neden olabilir. Anneler bebeklere zarar vermemek adına kesinlikle dozajında kullanım yapmalıdır. Limonlu, ballı ve diğer bitkiler içilmesi konusunda hamilelikte uzman doktor görüşü alınarak yapılmalıdır.

Kekik Kullanmanın İpuçları

Gıda eklendiği her zaman kekik her daim güvenlidir. Kısa süreler için ilaç olarak alınabilir. İlaç olarak alındığı zaman ve hastalığı olan kişilerde sindirim sistemini bazen rahatsız edebilir. Kekik çayını soğuduktan sonra cilt üzerinde uygulamak için güvenlidir. Çay ciltte tahrişe neden olması halinde bunu önlemek gerekir. Kekik, hamile ve emziren kadınlar için normal miktarlarda da güvenlidir ama kullanım konusunda uzman hekime danışmak gerekir. Baharat büyük miktarlarda alınmamalıdır. Aşırı düzeyde alındığı zaman kekik alerjisi olabilir. Ameliyattan 2 hafta önce çayın kullanımını bırakmak önemlidir.

Zararları

Her bitki çayında olduğu gibi bu bitki çayının kullanımında da önemli olan dozajının ayarlanmasıdır. Bu içecek tıbbi olduğundan, ılımlı tüketilmelidir. Uygun şekilde demlendiğinde, kekikli çayın yararlı nitelikleri ortaya çıkar. Bu sayede fayda sağlar. Fazla düzeyde alınması mideye zarar verebilir ve alerji meydana getirebilir. Eğer içine biraz tarçın, bal veya nane eklenirse bu infüzyonun yararlı nitelikleri daha da canlı hale gelir. Özellikle gebelik sürecinde kullanıma dikkat edilmelidir. Uzman görüşü alınmadan kullanılması bebeklerde düşük riski meydana gelmesine neden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı