Bitki Çayları

Kekik Çayı Yüksek Tansiyon Konusunda Etkili Çözümler Sunar mı?

Kekikten elde edilecek olan demleme usulü çay çeşitleri özellikle yüksek düzeyde seyreden kan basıncının düşürülmesi konusunda etkiler sağlayacaktır.

Kekik ve Tansiyon

Sağlıksız yaşam tarzından kaynaklanan ve bundan dolayı meydana gelen stres, yaygın şekilde olarak hipertansiyon tarzında birçok sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. 

Kekiğin yaprakları diyastolik ve sistolik kan basıncının azalmasını sağlayarak sorunları halleder.

Yapılan bir çalışmaya göre, bu etki, yabani kekik ekstresi ile enjekte edilen farelerde gözlemlenmiştir. Bu da hipertansiyon için ümit verici tamamlayıcı bir ilaç olmuştur. Kan basıncı ve kolesterol, hem de kalp sağlığında önemli bir rol oynar. Kekiğin bitkisi normal kan basıncını ve kolesterol seviyelerini destekleyen besinler içerir. Sırbistan’daki Belgrad Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yabani kekikten elde edilen sulu bir özütün, sıçanlarda yapılan testlerde kan basıncını düşürdüğünü buldular. Sıçanlar, hipertansiyona sahip olduklarında insanlara benzer tepkilere sahip olma eğilimindedirler. Bu nedenle bulguların insanlar için anlamı olabilir.

Nasıl Kullanılır?

Taze ve kurutulmuş kekik yaprakları yemeklere baharat olarak karıştırmak için kullanılır. Kuru kekikler serin ve kuru bir yerde saklanırsa yaklaşık 6 ay boyunca rahatlıkla saklanabilir. Taze kekikler sadece bir hafta içinde tüketilmesi gerekir. Çünkü ömürleri bu kadardır. Neyse ki yemeklerin çoğunluğunda kurutulmuş ve taze kekik birbirinin yerine kullanılabilir. Tıbbi amaçlar için de kekikten esansiyel yağlar, tentür veya çay şeklinde satın alınabilmektedir. Hastalıklar konusunda kullanılacaksa kişi uzman hekimle kullanımı hakkında konuşabilir veya sadece küçük miktarlarla deneme yapabilir. Vücut tipine uygun olup olmadığını bu sayede kolaylıkla görmek mümkündür. Sağlık için kullanılacak olan bitkilerinde fazlası zararlıdır. Bundan dolayı kullanılacak olan kekiğin miktarı d oldukça önemlidir. Bu parlak bitki ile yemeklere lezzetli bir tat, vücudunuzu sağlıklı bir yaşam ile mutlu bir ruh hali yakalamak mümkün olur. Taze olan kekikler yerel süpermarket veya sağlık ile alakalı gıda marketlerinin ürün bölümünde bulunabilir. Ayriyeten bitki bir kabın içinde veya ev bahçelerinde bolca şekilde üretilebilecek son derece kolay bir bitkidir.  Kekikten yapılan çayda güçlü bir şifa içecektir ve taze yapraklarını sıcak suya karıştırarak ve 15 ile 20 dakika süresinde bekletilerek yapılabilir. Taze ya da kuru yapraklardan elde edilecek olan çay özellikle tansiyonu düşürme konusunda fayda sağlar. Yalnız kullanımda dozajına dikkat etmek gerekir. 

Tansiyon Düşürücü Çaylar

Klasik İçecek

 • 2 tutam taze kekiğin yaprakları
 • 2 su bardağı sıcak su
 • İsteğe bağlı taze limon veya ham bal

Bir kabın içine taze kekiğin yaprakları  yerleştirilir ve üzerine sıcak su dökülür. 15 dakika veya daha fazla dik demlenmesi için izin verilmelidir. Kekiği kullanmadan önce mutlaka saplarını dikkatli şekilde temizlemek gerekir. Yani sadece yaprak kısımlarının kullanılması gerekmektedir. Demlenen çay süzgeç yardımı ile süzüldükten sonra bal ya da limon eklemesi yapılarak içilir. Alternatif olarak kekiğin yaprakları ile infüze edilmiş su, oda sıcaklığında gece boyunca bekletilebilir. Sabah süzüldükten sonra yine içine bal ya da limon eklemesi yapılır. Hazırlanan bu karışım yüksek tansiyonu dengelemesi, hidrasyon ve iyileştirme faydaları için yudumlanmalıdır.

Kekiğin Suyu

 • 2 tutam taze kekiğin yaprak kısımları
 • 1 litre su
 • İsteğe bağlı olarak taze limon, çiğ bal, çilek, salatalık dilimleri, nane 

Sürahiye oda sıcaklığında olan su doldurulur ve temizlenmiş olan yapraklar yıkandıktan sonra bu suyun içine eklenir. Bir gece boyunca bu şekilde  mutfak tezgâhında demlenmesine izin verilir. Sabah uyanıldığı zaman kekiğin yaprakları suyun içinden alınır. Ardından kişinin isteğine bağlı olarak içine limon, çiğ bal, çilek, salatalık dilimleri, nane yapraklarından bir tanesi eklenir. Nihai hidrasyon ve iyileştirici faydalar için gün boyunca bu suyun tüketilmesi gerekir. Özellikle inatçı yüksek tansiyonu olan kişiler kullanmalıdır.

Kuru Yapraklar

 • 1 tatlı kaşığı kuru kekik yaprakları
 • 250 ml su

Öncelikli olarak su kaynar seviyeye getirilir. Kaynar bir şekilde kuru yaprakların üzerine dökülmemelidir. Bu şekilde uygulandığı zaman otların haşlanmasına neden olur. İlk sıcaklığı gittikten sonra yaprakların üzerine dökülür ve ağzı kapalı şekilde 10 dakika boyunca demlenmesi adına bekletilir. Süzülen çay günde 2 ile 4 bardak aralığında tüketilir. Tadının acı olduğunu düşünen kişiler içine bal eklemesi yapabilir.

Yan Etkileri

 • Yüksek tansiyon hastası olan kişiler kullanım konusunda uzman doktordan görüş almalıdır.
 • Yüksek dozda kekik almak mide bulandırıcı hissettirebilir.
 • Saf kekik esansiyel yağı güçlüdür ve baş ağrısına neden olabilir. İltihap ve yanmayı önlemek için daima bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi gerekir.
 • Büyük miktarda kekik kanamayı artırabilir, bu nedenle ameliyat veya yaralanmadan sonra kullanmaktan kaçınılır.
 • Alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden hamilelik döneminde kekik kullanımı konusunda doktora danışılır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı