Bitki Çayları

Kekik Baharatından Çay Demleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kekikten yapılan çay çeşitleri sağlık bakımından birçok olumlu etkiyi yanında getirir. Bu çayın kullanımında önemli olan doğru bir şekilde demlemenin yapılmasıdır.

Kekik Çayı Demleme

Kekikli çaylar çok sayıda hastalığa karşı mücadele konusunda kişilere destek sağlayan harika bir içecektir. Bu içecek boğazdaki problemleri tedavi etmek için oldukça idealdir  Bu çay soğuk mevsiminde kayda değer bir ısınma etkisine sahiptir ve aynı zamanda yaz sıcağında kavrulunca susuzluğu da giderir. Kekikli çayın faydalı özellikleri, insan sinir sistemine de uzanır. Yorgun ve bunalmış hissedildiği zaman depresyon alt eder. Kekikten içilmesi sadece bir kişiyi depresyondan çıkaramaz, aynı zamanda beyin hasarlarından sonra rehabilitasyonda da aktif olarak kullanılır.

Geleneksel tıp, kekikten elde edilen çayın sistit ve prostatitin iyileştirilmesine yardımcı olduğunu, aynı zamanda kum veya böbrek taşı olanlar için mükemmel bir ilaç olduğunu iddia etmektedir. İçecek yardımı ile kötü nefesten kurtulmakta mümkün hale gelir. Demlenmesi farklı birçok şekille yapılır. Özellikle kadınlar ve erkeklerde meydana gelen bazı sağlık sorunlarında demlenmesine dikkat edilmelidir.

Erkekler İçin

Prostat bezinin iltihaplanmasını ortadan kaldırır.

 • Birkaç adet nane yaprağı
 • Bir tutam kekiğin kuru ya da taze yaprakları

Her zamanki demleme sıcak suyun içine atılacak olan malzemeler ile yapılır. Sıcak suda baharatlar 6 dakika boyunca bekletilir ve ardından süzülerek içilir. Erkekler için prostatitin şişmesi bağırsak hareketlerinin zorlaştığı anlamına gelmektedir. Farklı bir tarif;

 • 1 çorba kaşığı kekik
 • 1 çorba kaşığı dulavratotu
 • Yarım litre içme suyu

Kaynamış suyun içine eklenen baharatlar yarım saat boyunca bekletildikten sonra süzülür. Ardından elde edilen içecek suyu banyo suyunda kullanılmalıdır. Faydalı olması için, bel suyun tamamen içinde olmalıdır. Bu prosedürler zarar vermez. Bu bitkinin tıbbi özelliklerinden bir tanesi de erken zamanda boşalmaya destek olmasıdır. seminal sıvının kalitesini iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir detaydır. Bunun içinde;

 • 2 çorba kaşığı kekik
 • Yarım litre su
 • Termos

Termos içine alınan kaynamış suyun içine baharat eklenir ve 15 dakika sonra filtrelenir. Ardından sıcak olan karışım tekrardan termos içine alınır. Gün içinde 2 defa sıcak şekilde tüketilir. 14 gün sonra olumlu olan etkiler fark edilmeye başlanır. Erkeklerin vücudu için yağın da faydası olacaktır. Tıbbi maddeleri cinsel dayanıklılığı artırıyor. Sadece yağ ile kasık bölgesini ovalamak lazımdır. Uçucu yağ cilde zarar verebilir.

Kadınlar İçin

 • 10 gram kekiğin kuru veya taze yaprakları
 • 2 su bardağı içme suyu

Kaynamış sıcak suyun içine atılan baharat ağzı kapalı şekilde 5 dakika demlenir. Süzülen karışım gün içinde tüketilmelidir. Bu baharatın faydalı olan etkileri kadınların kilo verme sürecinde metabolizmanın da hızlanmasını sağlar. Sindirimin kolaylaşmasını sağlayan çay içine 1 tatlı kaşığı bal eklenebilir. Bu sayede açlık hissi de bastırılır. Kilo verme sürecinde en az 14 gün boyunca kullanılması gerekir. Bu sayede metabolik vücut yavaşlığının üstesinden gelinir. 60 günlük süreç sonunda zayıflama konusunda etkiler artık gözle görülebilir hale gelir.

Diğer Çay Tarifleri

Kuru Kekik Çayı

Bu çay 1 kişiliktir ve özellikle üst solunum yollarında meydana gelen sorunların ortadan kaldırılması adına kullanılır.

 • 1 – 2 çay kaşığı kekik otu
 • 250 ml (yaklaşık 1 bardak) kaynar su

Kekik otu bir bardak kaynar su ile demlendirilir. Sonra çay süzülmeden önce bal eklemesi ya da limon eklemesi yapılabilir. Bu içecekten günde toplam 2 ile 4 bardak içilir. Çay özellikle her türlü öksürük, nezle, soğuk, ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve bronşit için tavsiye edilir.

Karışık Çay

Bu çay 1 kişiliktir ve diş eti iltihapları konusunda da fayda sağlar.

 • 1 çay kaşığı kekik taze veya kuru olabilir.
 • 2 çay kaşığı gül yaprakları (ezilmiş)
 • 1 çay kaşığı biberiye (ezilmiş)
 • 1 çay kaşığı adaçayı (kıyılmış)
 • ¼ litre kaynar su

Tüm malzemeler bir kap içinde iyice karıştırılır ve kaynar su ile karıştırılır. Ağzı kapatılan kabın içinde 30 dakika süresince demlenmesi için bekletilir. Etkileri ve faydaları suyun içine bu şekilde geçer. Filtrelenen karışım gün içinde tüketilir. Periodontal hastalık, ağız ve diş etlerinde iltihaplanma problemleri olması durumunda, bu solüsyon ile ağız bölgesi günde iki kez durulanır.

İnhalasyon

Özellikle üst solunum yollarında oluşan sorunlarda fayda sağlar.

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş kekik
 • 2 litre kaynar su

2 litre kaynayan suyun içine atılan baharat 5 dakika boyunca kaynatılır ve bekletilmeden hemen süzülür. Ardından gün içinde kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı