Bitki Çayları

Adet Sökülmesi İçin Kekik Çayı Kullanımı İyi Gelir mi?

Adet gecikmesi, krampları, ağrıları ve diğer sorunları yaşayan kişiler kekiğin şifalı gücünden yardım alabilir. Bu dönemde kekik çayı tüketilmesi oldukça faydalı çözüm sunar.

Kekik Çayı Adet Süreci

Bu bitki hastalığı önlemek ve sağlığı teşvik etmek için hizmet veren birçok aktif bileşen içerir. Özellikle, en ünlü aktif madde olan timol, kekik yapraklarında bulunmuştur. Bu organik bileşik vücut üzerinde geniş bir etki alanına sahiptir. Timolun antiseptik ve antifungal özelliklere sahip olduğundan dolayı bağışıklık sistemi üzerindeki yükü azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tüm şifalı bitkilerde, en yüksek antioksidan konsantrasyonu kekikte bulunur. Demlendikten sonra kaybolmayan fenolik bileşikler serbest radikallerin nötralizasyonunu desteklemektedir. Bu antioksidanlar sinir sistemi, kalp, göz ve cilt dâhil tüm organları koruyarak oksidatif stresin önüne geçer.  Çaydaki kekiklerin yararlı özellikleri vücudun çalışmasında olumlu bir etkiye sahiptir. Bundalar dışında;

 • Yüksek konsantrasyonda demir, bu mineral kandaki kırmızı hücrelerin üretimini uyarır, böylelikle vücutta hayati organların dolaşımını ve oksijenlenmesini kolaylaşır.
 • Potasyum ve manganez, bu minerallerin zengin bir karışımının kalbin çalışması üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kekikli çayın düzenli kullanımı kardiyovasküler sistemdeki stresi azaltır, kan damarlarını gevşetir ve kan basıncını düşürür. Bu özellikler nedeniyle ateroskleroz, inme, kalp krizi ve koroner arter hastalığı riski azalır.
 • Karotenoidler, çayda maküla dejenerasyonunun başlangıcını hafifletmek ve katarakt gelişimini önlemek için yeterli düzeyde bulunur.
 • A vitamini, birçok insan bu vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne kadar önemli olduğunu biliyor.
 • C vitamini ayrıca hücrelerin, kasların, dokuların ve kan damarlarının yaratılması ve onarılması için gerekli olan kolajen üretiminde de önemli bir rol oynar.
 • B6 vitamininin yüksek bir konsantrasyonunun, stres hormonları ile doğrudan ilişkili olan beyin hücreleri üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Diyet içerisindeki çayın kekikten alınması, artan bir ruh halini ve stresten kurtulmayı sağlayacaktır.
 • Kadınların adet dönemlerinde oluşan ağrılarının hafifletilmesini sağlar.

 Adet döngüsünü normalleştirme özelliklerine sahip olan bu çay düzenli şekilde tüketilmelidir. Menstrüel dönemler geciktiğinde, şiddetli ağrı ve bol miktarda sekresyon ile karakterize edilirse, kekik hormonal arka planı ve döngüyü kendisi normalleştirir. Bitki kadınların adet sırasında PMS ve ağrılı kramplarını unutturur. Sistit ve dişi ürogenital sistem diğer rahatsızlıkları kurtulmak adına eski dönemlerden bu yana kullanılmaktadır. Adetinde gecikme ve düzenlik olan kişilere uzman hekimler tarafından da tavsiye edilir. Bu süreçte önemli olan detay düzenli şekilde kullanım yapılmasıdır. Menstrüel ağrıları bazı kadınlar yoğun şekilde yaşarken bazıları hiç yaşamaz. Bazı kadınlarda adet döngüsü normal süreçte işlerken bazılarında da gecikmeler meydana gelir. Bu süreçte özellikle karın bölgesinde rahatsızlık sorunları yaşanır. Adetin sökülmesi, ağrılar ile krampların yok olması ve sorunun ortadan kalkması adına doğal maddelerden yapılmış ev ilaçları kullanmak faydalı olacaktır. Bu süreçte kekikten yapılacak basit çaylar sorun ile mücadele etmek ve ilaç tüketimi yapmadan dönemin semptomlarını hafifletmek için mükemmel bir çözüm olur.

Adet Söktürme İçin Çay

 • Bir çay kaşığı kurutulmuş kekik
 • Bir bardak maden suyu
 • Bir çay kaşığı bal

Öncelikli olarak maden suyu ocak üzerinde ısıtılır. Kaynama seviyesine geldiğinde ocaktan alınır ve kuru kekiğin otu içine katılır. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar bu şekilde bekletilmesi gerekir. İsteğe bağlı olarak tatlandırmak adına içine bal yoksa şeker ilavesi yapılabilir. Tabii ki tatlandırma da doğal olan bal ilave etmek daha faydalı olacaktır. Kekik adet sancısı bitki sona erdirmek, geciken adeti döktürmek ve kramplardan kurtulmak için harika antispazmodik yeteneğe sahiptir. Dahası kekik, sinirleri yatıştırmaya yönelik gücü ve ayrıca gazla mücadele etmek için muhteşem bir bileşen olduğu için doğal bir gevşetici olarak kabul edilir. Bu gevşetici adet döngüsü yaklaştığında düzenli bir şekilde sabah ve akşam içilirse adet kısa sürede sökülmeye başlar. Bu süreçte oluşabilecek ufak tefek sorunlara iyi gelir. 2 günlük kekik infüzyonları, menstürasyon döneminde rahatlama sağlar.

Adet dönemine yaklaşan kişiler aşağıdaki klasik çaydan da faydalanabilir.

 • 1 tutam kekiğin kurusu
 • 2 su bardağı kaynar su

Kaynar suyun içine atılan kekiğin kurusu 10 dakika kadar bekletilir. Bu bekleme süresi etkili bileşenlerin suyun içine geçmesini sağlar. Ardından süzülen çay yudumlanarak günde iki defa tüketilir.  Düzenli olarak içilmesi adet döngüsünü normal sürecine getirir. Klasik çayın alımı sağlık açısından da oluşan bazı sorunların önüne geçer. Çünkü bu bitki birçok sağlık sorunu için oldukça faydalı çözümleri ayaklara kadar getirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı